Bude potrebná dohoda s huliakovcami aj ich podiel na moci, pripustil Michelko. Mesterová sa nečuduje, že premiér je už otrávený
„My nehovoríme v tejto chvíli, že máme nejakú silnú jednotu koalície. My hovoríme, že absolútna väčšina zákonov prechádza so 76,“ povedal na úvod Michelko. Dodal, že drvivá väčšina zákonov stále prechádza, a len „občas sa to zadrhne“.
„Samozrejme, je aj dôležité, aké zákony to sú. Keby neprešiel štátny rozpočet, tak je naozaj veľký problém. Sú zákony, ktoré keď prejdú, je to fajn. Keď neprejdú, žiadna katastrofa sa nestane,“ tvrdí koaličný poslanec.
Koaličnú väčšinu ohrozil najmä odchod poslancov okolo Rudolfa Huliaka z klubu SNS. Vládny trojlístok síce dokáže zákony odsúhlasovať aj bez nich, no len z najtesnejšou možnou väčšinou. Potom stačí už len nesúhlas jedného poslanca s predkladaným návrhom a problém je na svete. V posledných dňoch ide najmä o Samuela Migaľa a niektorých jeho kolegov z Hlasu-SD.
Koaliční predstavitelia pôvodne tvrdili, že huliakovcami sa nenechajú vydierať a ani s nimi nebudú obchodovať. Michelko však priznáva, že to napokon možno potrebné bude.
„Musíme ako koalícia urobiť nejakú dohodu s huliakovcami, pretože hlasovaním o štátnom rozpočte ukázali, že sú ochotní prísť za istých okolností do koalície. Premiér povedal, že si vie predstaviť účasť na moci. Musí to rozmeniť na drobné,“ uznal poslanec.
O sporných zákonoch sa raz hlasovať bude
„Jediná istota v tejto národnej rade je, že nič nie je isté. Nevie to ani opozícia, ani koalícia v dnešnej dobe. My už ako nový štandard máme, že sme neuznášaniaschopní,“ kritizuje situáciu v Národnej rade Mesterová.
Dopĺňa, že to vyzerá tak, ako keby si premiér Robert Fico nevie dať rady s vlastnou koalíciou.
Čítajte viac
Parlamentu sa nedarí prijímať zákony. Migaľ vyzval poslancov, aby odsúdili všetky prejavy nenávisti
„Kopia sa nám zákony, ktoré odsúvame v čase. Keď raz k ním dôjdeme, tak neviem, čo s nimi spravíme. Či sa stiahnu zo schôdze, alebo čo sa s nimi bude diať. Tie problémové hlasovania na rad raz prídu,“ upozornila opozičná poslankyňa.
Niektorí členovia koalície Migaľa, prípadne iných poslancov Hlasu, podozrievajú z toho, že diskutujú o svojich hlasovaniach s opozíciou. Mesterová tieto tvrdenia nepotvrdila ani nevyvrátila.
„To, s kým pán Migaľ diskutuje a nediskutuje, je jeho zodpovednosť,“ uzavrela stroho. Dodala, že to, či má koalícia krízu, by mali vedieť práve jej členovia. „Ako je vážna, to asi uvidíme počas najbližšej schôdze,“ hovorí Mesterová.
„Kríza znamená, že je niečo zablokované dlhodobo. My máme občasný pat,“ reagoval na slová poslankyne Michelko. V tom, či Migaľ spolupracuje s opozíciou, má jasno.
„Ďalšia vec je, že, samozrejme, informácie o tom, ako bude hlasovať pri niektorých zákonoch, má aj opozícia. Lebo ona vždy vie, kedy sa neprezentuje a kedy vyťahuje karty,“ hovorí poslanec a tvrdí, že koordinovanosť medzi Migaľom a opozičníkmi je zjavná.
Mesterová neskôr Michelkovi vytkla, že ich vláda už nie je vládou pokoja, ako sa v kampani profilovala. Poslanec jej dal čiastočne za pravdu.
„Aj my sme to čakali, ale človek nikdy nevie, ako sa to vyvinie. Matovič išiel z vysokoústavnej väčšiny, z najvyššej, aká bola v dejinách Slovenska, do rozvratu,“ pripomenul Michelko.
Čítajte viac
Parlament bude rokovať o „páke na zdravotníkov“ zrýchlene, huliakovci ruky nezdvihnú. Poslanci prelomili aj veto infozákona
Poslanec však nevidí paralelu medzi vyostreným vzťahom Igora Matoviča a Richarda Sulíka počas ich predošlej koalície a vzťahom Andreja Danka s niektorými predstaviteľmi súčasnej koalície.
„Verejne nevykrikujú jeden po druhom, že sú idioti, jeden druhého neposiela kopať hroby a podobné veci,“ pripomína Michelko správanie Matoviča a Sulíka. Neskôr opäť zdôraznil, že je potrebná dohoda medzi trojicou poslancov z Huliakovej Národnej koalície a zvyškom poslancov vládnych strán.
