Budoucnost je zde: Tokeny, které jsou kryté zlatem mohou sloužit jako ochrana proti volatilitě na kryptoměnovém trhu

Zlato je vynikajícím uchovatelem hodnoty. Má však také své nevýhody. Pro jeho převod, zabezpečení a rozdělení na menší části je nutné podniknout složité úkony. Blockchain však nyní nabízí řešení.

1. Proč má zlato své místo také ve Web3

Zlato má své místo ve Web3, protože je klíčové v jakémkoliv finančním systému. Když naši předkové objevili žlutý kov, stal se jejich oblíbeným způsobem, jak uchovávat bohatství. Unikátní prvek s výraznou žlutou lesklou barvou předchází všem finančním prostředkům jako uchovatel hodnoty, prostředek směny a často také symbol moci.

Na rozdíl od fiat měn, které mohou být znehodnocené inflací nebo ekonomickými politikami, si AU udrželo kupní sílu po tisíce let. Díky své vzácnosti a schopnosti propojit tradiční a digitální ekonomiku je ideálním řešením pro volatilitu i ve světě Web3.

I když je Bitcoin vnímán jako ojedinělá síla ve světě financí, AU a BTC mohou fungovat jako komplementární aktiva. Volatilita bitcoinu nabízí zisky během růstu, ale také rizika při poklesu. Stabilní role zlata jakožto uchovatele hodnoty pomáhá tato rizika alespoň částečně zmírnit.

Začlenění BTC a zlata do portfolia může vyvážit riziko a odměnu (risk/reward ratio). Stabilita AU působí jako protiváha k volatilní povaze kryptoměn. Zlato tedy není konkurentem, ale cenným doplňkem digitálních aktiv. Poskytuje diverzifikaci a stabilitu v době, kdy je trh více volatilní.

2. Porozumění tokenizaci a podpora adopce digitálních aktiv

Tokenizace aktiv je odvětví, kde se dějí zázraky, pokud jsou splněny technologické a finanční požadavky. Díky vlastnostem blockchainu, jako je transparentnost a stabilita, lze reálné aktivum převést na digitální vydáním on-chain tokenů.

Digitální tokeny lze snadno dělit, takže digitální AU lze nakupovat a spravovat v menších objemech. Toto dělení snižuje dosažitelnost aktiva a umožňuje širšímu publiku zapojit se do investice do žlutého kovu. Tokenizace navíc zvyšuje likviditu a transparentnost. Umožňuje také sledovat historii a vlastnictví tokenů na blockchainu.

Zajímavost :  Bill Gates má 81 % svého portfolia v těchto 4 akciích

Tímto způsobem můžeme žlutý kov překonvertovat do takového “digitálního dvojníka“ ve světě Web3 jakožto tokenizovaného reálného aktiva. To může přivést miliony lidí, kteří znají a důvěřují zlatu, do Web3 ekonomiky.

3. Jak může tokenizace vyřešit výzvy, kterým čelí průmysl se zlatem?

Aurum má mnoho předností jako je například role skvělého uchovatele hodnoty. Avšak efektivní dodavatelský řetězec a nízké transakční náklady rozhodně nejsou vlastnosti, kterými by zlato, jakožto investiční aktivum, disponovalo. Studie uvádějí hlavní výzvy, kterým vzácný kov čelí. Patří mezi ně: nedostatek mezinárodních standardů, vysoké náklady na dopravu, netransparentnost a nezákonné aktivity při těžbě.

Tokenizace eliminuje potřebu přepravovat fyzické aurum pro obchodování nebo vyrovnání transakcí. Vlastnictví digitálních tokenů reprezentujících fyzické AU v bezpečném trezoru lze převést okamžitě a levně na blockchain. To snižuje náklady a rizika spojená s fyzickou přepravou a manipulací.

Každý token může reprezentovat konkrétní množství zlata a obsahovat informace o původu, hmotnosti a kvalitě v metadatech. Vzniká tak standardizovaný digitální certifikát vlastnictví, který je univerzálně rozpoznatelný. Tokenizace také demokratizuje přístup na trh s AU, což podporuje inkluzivnější a likvidnější trh.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

4. Tokenizace zlata by mohla zvýšit důvěru v samotné aktivum a otevřít více lidem možnost do něj investovat

Tokenizace tradičního aktiva není snadná. Vyžaduje kombinaci zavedené pozice na trhu, odbornosti v blockchainu a nový přístup k digitalizaci zlata pro éru Web3.

