Bývalý poslanec sa vybral do Ruska, aby šíril putinovskú propagandu (ekonomický výber)

Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravil reportér ekonomickej redakcie Martin Odkladal.

György Gyimesi ako ruský propagandista: Už viac ako dva týždne sa na sociálnej sieti Facebook šíria videá bývalého poslanca za OĽaNO Györgya Gyimesiho, ktorý sa v posledných voľbách snažil neúspešne dostať do parlamentu prostredníctvom maďarskej strany Aliancia.

V nich sa snaží spochybniť vplyv ruských sankcií. Prvé video bolo celkom úspešné, keďže ho zdieľalo vyše 13-tisíc ľudí a objavilo sa pod ním viac ako 3700 komentárov. Gyimesi sa vybral do Ruska a natočil videá, v ktorých ukazoval akože bežný život v Rusku, pričom neustále zdrôrazňoval, ako je obchodné embargo na Moskvu neúčinné a vôbec sa neprejavuje na živote bežných Rusov.

Ako prvé sa vybral navštíviť predajňu „ľudových vozidiel“ značky Mercedes. Po vstupe do showroomu ukázal, že tamojší obyvatelia majú možnosť kúpiť si mercedesy a nemecká automobilka tak v podstate neuplatňuje voči Rusku sankcie.

Lenže Gyimesi svojim divákom už zabudol ukázať detaily a porovnať ich s realitou. To, že sankcie sú neúspešné, sa totiž nedá vyhodnotiť len podľa toho, či sa zakázané výrobky v krajine predávajú alebo nie. V dnešnej dobe totiž nie je problém doviezť ich cez tretie krajiny. Dôležité je pozrieť sa aj na ceny a detaily samotného produktu.

Ako je možné vidieť na videu, jeden z predvádzacích modelov je Mercedes S 580 4matic v luxusnej verzii Maybach. Predajná cena na ruskom trhu je 33,774 milióna rubľov (332-tisíc eur podľa oficiálneho kurzu).

Pri rýchlom pohľade na niektoré autoportály zistíte, že tento model vo verzii Maybach sa dá v Európe kúpiť už od zhruba 200-tisíc eur. To je teda výrazný cenový rozdiel, ktorý ešte znásobuje fakt, že auto z ruskej predajne je ročník výroby 2021. Takže ide o auto, ktoré má buď už niečo aj najazdené, alebo je len také drahé, že už dlhšiu dobu stojí v showroome, lebo ho nikto nechce kúpiť.

Okrem tejto návštevy Gyimesi natočil aj video z reťazca rýchleho občerstvenia či drogérie ďaleko od Moskvy. Aj v druhom videu sa snažil Gyimesi ukázať, že tam predávajú západné značky, ktoré sú dostupné tamojším obyvateľom. Pri bližšom pohľade však zistíte, že viacero produktov je v tejto predajni drahších ako u nás. Napríklad sprchový gél Nivea či Fa vychádza pri porovnaní so slovenským trhom o zhruba 30, respektíve 40 percent drahšie.

Zajímavost :  Politické násilie ako nový normál. Čo môže znamenať druhý atentát na Trumpa?

Podobne to dopadne aj pri porovnaní cien osviežovača vzduchu Glade alebo čistiaceho prostriedku Cif. Našli sme však aj výrobok, ktorý sa v Rusku predáva lacnejšie. Konkrétne išlo o prací prášok Ariel Color. Keď však celkovo porovnáme, aké sú priemerné mzdy na Slovensku a v Rusku, zistíme, že rozdiely sú ešte väčšie a Rusi si dokážu zo svojich zárobkov kúpiť ešte menej ako Slováci. Priemerná mzda u nás je totiž dvojnásobná oproti Rusku.

Takže keď to zhrnieme, sankcie účinkujú, avšak nie na sto percent. Mnoho zo západných produktov sa síce predáva na ruskom trhu, ale tie sú relatívne oveľa drahšie ako u nás, a tak si ich môže dovoliť čoraz menej Rusov. V praxi to teda neznamená, že tamojšia ekonomika je na tom dobre, ako to tvrdí Gyimesi na základe svojich videí. Dôkazom je aj nedávny krok ruskej centrálnej banky, ktorá zvýšila základnú úrokovú mieru z 18 na 19 percent. Tým jasne ukazuje, že inflácia v krajine nie je pod kontrolou a hospodárstvo sa prehrieva vďaka prechodu na vojnovú ekonomiku.

