Časti saharskej púšte ozeleneli. Môže za to nezvyčajná zmena

Stopy vedú ku globálnemu otepľovaniu.

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Časti saharskej púšte sú výrazne zelenšie ako zvyčajne a prekvapenie spôsobila aj sezóna hurikánov v Atlantickom oceáne, ktorá bola miernejšia, než sa očakávalo. Ukazuje sa, že oba tieto javy súvisia s neočakávaným posunom búrkovej činnosti v Afrike smerom na sever.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

V severnej Afrike niektoré z najsuchších miest na Zemi zaznamenali päťnásobok priemerných septembrových zrážok. Podľa Svetového potravinového programu OSN postihli záplavy viac ako štyri milióny ľudí v 14 krajinách. Silné dažde a záplavy zabili alebo vyhnali z domovov tisíce ľudí a narušili poľnohospodársku činnosť v oblastiach, kde už teraz nie je dostatok potravín.

Vychýlenie na sever

Za záplavy a zelenanie je zodpovedný posun pásma oblakov a dažďa, ktoré obieha Zem v blízkosti rovníka, smerom na sever. V tejto oblasti, ktorá sa nazýva medzitropická konvergenčná zóna (ITCZ), sa vetry južnej pologule vanúce z juhovýchodu zbiehajú s vetrami severnej pologule vanúcimi zo severovýchodu. Kombinácia zbiehajúcich sa vetrov, silného slnka a teplej oceánskej vody vedie k stúpajúcemu, vlhkému vzduchu a neustálym oblakom, prehánkam a búrkam.

Zajímavost :  Česká energetika nabídne do roku 2030 investice v hodnotě až 3 bilionů

Pohyb ITCZ severne a južne od rovníka počas roka je spôsobený predovšetkým rozdielom teplôt medzi severnou a južnou pologuľou. Pohybuje sa smerom k teplejšej pologuli, čo znamená, že počas leta na severnej pologuli sídli severne od rovníka a najsevernejší bod zvyčajne dosahuje v auguste alebo septembri.

Súvisiaci článok Zem čoskoro získa nový mesiac, ostane pri nej niekoľko týždňov Čítajte 

Vedci si nie sú presne istí, prečo sa ITCZ tento rok vychýlila tak ďaleko na sever. Francesco S. R. Pausata, profesor atmosférických vied na Quebeckej univerzite v Montreale, ktorý skúmal ITCZ, si myslí, že by to mohlo byť spôsobené takmer rekordne teplým severným Atlantickým oceánom, čím sa zvýšil teplotný rozdiel medzi severnou a južnou pologuľou.

Mohlo by to súvisieť aj s globálnym otepľovaním, ktoré viac ohrieva severnú pologuľu ako južnú. „Severná pologuľa, keďže je na nej viac pevniny ako na južnej pologuli, má tendenciu sa viac zohrievať, a preto by to mohlo posúvať ITCZ ďalej na sever,“ uviedol Pausata.

Zajímavost :  Nejezte zaplavené potraviny, hlídejte své mazlíčky. Ministerstvo rozeslalo obsáhlá povodňová doporučení

Posun ITCZ na sever zároveň mohol prispieť aj k nedostatočnej aktivite hurikánov v Atlantiku. Keďže tropické vlny, ktoré vznikajú v dôsledku ITCZ, vychádzajú z Afriky do Atlantického oceánu severnejšie ako zvyčajne, stretávajú sa s chladnejším vzduchom a vodou, čo môže obmedziť potenciál ich rozvoja.

Dramatické zmeny

Satelity NASA zisťujú tiež hustotu vegetácie, napríklad listov a trávy. Keďže silné dažde spojené s ITCZ prenikli tento rok ďalej na sever ako zvyčajne, najväčší nárast zelene oproti minulému roku možno pozorovať v pásme severnej a strednej Afriky, ktoré pokrýva južnú Mauritániu, južné Mali, Burkinu Faso, južný Niger, severnú Nigériu, južný Čad, južný Sudán a časti Južného Sudánu, Eritrey, Etiópie a Kene.

Južnejšie regióny, ktoré dostali podstatne menej zrážok ako zvyčajne – vrátane Guiney, Ghany, strednej až južnej Nigérie, Kamerunu, juhovýchodného Sudánu a časti západnej Etiópie – zaznamenali najväčší pokles zelene oproti minulému roku.

Satelity NASA zachytávajú aj pohľad na planétu v pravých farbách, ktorý sa podobá tomu, čo vidí ľudské oko. Najvyšší nárast zelene v tomto roku možno pozorovať v južnom Čade, južnom Sudáne a Eritrei.

Súvisiaci článok Výskum párenia komárov môže pomôcť v boji proti malárii aj vo vývoji dronov Čítajte 

Posun zelene smerom na sever je výsledkom monzúnových dažďov, ktoré sa posúvajú ďalej na sever ako zvyčajne. Časti Mali, Nigeru, Čadu, Sudánu a Eritrey zaznamenali najväčší nárast zrážok v porovnaní s normálom. V niektorých oblastiach spadlo za posledný mesiac toľko zrážok, koľko zvyčajne spadne za pol roka alebo viac.

Zajímavost :  Povodně mění státní rozpočty, dojde k navýšení schodků. Ve hře jsou nakonec dluhopisy

NASA zdokumentovala náhlu zmenu po tom, ako 7. a 8. septembra búrka priniesla silný dážď na severozápade Sahary a zasiahla časti Maroka a Alžírska, kde sú takéto lejaky zriedkavé.

Na tejto správe spolupracoval aj Jason Samenow.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO