Česi odišli a slovenský gigant skrachoval. Škody sa počítajú na desiatky miliónov
29. dec 2024 o 23:47 I
Spoločnosťou Pharmos sa zaoberajú súdy.
Už druhý januárový týždeň sa v Trenčíne uskutoční dražba zdravotníckeho zariadenia. Centrum, ktoré leží v Dubnici na Váhom, ponúknu za 1,4 milióna eur, čím sa zaradí medzi najväčšie aukcie v regióne za posledné obdobie.
Samotná dražba je len povestným vrcholcom ľadovca, za ktorým sa na slovenské pomery skrýva obrí pád. Jeho hlavným aktérom je distribútor liekov Pharmos. Firma patrila svojho času medzi najväčších na Slovensku.
Potichu však skončila v konkurze a škody, ktoré po sebe zanechala, sa počítajú na desiatky miliónov eur.
Český presah
Značka Pharmos nevznikla na Slovensku, prišla k nám zo susedného Česka. Tam patrí doteraz medzí lídrov vo farmaceutickom biznise. Spoločnosť Pharmos bola založená začiatkom roka 2006 v Topoľčanoch.
Neskôr sa presťahovala do Nitry, kde pôsobila dlhé roky. Majitelia slovenskej firmy na stránke prezradili, kde vznikol nápad založiť firmu.
Obchodnému partnerovi mali zaplatiť pokutu. V ten istý deň sa hodili do konkurzu Čítajte
„Na vznik spoločnosti dala podnet akciová spoločnosť Česká lekárnická, ktorá sa v Českej republike predovšetkým prostredníctvom spoločnosti Pharmos podieľa na farmaceutickom veľkoobchodnom trhu podielom 24 percent a pravidelne sa radí medzi významné firmy v Česku,“ písalo sa na stránke firmy.
Firma zároveň priznávala, že jej cieľom bolo „vytvorenie lekárnického veľkoobchodu, ktorý by zabezpečoval jeho zakladateľom, slobodne podnikajúcim lekárnikom, dlhodobo stabilné podnikateľské prostredie“.
Firma vytvorila na Slovensku tri centrálne sklady v Nitre, Ružomberku a Košiciach, z ktorých zásobovala celý trh.
„Našou snahou bude i vzhľadom na oligopolné rozdelenie slovenského veľkodistribučného trhu vybudovať stabilnú veľkodistribučnú spoločnosť s rastúcim podielom na trhu, ktorá prevádzkovateľom lekární vytvorí vhodné podnikateľské prostredie,“ vysvetľovala spoločnosť.
Medzi najväčšími
Firma sa etablovala medzi najväčších distribútorov liekov na Slovensku. Jej tržby sa pohybovali okolo hranice 70 miliónov eur. Ziskovosť však nebola vysoká. EBITDA, teda zisk pred odpismi, amortizáciou, úrokmi a zdanením, sa pohyboval okolo pol milióna eur.
Firma však riešila problémy, ktoré riešia tisícky ďalších na Slovensku. Jej šéf Marián Gurina sa v roku 2014 denníku SME sťažoval, že spoločnosť má nezaplatené faktúry za osem miliónov eur.
Problémom mohlo byť aj to, že Pharmos dodával lieky aj nemocniciam. Portál Aktuality upozornil na to, že Transparency International Slovensko vypočítala, že v rokoch 2016 až 2021 vyfakturovala firma nemocniciam takmer 30 miliónov eur.
Výmena majiteľov
Zlom v smerovaní firmy nastal v roku 2021, kedy z akcionárskej štruktúry odišla Česká lékárnická. Marián Gurina v nej zostal. Okolo neho sa však následne začali meniť spolumajitelia. Na chvíľu ním bol aj Igor Koval.
Ten vo firme vydržal len rok, keď svoj podiel predal Valeriánovi Potičnému staršiemu. Je to bývalý hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja. V strane SDKÚ-DS bol expertom na zdravotníctvo.
Ale ani nový akcionár nepriniesol zvrat a problémy firmy sa naďalej množili. Na jar 2023 požiadala o vyhlásenie konkurzu Pharmosu VÚB banka.
Vedenie firmy vtedy reagovalo protikrokom a snahou o záchranu firmy v reštrukturalizácii. Verejne pritom cez svoju stránku vysvetľovali zložitú situáciu, v ktorej sa nachádzajú. „V dôsledku toho boli spoločnosti Pharmos zablokované všetky bankové účty a prakticky znemožnené prevádzkovo fungovať a uhrádzať záväzky,“ napísali manažéri na webovej stránke.
Firma verila, že záchranou môže byť príchod nového investora. Ako informoval portál Aktuality, Pharmos však prestal platiť zamestnancov a nepodarilo sa mu presvedčiť ani veriteľov reštrukturalizačným plánom.
„Myslíme si, že nespĺňa legislatívou predpísané požiadavky, keďže v ňom absentujú zákonom požadované náležitosti a prílohy a rovnako reštrukturalizačný plán nevnímame ako zrozumiteľný,“ uviedla pre Aktuality PR manažérka VÚB Katarína Kohútiková.
Tichý koniec
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO