Češi si vydělají víc, kupní síla je ale stejná jako před šesti lety
Průměrná hrubá mzda v letošním třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o rovných sedm procent na 45 412 korun měsíčně. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 2973 korun.
Při odečtení inflace, která činila 2,3 procenta, mzda reálně vzrostla o 4,6 procenta. Oznámil to Český statistický úřad.
Čísla jsou lepší, než předpokládali analytici i Česká národní banka (ta očekávala nominální růst o 6,1 procenta).
Zhruba dvě třetiny lidí na průměrnou mzdu nedosáhnou, připomínají statistici. Medián, tedy střední hodnota mezd, ale také rostl – činil 40 482 korun, meziročně je vyšší o 6,6 procenta.
„Reálná hodnota průměrné mzdy se mezičtvrtletně zvyšuje nepřetržitě již šest kvartálů po sobě, což je jednoznačně dobrá zpráva, nicméně stále má co dohánět. Aktuálně se nachází na podobné úrovni jako ve třetím čtvrtletí roku 2018, tedy před dlouhými osmi lety,“ upozorňuje ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.
Připomíná, že své dosud nejvyšší hodnoty dosáhla reálná hodnota průměrné mzdy na konci roku 2020, od té doby se ale propadla o 8,9 procenta.
Návrat na bývalou úroveň bohatství průměrného zaměstnance tak bude podle Hradila ještě nějakou chvíli trvat. „Předpokládáme, že dosavadní rekordní reálnou průměrnou mzdu, naměřenou ve čtvrtém kvartále roku 2020, nepřekonáme ani příští rok a dojde k tomu teprve v roce 2026,“ dodává.
„Vzhledem k předchozímu prudkému poklesu reálných mezd je kupní síla zhruba na úrovni třetího čtvrtletí 2018. Ve srovnání s posledním čtvrtletím před pandemií, tedy s říjnem až prosincem 2019, je stále nižší o 4,5 %,“ připomíná ekonom Jaromír Gec z Komerční banky.
Napříč Českem rostly mzdy nejrychleji v Pardubickém (o 7,7 %), Jihomoravském (7,2 %), Olomouckém a Moravskoslezském kraji (shodně 7,1 %). Nejpomaleji naopak v Plzeňském kraji a na Vysočině (shodně o 6 %) a v Karlovarském a Královéhradeckém kraji (o 6,3 %).
Pokud se podíváme na jednotlivá odvětví, růst mezd zrychlil hlavně ve službách: mzdy v pohostinství a hoteliérství zrychlily na 9,2 % a v obchodě na 7,8 %. O něco lépe jsou na tom s růstem také mzdy ve stavebnictví (8,6 %).
Naopak útlum je znát v průmyslu (6,7 %) nebo ve veřejné správě (3,4 %) a školství (3,7 %).
Sdílejte článek, než ho smažem
Vytisknout
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO