Budeme mít na spokojenou penzi? Nejistota roste, ale řešení existuje
Dlouhý život je dar, ale i výzva. Významná část českých důchodců (66 %) si penzi užívá a shoduje se, že je i v této etapě života na co se těšit. Vyplývá to z průzkumu NN Životní pojišťovny zahrnující téměř 12 tisíc respondentů z 11 zemí světa ve věku od 18 do 79 let. Rozhodující ale je, jak dobře se na penzi zvládneme připravit. A to je něco, co nám Čechům příliš nejde.
Stárnutí populace odhaluje nejen ekonomické, ale i sociální problémy. Češi sice vnímají, že mají kolem sebe blízké lidi, kteří jim mohou pomoct, ale jen 31 % cítí skutečnou podporu. Podle odborníků spokojené stáří stojí na šesti pilířích: dobrými vztahy, fyzickým i mentálním zdravím, smysluplnou prací, aktivním životem a stabilní finanční situací. O pevnost těchto pilířů je ale třeba pečovat celý život, ne až po odchodu do penze.
Nezisková organizace MILA, která se zaměřuje na podporu seniorů, ukazuje, jak důležité je najít správný přístup k péči o starší generaci. „V ideálním případě jde o spolupráci, která respektuje potřeby seniorů a zapojuje mladší generaci,“ uvedla zakladatelka neziskovky Simona Bagarová na nedávné diskusi.
Češi žijí déle, ale jsou připraveni na stáří?
Průzkum také ukazuje, že většina Čechů má obavy o finanční zajištění v důchodu. Více než dvě třetiny respondentů si nejsou jisté, zda budou mít dostatek prostředků, aby mohli žít pohodlně až do vysokého věku. Česko v tomto ohledu patří mezi nejméně optimistické národy, což ukazuje na potřebu změny v přístupu k plánování budoucnosti.
Doporučuje se začít s přípravou co nejdříve – ať už jde o spoření na penzi nebo životní pojištění. Čím dříve člověk začne, tím jednodušší bude za jistit si spokojený a bezstarostný důchod. Zodpovědnou přípravu na stáří navíc podporuje i stát, který nabízí daňový odpočet 48 tisíc ročně na produkty zajištění na stáří, nově včetně pojištění dlouhodobé péče.
Pojištění dlouhodobé péče – Kdy a jak pomáhá?● Nejméně jeden 1 ze 3 Čechů se do 85 let věku stane závislý na péči druhý. Nárok na pojistné plnění vzniká v případě ztráty soběstačnosti 3. nebo 4. stupně. ● Zajistí pravidelnou rentu, která pomůže pokrýt náklady na péči, ale třeba i na nutnou rekonstrukci bydlení, léky, ušlý zisk pro blízkého pečovatele aj. ● Pojistné lze také odečíst od daňového základu a ušetřit na daních. Více informací o tom, jak se zajistit proti riziku nesoběstačnosti naleznete tady. |
Podle průzkumu NN Životní pojišťovny je 61 % lidí ochotno poskytnout osobní péči svým blízkým, zatímco pouze 49 % očekává, že se o ně někdo postará v pozdějším věku. Tento trend ukazuje, že lidé nechtějí přidělávat starosti své rodině, ale zároveň si uvědomují, jak náročné může být zajistit péči na vlastní náklady. Takové výsledky jsou v souladu s celosvětovým průměrem.
„Ochota postarat se o své blízké je u nás velmi vysoká. Co je ale bohužel úplně nejnižší je přehled o dostupných službách a pomoci, a to nejen od státu“ komentuje situaci Simona Bagarová. Upozornila také na to, že je důležité zeptat se blízkých, kteří pomoc potřebují, co by opravdu chtěli, a jak si svůj život ideálně představují.
Inspirujte se ve videu a zjistěte, jak se vy nebo vaši blízcí můžete připravit na penzi podle svých představ.
• CnSee