Tá na papieri síce môže vyzerať pekne, keď podľa oficiálnych údajov hrubý domáci produkt vzrástol v druhom kvartáli tohto roka o štyri percentá. Lenže veľká časť tejto produkcie sa spotrebuje vo vojne, teda sa zničí, čo v reáli neprináša obyvateľom žiadny úžitok.

Väčšina ministrov odignorovala premiéra Fica: „Zníženie o 30 percent by absolútne neovplyvnilo výkon ministerstiev a orgánov štátnej správy,“ vyhlásil Robert Fico pri predstavovaní svojho plánu na ozdravenie verejných financií. Jedným z prvých krokov, ktoré chce presadiť, je redukcia počtu zamestnancov na ministerstvách.

Robert Fico už niekoľkokrát uviedol, že prepúšťanie štátnych zamestnancov by malo znížiť náklady štátneho rozpočtu. Už v roku 2014 sľuboval, že zníži počet zamestnancov na úrade vlády, no po dvoch rokoch ich počet namiesto toho narástol.

Aktuálni ministri však zatiaľ neprejavujú veľký záujem plniť tieto ciele. V apríli tohto roka dostali za úlohu prepočítať, koľko zamestnancov môžu prepustiť zo svojich rezortov. Výsledky mali odovzdať vedúcemu úradu vlády Jurajovi Gedrovi, ktorý sa o ne plánuje podeliť v nasledujúcich týždňoch.

Podľa premiéra sa znižovanie môže dotknúť až tretiny zamestnancov ústredných orgánov štátnej správy, najmä na ministerstvách. V súčasnosti má štát približne 235-tisíc zamestnancov.

Napriek tomu, že tento návrh ešte ani poriadne nevstúpil do platnosti, už teraz je jasné, že nedosiahne plánovaný cieľ. Minister financií Ladislav Kamenický vníma 30-percentný škrt skepticky a považuje ho za nereálny. Dôležitejšie sa mu zdá, koľko sa ušetrí, nie koľko ľudí sa prepustí.

Zajímavost :  Chuť firem po úvěrech letos stoupla. Snaží se obstát v konkurenci

„Plánujem už tento rok ušetriť na ministerstve financií desiatky miliónov eur. Nezameriavame sa striktne na 20- alebo 30-percentnú redukciu, nebudeme predsa úplne paralyzovať štát. Také predstavy, že ušetríme 1,4 miliardy eur, sú jednoducho nereálne,“ vyjadril sa Kamenický.

Viac sa o tejto téme dozviete v článku kolegyne Kristíny Braxatorová.

Kontroverzný podnikateľ z východu rozširuje svoj hydinársky biznis: Spoločnosť Domäsko je jedným z najväčších producentov hydiny na Slovensku a prevádzkuje rozsiahlu sieť mäsiarstiev, hlavne na strednom a východnom Slovensku.

Začiatky firmy sa spájajú s prevzatím maloobchodnej siete mäsokombinátu Mecom, ktorý predtým vlastnila investičná skupina Penta. Domäsko okrem mäsiarstiev vlastní aj farmy, kde chová hydinu.

Aktuálnou novinkou je plánovaná investícia v regióne Spiša, ktorá dosahuje hodnotu viac ako štyroch miliónov eur. Väčšinovým vlastníkom firmy je rodina Pavla Konkoľa, známeho hydinára s problematickou povesťou – po sebe zanechal miliónové dlhy a údajne bol zapletený do karuselových podvodov.

Centrálne sídlo Domäska sa nachádza v Lieskovci pri Zvolene a hydinu chová na jedenástich farmách po celom Slovensku. Medzi tieto farmy patrí aj tá v Spišských Tomášovciach, ktorú plánujú výrazne rozšíriť.