S kořeny v tradičním trhu s AU přes IPM Group, konsorcium producentů investičního AU, je International Precious Metals Bullion (IPMB) poskytovatelem digitálních aktiv krytých zlatem. Organizace zpracovává kov od těžby v dolech po 24karátový produkt. Rozhodla se využít svůj dodavatelský řetězec k umožnění přístupu k vlastnictví AU s pomocí technologie non-fungible tokenů (NFT).

Tak vznikla IPMB. Společnost představila inovativní způsob tokenizace cenného kovu s duálním systémem aktiv. První tokenizovaným aktivem se stal IPMB Token. Kryptoměna krytá zlatem sloužící jako užitkový a platební token. Doprovází ho série GEM NFT, které poskytují on-chain vlastnictví fyzického AU.

Zajímavost :  Zpráva: S&P 500 posunuje rekord

Duální systém tokenů IPMB nabízí investorům efektivní a cenově dostupný způsob diverzifikace portfolia. Umožňuje kombinovat stabilitu AU s růstovým potenciálem digitálních aktiv.

IPMB využívá Goldtrace360, technologické řešení, které umožňuje sledovat transparentnost přiděleného AU pro GEM NFT. Každý IPMB Token je kryt 22karátovými zlatými pruty, zatímco GEM NFT jsou kryty 24karátovým AU s certifikací LBMA. Oba tokeny jsou ověřitelné na blockchainu a uživatelé mohou přes Goldtrace360 ověřit informace o svém fyzickém zlatě.

5. Jaký je opravdový význam tokenů, které jsou kryté jinými aktivy?

Existuje rozdíl mezi stablecoiny navázanými na aurum a kryptoměnou, jež je krytá zlatem. Když se IPMB Tokeny konvertují na GEM NFT, hlavní roli v samotné konverzi hraje hmotnost. Pokud se IPMB obchoduje pod cenou AU, každý jeden token představuje 1 gram zlata. Pokud se IPMB obchoduje nad cenou AU, konverze probíhá podle hodnoty tokenu (ceny jsou tří měsíční průměry).

IPMB udržuje pravidelné zprávy o rezervách od třetích stran a nabízí digitální aktiva se skutečnou fyzickou hodnotou, kterou lze vykoupit osobně. Zásoby AU zajišťují integritu okamžité vykoupitelnosti. Například v první polovině roku 2024 připadaly na každý IPMB Token alespoň 2,5 gramy fyzického zlata.

6. Role tokenů krytých zlatem v platebních systémech: aurum je lákavé, ale nepraktické

Řekněme si to na rovinu. S rostoucí inflací ztrácejí fiat měny svou hodnotu. Tento fakt bohužel ztěžuje tradičním platebním systémům, aby mohly držet krok. Lidé hledají alternativy a zlato je většinou jejich první volba. Pro denní platby je však poměrně nepraktické.

Zde vstupují do hry tokeny kryté AU, jako IPMB Token a GEM NFT, které spojují tradiční žlutý kov s digitálními platbami. Každý IPMB Token je krytý AU ověřeným společností Grant Thornton Kypr. IPMB Token tak poskytuje legitimní digitální měnu na zlatém standardu vhodnou pro každodenní transakce. Token také navíc svými vlastnostmi bojuje proti volatilitě kryptoměn.

Zajímavost :  Nyní je vhodný čas pro prodej akcií ze sektoru veřejných služeb, tvrdí Wells Fargo

Podobně jsou GEM NFTs kryté investičním AU s certifikací LBMA. Jsou věřené společností Grant Thornton Kypr. Legitimitu obou digitálních aktiv navíc zajišťuje kvalita zlata a dodržování přísných auditních standardů.

7. Dopad tokenů krytých zlatem na budoucnost kryptoměnových plateb

Z pohledu Web3 nabízí přístup k digitálnímu zlatu investorům možnost snadno se zajistit proti inflaci a volatilitě trhu, spolu s výhodami digitálních plateb. Kombinace fyzické hodnoty AU s flexibilitou krypta zvyšuje užitečnost a stabilitu IPMB Tokenů.

Duální ekosystém tokenů IPMB představuje poměrně revoluční způsob, jak investoři již nyní spravují a obchodují AU jakožto cenné aktivum. Navíc bez klasických nevýhod AU, které jsme již zmiňovali.

Řešením neefektivních vlastností tradičního trhu se AU, zvýšením transparentnosti a poskytnutím digitální platební metody odolné vůči inflaci vytvářejí tyto tokeny kryté zlatem nové příležitosti pro zkušené investory i nováčky v digitální ekonomice.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO