Býval nadějí Evropy na vlastní výrobu baterií. Teď Northvolt žádá o ochranu před věřiteli
Měl být předním evropským hráčem stojícím proti asijským, hlavně tedy čínským výrobcům baterií do elektromobilů. Letošní rok je ale u švédského Northvoltu ve znamení krize. Ta se nyní prohloubila. Northvolt požádal ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli.
Firma oznámila, že ochrana před věřiteli jí umožní restrukturalizovat dluh a vytvořit udržitelné základy pro další činnost. Během reorganizace chce Northvolt pokračovat v provozu.
Zadlužení dosahuje zhruba 5,8 miliardy dolaru. Northvolt uvedl, že má nyní hotovost asi na týden provozu. Dodal, že jeden ze stávajících zákazníků se zavázal společnosti poskytnout sto milionů dolarů. Restrukturalizace firmy má být hotová v prvním čtvrtletí příštího roku.
Northvolt před sedmi lety založili bývalí manažeři Tesly. Od investorů, mezi které patří i investiční banka Goldman Sachs nebo automobilový koncern Volkswagen, firma postupně získala 20 miliard dolarů, a dosáhla také na úvěry od Evropské investiční banky. Volkswagen je nejvěším akcionářem Northvoltu, drží ve firmě 21 procent akcií.
Na konci roku 2021 firma otevřela svou první gigafactory u švédského města Skellefteå a plánovala další továrny v Německu a v Kanadě.
Jenže Northvolt svůj růst zjevně přepálil. Firma nedokázala zareagoval na loňské zpomalení růstu poptávky a někde i pokles zájmu o elektromobily na evropských trzích. Northvolt loni ztrojnásobil provozní ztrátu na více než miliardu dolarů. Letos v létě společnost uzavřela kalifornské vývojové centrum a tyto činnosti přesunula do domovského Švédska.
Northvolt letos navíc ztratil například zakázku od BMW na dodání baterií za dvě miliardy eur. Německý Manager Magazin uvedl, že automobilku k tomu vedla nedostatečná kvalita dříve dodaných baterií a také nedodržování termínů dodávek. Na zpožďování dodávek si stěžoval také švédský výrobce nákladních automobilů a autobusů Scania z koncernu Volkswagen, píše Bloomberg.