„Účelom navrhovanej činnosti je výstavba štyroch nových hál s príslušnou infraštruktúrou na výkrm jatočnej hydiny s kapacitou 220-tisíc kusov,“ cituje denník Sme z materiálu predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Farma, ktorá funguje od roku 1984, teraz vlastní šesť hál s celkovou kapacitou 120-tisíc kurčiat. Výstavba nových hál bude prebiehať v dvoch etapách – najprv sa postavia dve haly a neskôr ďalšie dve. Spoločnosť začne so stavbou hneď, ako získa potrebné povolenia.

Nové haly budú slúžiť na chov brojlerov na hlbokej podstielke od jedného dňa do siedmich týždňov. Každá hala by mala ročne produkovať hydinu s celkovou hmotnosťou 780 ton, pričom cieľová hmotnosť každého kuraťa bude 1,7 kilogramu. Kŕmenie bude zabezpečené pomocou kŕmnych liniek zavesených na zdvíhacom zariadení zo stropu.

Celkové investičné náklady dosiahnu 4,4 milióna eur a spoločnosť neplánuje prijímať ďalších zamestnancov. Firma aktuálne zamestnáva 378 ľudí.

Číslo týždňa

Kryptomeny aktuálne vlastní len 16 percent Slovákov. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu agentúry Ipsos pre BITmarkets.

Graf týždňa

Zahraničné firmy sa začali obracať Číne chrbtom. Prílev priamych zahraničných investícií do druhej najväčšej ekonomiky sveta sa dostal do červených čísiel už druhý kvartál po sebe.

3fotky v galérii Priame zahraničné investície v Číne Zdroj: Aktuality.sk

Obrázok týždňa

Tohtoročný štátny rozpočet dosiahol ku koncu prvého polroka schodok štyri miliardy eur. Medziročne došlo k zhoršeniu hospodárenia štátu o viac ako miliardu eur. Podľa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) najväčšiu záťaž pre rozpočet predstavujú výdavky poskytované Sociálnou poisťovňou na starobné, predčasné starobné, ako aj 13. dôchodky či ich valorizáciu.

3fotky v galérii Rozpočtové hospodárenie SR v prvom polroku 2024 Zdroj: NKÚ

Zahraničie

Hospodářské noviny: Rekordný obchod v hodnote desiatok miliárd korún je na dosah. Investičná skupina Penta Investments, vedená Markom Dospivom a jeho spoločníkmi, tento týždeň spustila rozhodujúcu fázu predaja jednej zo svojich najvýznamnejších spoločností – stávkovej a hernej firmy Fortuna Entertainment Group. Predaj je organizovaný investičnou bankou JPMorgan, ktorá už oslovila vybraných potenciálnych záujemcov.

Zajímavost :  Představenstvo Vista Outdoor uvedlo, že jednomyslně doporučuje akcionářům na nadcházející,...

Podľa informácií od zdrojov blízkych transakcii Penta so svojimi poradcami dokončila niekoľkomesačný proces vnútorných analýz (tzv. vendor due diligence), aby mohla záujemcom poskytnúť čo najpodrobnejšie a najaktuálnejšie informácie o firme. Tento krok sa uskutočnil koncom týždňa a približne desať firiem, prevažne zahraničných stávkových skupín, už bolo oslovených.

Bloomberg: Najočakávanejšou udalosťou tohto týždňa je rozhodovanie americkej centrálnej banky o úrokovej miere v USA. Finančné trhy očakávajú, že Fed prvýkrát po viac ako štyroch rokoch pristúpi k uvoľneniu monetárnej politiky.

Podľa agentúry Bloomberg veľkým nebezpečenstvom pre Fed je, že už môže byť neskoro. „Len raz v histórii centrálnej banky sa jej podarilo jednoznačne mäkko pristáť – častejšie vyvolali hospodársky pokles,“ konštatuje Bloomberg.

Odborníci očakávajú, že zníženie sadzieb by mohlo oživiť trh s bývaním. „Zníženie úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému by mohlo viesť k tomu, že sa na trhu objaví viac domov, keďže viac majiteľov bytov môže pocítiť nutkanie predať svoju nehnuteľnosť, tvrdia odborníci na nehnuteľnosti,“ uviedol portál Market Watch.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO