Čekací lhůta na dětského psychologa je i šest měsíců. Případů přibývá a situace je kritická, tvrdí psycholožka Machová 

Duševní zdraví dětí a dospívajících se stále zhoršuje a jde o zásadní celospolečenský problém. Podle Národního ústavu duševního zdraví vykazuje až 40 procent žáků základních škol známky duševní nepohody. Mezi dospívajícími dětmi se také zvýšil alarmujícím způsobem počet vážných obtíží a narostl počet sebevražd.

Zásadní roli v tomto problému sehrála koronavirová pandemie, situace se však od té doby nelepší, spíše naopak. 

„Počet psychických obtíží u dětí vzrostl od covidu o 45 procent v roce 2021, což je alarmující, a tento trend nadále pokračuje,“ uvedla v pořadu FLOW balance dětská psycholožka a psychoterapeutka Natálie Machová.

Spektrum potíží, kterými děti trpí, je podle ní obrovské: od depresivně úzkostných poruch až po rozvoj vážných poruch příjmů potravy. Velmi alarmující je podle jejích slov počet dětí, které nechtějí žít a páchají sebevraždy. 

Sehnat odbornou pomoc pro děti je však v České republice obří problém. 

„Běžně se čeká na dětského psychologa půl roku, což je opravdu dlouhá doba, pokud dítě potřebuje pomoci. Často však psychologové neberou nové pacienty vůbec, nemají totiž volné kapacity. Rodiče se tak setkávají s tím, že jsou odmítnuti,“ dodala Machová v rozhovoru. 

90 odborníků v republice, studium trvá 12 let  

Dětských psychologů je v Česku akutní nedostatek: na celou republiku jich podle jejích slov působí jen devadesát. Podle Machové je součástí problému i velmi složité studium. K tomu, aby se člověk stal dětským psychologem, je totiž potřeba studovat dohromady dvanáct let. 

„To je velmi dlouhá doba, která hodně lidí odradí. Podobně je to i s psychiatry, stát se dětským psychiatrem je také velmi obtížné. Podle mě musí proběhnout systémové změny, které zkrátí dobu příprav na vykonávání profese,“ dodala v pořadu Natálie Machová, která působí jako psycholožka ve Fakultní nemocnici v Motole na Pediatrické klinice, a je také součástí nového projektu denního terapeutického stacionáře v rámci Psychosomatické kliniky v Praze.

Proč se dnes podle ní mladí lidé a děti cítí tak špatně? Co mohou rodiče dělat pro prevenci? Jak funguje denní stacionář, kde Natálie Machová pracuje, a pro koho je určený? 

Téma jsme podrobně probrali v tomto rozhovoru v tomto díle FLOW balance. 

Zdroj Zde