Ceny občerstvení v českých lyžařských střediscích konkurují Rakousku. Nejlepší služby jsou v Americe

Kdo v zimě vyrazí za lyžováním na české hory a těší se i na dobré jídlo a pití, musí se mnohdy připravit na ceny na úrovni zahraničních skiareálů. V populárních střediscích, jako je Špindlerův Mlýn nebo jihočeské Lipno, za občerstvení zaplatí podobnou sumu jako v rakouském centru Kitzbühel, jak vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti Savills.

Jako příklad může sloužit sklenička oblíbeného alkoholického nápoje Aperol Spritz. V lyžařských střediscích ve Špindlerově Mlýně se prodává v průměru za 165 korun, na Lipně pak ještě o dvě koruny dráž. Tyto ceny jsou srovnatelné s rakouským Kitzbühlem nebo švýcarským Gstaadem, kde je stejné pití průměrně nabízeno v přepočtu za 164, respektive 175 korun. O poznání levněji je třeba v Železné Rudě na Šumavě, kde se cena zmiňovaného koktejlu pohybuje kolem 115 korun.

Podobné srovnání se nabízí i v případě horké čokolády. V krkonošských skiareálech se její cena pohybuje mezi 85 a 95 korunami, v Kitzbühelu pak v přepočtu dosahuje zhruba 105 korun. Najdou se ovšem i výrazně dražší střediska, třeba ve švýcarských lyžařských centrech Svatý Mořic a Cermat čokoláda stojí kolem 165 korun.

Do skanzenu na dovolenou nikdo nepojede. Špindl nutně potřebuje stavět, říká šéf skiareálu Hroneš

Vysoké ceny v českých lyžařských střediscích však podle jejich provozovatelů mají své opodstatnění. „Náklady na provoz areálů v Česku jsou například v porovnání s Rakouskem nesrovnatelně vyšší. Ať už jde o lanovky, rolby nebo o zasněžování, ceny energií jsou u nás klidně desetkrát vyšší než v Rakousku. To zásadně ovlivňuje výslednou cenu našich služeb, což je při srovnání často přehlíženo,“ řekl nedávno pro e15 šéf skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš.

Zážitek i mimo sjezdovky

Nejen občerstvení, ale i další vyžití mimo sjezdovky jsou důležitou součástí pobytu ve skiareálech. Výraz Après-Ski neboli „po lyžování“ označuje právě všechen servis související s lyžováním, jako jsou nejen restaurace, bary, ale i noční kluby nebo wellness. Na základě kvality těchto služeb v jednotlivých skiareálech vznikl v rámci průzkumu i jejich žebříček.

Na jeho vrcholu se nacházejí dvě proslulá americká střediska. Tím vůbec nejlépe hodnoceným z pohledu služeb pro lyžaře je Vail ve státě Colorado. Na třetím místě je pak další coloradské centrum Aspen. Kromě těchto dvou a kanadského střediska Whistler Blackcomb se zbytek z celkového počtu 25 posuzovaných nachází v Evropě. Z nich se nejvýše umístil švýcarský Cermat, kterému patří druhá příčka.

Že lyžaři destinace nevybírají jen podle sportovních podmínek, ale i podle úrovně dalších služeb, si tuzemská střediska uvědomují a do jejich zlepšení investují. „Lyžaři se mohou těšit na nové zázemí, nový Après-Ski u horní stanice lanovky, ale také na koncipované programy pro návštěvníky včetně gastra, například Bavorský den či afterparty po lyžování,“ uvedl pro deník.cz Petr Marek ze skiareálu Kouty nad Desnou v Jeseníkách. Svůj skibar zvětšil i areál Buková hora na Orlickoústecku a chystá se tam pořádat večerní kulturní akce.

Zdroj Zde