Čo huliakovcom ponúkne Fico?
„Treba urobiť dohodu minimálne s huliakovcami. A pokiaľ bude, tak priestor na takéto, v úvodzovkách, vydieranie nebude. Lebo keď jeden-dvaja poslanci nezahlasujú, tak sa nič nestane. Je to veľká úloha. Premiér si to určite uvedomuje. Dal aj formuláciu, ktorá hovorí za všetko, že musíme dať podiel na moci. A podiel na moci znamená dohodu,“ myslí si poslanec. Dodáva však, že nevie, ako takáto dohoda môže vyzerať. Tvrdí, že o rezort zrejme nepôjde.
„A čo im premiér chce dať, to je otázka na neho. Veľmi dobrá otázka,“ skonštatoval. Michelko tiež hovorí, že je podľa neho predstaviteľné, aby huliakovci vstúpili do iného poslaneckého klubu ako SNS.
„Dúfam, že tá dohoda s pánom Huliakom a dvoma ďalšími poslancami okolo neho nevyjde túto krajinu draho, keď jediný zákon, za ktorý hlasovali, bol štátny rozpočet,“ reagovala Mesterová.
Michelko v premiérových slovách problém nevidí
Dvojica poslancov sa ďalej vyjadrila aj ku tlačovej besede predsedu vlády, ktorá sa odohrala tesne po prijatí štátneho rozpočtu. Počas nej zaútočil na média a obvinil ich z toho, že klamú.
Písali sme
Lídri koalície ocenili prijatie štátneho rozpočtu. Fungujeme a ideme ďalej, zhodnotil premiér Fico
„Aj politik má právo na emócie. Premiér sa vymedzil voči klamstvám štyroch periodík – denníka SME, Denníka N, Aktualít a neviem ešte, ktoré je to štvrté. Voči týmto médiám, ktoré sú jasne tendenčne orientované, voči tejto vláde a voči jeho osobe,“ obraňoval premiéra Michelko. Štvrtým médiom, ktoré koaliční politici zvyčajne kritizujú, je Televízia Markíza.
„Ja si myslím, že to, ako premiér komunikuje a ako unavene a otrávene vyzerá, keď sa má vyjadrovať k témam, ktoré mu nie sú po vôli, je signál toho, aký je z tejto vlády unavený, a že evidentne táto vláda nefunguje tak, ako by mala. Ja sa mu ani nečudujem, ale tento stav už je aj znakom opotrebovania tejto vlády a možno aj únavy premiéra z toho, aká vypätá situácia vo vládnej koalícii je,“ zhodnotila Mesterová.
Poslankyňa zdôraznila, že politici, najmä premiér, by mali transparentne odpovedať na všetky otázky verejnosti, vrátane tých nepríjemných. Kritizuje tiež dvojaký meter v komunikácii zo strany premiéra.
Za stav Rady STVR vraj môže Hlas
Mesterová ostro kritizovala vládnu koalíciu aj za to, že sa snažila presadiť pozmeňovák, ktorým by premiéra oslobodil od povinnosti chodiť na európsky parlamentný výbor.
„Je to predsa povinnosťou premiéra chodiť do Národnej rady a prezentovať svoje postoje v zahraničí. Na to to je zriadené,“ vyhlásila. Podľa nej snaha koalície obmedziť premiérovu účasť na výboroch, navyše prostredníctvom legislatívnych „prílepkov“, poukazuje na slabú politickú kultúru a legislatívnu nezákonnosť.
Písali sme
Ak vláda padne, bude na vine Migaľ, vyhlásil Danko. Malatinec ľutuje, že hlasoval za zmeny vo Fonde na podporu umenia
„Ako keby sa premiér chcel celej Národnej rade otočiť chrbtom,“ poznamenala Mesterová s tým, že takéto kroky ukazujú na nestabilitu vlády.
Michelko v reakcii poukázal na nefunkčnosť mechanizmov záväznosti v rámci výborov. „Pamätám si precedens, kedy minister životného prostredia ignoroval záväzné stanovisko výboru a nemal za to žiadnu sankciu,“ povedal. Podľa neho sú pravidlá často len formálne a bez reálnych dôsledkov.
Poslanci sa vyjadrili aj k tomu, že Rada STVR stále nemá zvolených členov. Michelko obvinil koaličného partnera Hlas z toho, že podmieňuje všetky personálne otázky voľbou predsedu parlamentu.
„Dali sme štartový krok, boli sme ochotní podporiť kandidáta Hlasu, ale toto už je niekedy až detinské,“ vyjadril svoje rozhorčenie.
Opozičná poslankyňa však v reakcii upozornila, že súčasná situácia je výsledkom zlých rozhodnutí koalície. „Upozorňovali sme vás, čo táto zmena zákona prinesie. Vy tvrdíte, že to v živote nenastane, a teraz počúvame, ako vám to je ľúto,“ povedala.
Pozrite si zostrih Témy dňa z 10.12.2024:
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO