Čekání fanoušků je u konce. Aston Martin odhalil Valhallu, proti konkurenci je vlastně laciná
Aston Martin dotáhl do výroby svého nástupce extrémního supersportu Valkyrie. A opět si půjčil jméno ze severské mytologie. Na Valhallu čekali zájemci dlouhých pět let od doby, kdy britská automobilka ukázala její koncept. Valhalla se postaví vedle podobně radikálních aut od McLarenu a Ferrari, oproti nim bude ale podstatně levnější, byť je stále řeč zhruba o 20 milionech korun.
Aston Martin doprostřed Valhally posadil čtyřlitrový osmiválec plněný dvěma turbodmychadly, založený na motoru od Mercedesu. Sám osobě produkuje 817 koní, to ale zjevně nestačí. Doplňuje ho trojice elektromotorů. Jeden je spojený s převodovkou a slouží hlavně jako startér, případně generátor nabíjející baterii. Zbylé dva motory jsou umístěné na přední nápravě a umí pohánět přední kola nezávisle na sobě. Dohromady má tato soustava daleko přes tisíc koní, konkrétně 1065.
Elektromotory v předních klech také umožňují Valhalle couvat, protože převodovka vůbec nemá zpátečku. A také to znamená, že když vůz jede jen na elektřinu, je z Aston Martinu na chvíli auto s pohonem předních kol.
Když se všechny jeho motory spojí dohromady, pohánějí všechny čtyři kola a jsou schopné zrychlit Valhallu z 0 na 100 km/h za 2,5 vteřiny. Konkurenční McLaren W1 to samé zvládne za 2,7 vteřiny, Ferrari F80 je ještě rychlejší a udává čas dokonce na dvě desetinná místa – 2,15 vteřiny. Všichni tři výrobci omezují maximální rychlost svých aut na 350 kilometrů za hodinu.
Seznam dovedností Valhally tím zdaleka nekončí. Díky aktivním aerodynamický prvkům, které průběžně mění svou polohu auto od rychlosti 240 km/h vytváří přítlak 600 kilogramů, který si udrží až do maximální rychlosti. Další technologie si Aston Martin vypůjčil z Formule 1, ať už jde o konstrukci přední nápravy, karbonovou podlahu vyvinutou ve spolupráci s týmem F1 neb závodními vozy inspirovaný nasávací otvor motoru na střeše.
Aston Martin postaví 999 vozů Valhalla, první z nich k zákazníkům dorazí v závěru příštího roku. Z jistého úhlu pohledu může jít o výhodnou koupi. Aston Martin za své hyperauto žádá přibližně 26 milionů korun. McLaren cenu W1 stanovil na 50 milionů a Ferrari za své F80 chce dokonce necelých 75 milionů korun. A to ještě předtím, než se zákazníci zanoří do katalogu výbavy na přání. Navíc, jak je u Ferrari zvykem, svůj vrcholný vůz italská automobilka není ochotná prodat každému. Vyrobí jen 799 kusů a ze zájemců si vybere jen dlouhodobé a věrné zákazníky. Aston Martin Valhalla tak najednou může vypadat jako volba rozumu.