Brněnský startup Safetica stěhuje sídlo do USA. Miliardář Tomek mu poslal dalších sto milionů

Podnikatel Ondřej Tomek poslal další kapitál do brněnské technologické firmy Safetica. Do ní vložil prostředky už v několika předchozích investičních kolech, díky čemuž osobně a prostřednictvím svého fondu Impulse Capital posbíral majoritní podíl 59,9 procenta.

Tomek, který je podle žebříčku e15 na 62. místě mezi nejbohatšími Čechy a Slováky, se stávajícími investory do Safetiky vložil další čtyři miliony dolarů, necelých sto milionů korun. Firma v předchozích kolech získala 5,1 milionu dolarů, asi 123 milionů korun.

Peníze opět investoval také zakladatel Safetiky Jakub Mahdal, který v minulosti opustil aktivní vedení společnosti. Mahdal je s necelými 25 procenty druhým největším podílníkem.

Nové prostředky mají společnosti, která vyvíjí software pro ochranu před ztrátou firemních dat (data loss prevention), posílit zákaznickou podporu a obchodní a marketingový tým ve Spojených státech a v Kanadě.

Komárek se přiblížil k největšímu startupovému prodeji. Brněnský ThreatMark nabral přes půl miliardy

Původem brněnské firmě v expanzi v USA od začátku loňského roku pomáhá nový výkonný ředitel Mirek Křen. Ten v minulosti zastával stejný post v rovněž české softwarové firmě Kerio Technologies, kterou v roce 2017 koupila americká společnost GFI Software. Podle informací e15 šlo o transakci ze desítky milionů dolarů.

Jasná pravidla, větší jistota pro zákazníky

Safetica s novou investicí přesunula své sídlo a entitu do USA. V Česku zůstane inženýrská základna. „Je to kvůli jednodušší administrativě kolem věcí, jako je program zaměstnaneckých akcií (ESOP), větší transparentnost pro globální střední a velké zákazníky a také kvůli zvýšení atraktivity pro zahraniční investory,“ popsal Křen pro e15.

Tuzemské startupy dlouhodobě upozorňují vládu a politiky, že je třeba nastavit pravidla pro oblasti jako ESOP, protože Česko pak není atraktivní pro zakládání lokálních entit a startupy raději volí sídlo jinde, zejména v USA. Nedávno za takové změny začala lobbovat nová startupová asociace vedená bývalým pirátským poslancem Martinem Jiránkem.

Safetica loni podle oficiálních údajů meziročně zvýšila obrat o 25 procent na zhruba 400 milionů korun. Zákazníky jsou Doosan, DPD nebo McDonald’s. Mezi konkurenty českého softwaru patří nástroje firem jako Symantec, Microsoft, Palo Alto Networks nebo Cisco.

Zdroj Zde