Cena řidičského průkazu v Česku prudce vzrostla. Podle autoškol by měla být dvojnásobná

Podle dat Českého statistického úřadu se cena za řidičský průkaz v Česku v letech 2012–2019 pohybovala kolem devíti až deseti tisíci korun. Právě od koronavirového roku 2020 bylo zdražování autoškol v Česku nejzřetelnější. Letos částka překročila hranici 21 tisíc korun.

„Jsme podnikatelé, takže musíme pro každé období kalkulovat ceny a náklady s nimi spojené,“ vysvětluje předseda Asociace autoškol Aleš Horčička. Kromě vyšších personálních nákladů zmiňuje i růst cen pohonných hmot. Ceny v Česku jsou podle něj relevantní, protože řidičský průkaz je často podmiňující složkou pro uplatnění na pracovním trhu.

„Autoškolu jsem založil před pěti lety a od té doby ceny kurzů vyrostly přibližně o 150 procent,“ popisuje situaci ředitel autoškoly Click Martin Tvrdík. Podle něj půjdou ceny kurzů v autoškolách nahoru i nadále. „Myslím si, že to půjde rychleji než průměrná inflace, protože ceny kurzů jsou vzhledem k provozním nákladům a užitné hodnotě stále dost podhodnocené. Jsem přesvědčený, že aktuálně by měla být cena kurzů v autoškole minimálně 40 tisíc korun.“

S dlouhodobým podhodnocením cen v Česku souhlasí i ředitel jedné z největších autoškol v Česku NOBE Patrik Nosek. „Obor autoškolství je stigmatizovaný po komunismu, kdy se autoškola vnímala jako legalizace řidičáků a každý si to nakonec dojezdil s tatínkem někde za městem,“ konstatuje Nosek.

Řidičský průkaz od 17 let na auto: Podmínky, cena a kdo může být mentorem

O nedostatek zájemců se Tvrdík ani Nosek nebojí. Zvýšením ceny naopak přetlak zájmu regulují. „Obrovský nápor nastal po koronavirové době, protože během lockdownu autoškoly nefungovaly. Zároveň se s letošním schválením zákona o L17 zájem zvedl o další čtvrtinu,“ popisuje Nosek. Novela silničního zákona zavedla takzvaný řidičský průkaz na zkoušku pro mladistvé od 17 let.

Zajímavost :  ECB opět snížila úroky, prostor pro další pokles je však do konce roku omezený

Cena se však nezvedá jenom s časem, ale i s velikostí města. V Praze vychází řidičák jednoznačně nejdráž, cena se pohybuje od 24 tisíc korun. V Brně je kurzovné zhruba o čtyři tisíce levnější a Ostrava jde o další dva tisíce níž. Ceny se liší i přesto, že je nabízí stejná škola. Například řidičský průkaz v autoškole NOBE stojí v Praze od 24 800 korun, v Brně od 21 800 korun a v Ostravě od 17 800 korun. Podle Horčičky se ceny liší kombinací poptávky, množstvím konkurence a průměrnými výdělky v dané oblasti.

Cenu může ovlivnit i DPH, mnohé školy nejsou jejími plátci. Instruktoři jsou totiž často vedení jako samotní podnikatelé, takže obrat autoškol nepřesáhne hranici dvou milionů korun. Kdyby autoškoly fungovaly na systému běžného zaměstnávání, ceny by se podle některých mohly zvednout až o třetinu.

Často se v nabídce autoškol objevuje také sleva pro studenty nebo platba na splátky. Podle Noska má o splátky zájem téměř třetina lidí. Celkově však řidičský průkaz může nakonec vyjít na částku odlišnou. Tu mohou ovlivnit jízdy nad základní počet či opakovaná zkouška. Za vydání samotného průkazu se také platí. Při vydání za pět pracovních dní si úřad řekne o 700 korun, za dvacet dní je pak částka snížena na 200 korun.

Zajímavost :  Stanjura připouští úpravu rozpočtu, škody mohou jít do desítek miliard

Cena služeb je spojena také s platy zaměstnanců. Přestože si instruktoři autoškoly musí udělat speciální kurz a následnou zkoušku na krajském úřadě, jejich platy nepatří mezi ty nejvyšší. Na rozdíl od běžných škol na učitele autoškoly neplatí platové tabulky, a proto se jejich platy liší. Podle Portálu řidiče dostanou nejvíce peněz instruktoři v Praze, ti si vydělají 40 až 75 tisíc korun měsíčně. V ostatních městech je pak výdělek nižší a pohybuje se od 30 do 50 tisíc korun. Mnohé autoškoly také fungují spíše sezonně, přes zimu o kurzy není takový zájem. 

Česko se v rámci Evropské unie řadí mezi první země v žebříčku zdražování kurzovného pro získání řidičského průkazu typu B. Podle dat eurostatu byla nejvyšší roční průměrná míra změny cen řidičských průkazů v Česku v minulém roce 19,6 procenta, překonala tak všechny ostatní evropské země. Letos se Česko s 10,3 procenta zařadilo na třetí místo za Bulharsko (13,3 procenta) a Slovinsko (12,4 procenta). Za posledních šest let se však pokaždé objevuje v první čtveřici. V evropském průměru se přitom minulý rok ceny zvedaly pouze o 3,3 procenta. 

Zajímavost :  Kuchár z Telerána utopil dve svoje firmy. Zostali po ňom státisícové dlhy

I přes veškeré zmíněné zdražování je Česko stále levnější než sousední země. Na Slovensku stojí řidičské průkazy v rozmezí 850 až 1000 eur, a opět platí, že v hlavním městě mohou vyjít dráž. Mezi nejdražší země patří Německo. Průměrná cena řidičského průkazu se tam pohybuje kolem 3 300 eur, v přepočtu tedy přes 80 tisíc korun. V Rakousku je cena téměř poloviční. V dalších evropských zemích, jako je Anglie, Itálie či Španělsko, stojí řidičský průkaz okolo 1 500 eur, ve Francii průměr přesahuje dva tisíce eur.

Zdroj Zde