Český kyberdiplomat se dostal do vedení organizace Trumpova protičínského jestřába

Keith Krach je úspěšný podnikatel a manažer. Spoluzaložil softwarovou firmu Ariba, kterou později za 4,3 miliardy dolarů koupil německý obr SAP. Deset let byl prezidentem a ředitelem společnosti DocuSign, globálního standardu v elektronických podpisech. Pak se vrhnul do politiky. Byl náměstkem ministra zahraničí během první Trumpovy prezidentské éry, kde se mimo jiné stal jestřábem v boji proti Huawei a dalším technologiím z Číny. Krach se vyvinul v jednu z nejvlivnějších osob v technologické diplomacii. Do správní rady svého nového vlivového projektu si nyní vybral i bývalého českého kyberdiplomata při NATO a hlavního poradce ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Romana Pačku.

Spojené státy americké za prvního Trumpova prezidentování rozjely do dnešní doby trvající technologický boj proti Číně. Dnes je reprezentovaný hlavně sankcemi v dodávkách čipů a polovodičů, odstartován byl ale tlakem na telekomunikační kolos Huawei, jehož technologie nadále používají i čeští operátoři. USA vnímají Huawei a Čínu jako hrozbu a začaly tlačit na spojence a partnery, ať ve své kritické infrastruktuře tyto dodavatele nepoužívají.

USA za Trumpa rozjely aktivitu známou jako Čisté sítě (Clean Networks), která měla postoj vůči čínským technologiím podpořit. V Praze se například o rozvoj této iniciativy pokoušel tehdejší ministr zahraničí Mike Pompeo. NÚKIBu v té době u Američanů vzrostlo renomé, protože tento úřad jako první na světě vůči Huawei vydal stále platné bezpečnostní varování. Vychází mimo jiné z toho, že se čínské firmy a jednotlivci podle zákona musí podílet na špionáži. Česko dále v tématu převzalo iniciativu a pořádalo globální 5G summity řešící bezpečnost sítí a dodavatelských řetězců.

Na jednom z těchto summitů vznikl dokument Pražské návrhy (Prague Proposals) popisující, jak se k bezpečným sítím stavět. Tyto návrhy se staly jakousi příručkou západního a demokratického světa, a kromě jiného vedly k omezení Huawei a spol. v řadě zemí. Jedním z autorů Pražských návrhů je Roman Pačka, který dříve působil jako český kybernetický atašé při NATO a posléze se stal hlavním poradcem ředitele NÚKIBu.

Soukromí kontrašpioni získali další miliardovou investici. Pomáhá jim bývalý český diplomat

Keith Krach po svém konci v Trumpově administrativě v roce 2021 rozjel think tank Krach Institute for Tech Diplomacy, z něhož se stala jedna z předních organizací zaměřených na technologickou diplomacii a propojení technologií a zahraničně-bezpečnostní politiky. Institut je propojený s Purdue University, která se dlouhodobě věnuje bezpečnosti a ochraně výzkumu přelomových technologií. Ty se Čína často snaží skrze průmyslovou a další špionáž získat.

Novou aktivitou Krachova institutu je iniciativa xGTT. Jejím cílem je vytvořit certifikaci a globální standard pro důvěryhodné technologie. Technologičtí výrobci, kteří budou chtít získat osvědčující „razítko“, budou muset splňovat podmínky vyžadující transparentnost, etiku a technické i netechnické standardy. Proces získání certifikace by měl zajistit, že západní a další státy mohou koupit bezpečné technologie bez vazeb na diktatury či nepřátelské entity.

Roman Pačka se stal jedním z 16 členů správní rady xGTT. Zároveň je jediným zástupcem z Evropské unie. Předsedkyní je Audrey Tang, velvyslankyně pro kybernetickou bezpečnost Tchaj-wanu. Mezi další členy patří například bývalý viceprezident bezpečnosti v Intelu Ricardo Echevarria nebo Daniel Goldin, bývalý a nejdéle sloužící ředitel NASA.

České kyberdiplomatky rozjíždějí odnož neziskovky podporované Googlem či Microsoftem

„Česká republika, respektive NÚKIB, má – mimo jiné i díky práci Cyber Attaché ve Washingtonu Bertě Jarošové – s USA a vybranými institucemi dlouhodobě nadstandardní vztahy. NÚKIB navíc s bývalým náměstkem Keithem Krachem nespolupracuje poprvé,“ řekla e15 mluvčí NÚKIB Anna Zádrapová s odkazem na Pražské návrhy a další Pačkovy aktivity.

Pačkova role v xGTT bude neplacená a prestižní. „Jeho participací ČR potvrzuje svou pozici předního hráče v oblasti kybernetické bezpečnosti a technologické diplomacie a svou reputaci při snaze o vytváření bezpečnějšího digitálního světa, založeného na demokratických principech a hodnotách. Lze předpokládat, že prosazování důvěryhodných dodavatelů bude i jedno z hlavních témat, kterým se bude věnovat nově nastupující Trumpova administrativa,“ doplnila Zádrapová.

Také další bývalí čeští kyberdiplomaté, kteří se podíleli na Pražských návrzích a dalších aktivitách kolem bezpečných 5G sítí, nadále úspěšně působí v mezinárodním prostředí. Daniel Bagge, který působil jako atašé v USA a poté jako stratég Vojenského zpravodajství, se připojil k americké společnosti Strider Technologies, jež i díky umělé inteligence poskytuje zpravodajská data o nekalých aktivitách Číny či Ruska. Lukáš Pimper, který zastával post atašé v rámci EU a NATO, dnes pracuje pro centrálu švédského Ericssonu, hlavního konkurenta Huawei, kde se zaměřuje na bezpečnostní politiku a legislativu.

Zdroj Zde