Časť unikátu na Spiši sa súkromníkovi nedarí predať. Štát už kľúčové časti vlastní

23. okt 2024 o 19:30  I 

Na východe je to ťažké, vraví majiteľ.

SIVÁ BRADA. Ak sa chce návštevník dostať k travertínovej kope v lokalite Sivá brada, zapísanej vo svetovom Zozname kultúrnych pamiatok UNESCO, ľahko sa môže stať, že ho navigácia navedie k ubytovaniu a farme v jej blízkosti.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Jej majiteľom je súkromník Milan Šimko, ktorý ešte nedávno vlastnil celú ikonickú lokalitu. Tvorí ju takmer 20 hektárov, štát od neho vlani odkúpil desať. Z tohto ešte 1,5 hektára patrí do chráneného územia.

Lokalitu pod Sivou bradou Šimko vlastní už od roku 2002, predať sa ju neúspešne pokúša už takmer štyri roky. Podnikateľ nehnuteľnosť predáva pre úraz chrbtice, ktorý sa mu stal pri práci na farme.

Zajímavost :  Europoslanci schválili odklad platnosti unijního nařízení o odlesňování

S cenou nižšie ísť nechce

Sivá brada v minulosti patrila cirkvi, v roku 1953 ju zoštátnili. Súkromník hovorí, že po revolúcii sa dostal k Sivej brade cez dražbu.

„Stálo to približne 1,6 milióna korún (vyše 53-tisíc eur, pozn. red.), za to by ste vtedy kúpili päť domov. Od začiatku sa mi to páčilo, chodil som sem ešte ako chlapec,“ opisuje.

Pre Šimka je to v súčasnosti domov, pod Sivou bradou žije aj v zimných mesiacoch. V lete izby s manželkou prenajímajú, zmestí sa tam 45 hostí. Teraz zariadenie s pozemkami predáva na inzertnom portáli.

Na východe je však podľa neho veľmi ťažké niečo predať. Najprv celú lokalitu predával za milión eur. Keď štát kúpil za 150-tisíc eur chránené časti územia spolu s travertínovou kopou, súkromník hovoril, že ich chce investovať do ubytovania. Neskôr od tohto plánu pre zdravotné problémy odstúpil.

Zajímavost :  POČASIE: Oblačno až zamračené, postupne miestami dážď. Denná teplota až do 20 stupňov

Šimko sa istý čas snažil predať nehnuteľnosti, pozemky a farmu za 900-tisíc eur, v súčasnosti znížil cenu na 800-tisíc.

S cenou už nižšie ísť nechce. „Sú tu pozemky, voda, inžinierske siete, je tu všetko potrebné,” konštatuje.

Záujem bol

Vlani prejavila záujem o kúpu investorka zo Švajčiarska, ktorá má v okolí príbuzných. Slovenka žijúca v zahraničí mala záujem obnoviť kúpele, ktoré tam kedysi fungovali, tiež chcela rozšíriť ubytovanie, no napokon od toho odstúpila.

Travertínový kopec pri Spišskom Podhradí je totiž jedinečný. Keďže tam vyviera minerálna voda, darí sa na ňom rastlinám, ktoré bežne rastú na morskom pobreží, potenciál na vytvorenie kúpeľov tam preto je. Územie v 4. stupni ochrany pripomína malý kúsok prímorskej krajiny.

Zajímavost :  Pražská burza poprvé po 12 dnech oslabila, hlavně kvůli ztrátám ČEZ

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO