Chcel byť mostom, nakoniec zostal pridlho. Biden odchádza ako nepopulárny prezident
18. jan 2025 o 20:41 I
V politike bol zhruba 50 rokov.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Dosluhujúci americký prezident Joe Biden, ktorý 20. januára odchádza nielen z Bieleho domu, ale celkovo z politiky, sa vrcholovým politikom nikdy ani nemusel stať. Na začiatku jeho kariéry ho totiž zasiahla rodinná tragédia.
V decembri 1972, krátko pred Vianocami, pri autonehode zomrela jeho prvá manželka Neilia s ich dcérou Naomi. Ich dvaja synovia Beau a Hunter sa zranili.
Biden mal vtedy len 30 rokov a pred sebou vstup do Senátu ako jeden z jeho najmladších členov v histórii. Zamýšľal sa, či mandát prijať, no záujem o verejné dianie prevážil. Ako senátor následne pôsobil 36 rokov.
Pomerne rýchlo sa uňho objavili aj prezidentské ambície. Za prezidenta kandidoval dvakrát – v roku 1988 a 2008, keď však ustúpil v prospech Baracka Obamu, ktorý si ho vybral za viceprezidenta. Keď sa napokon po voľbách v roku 2020 naozaj stal prezidentom, svoj potenciál naplno nevyužil, píšu o ňom viacerí politickí komentátori.
„Z dlhodobého hľadiska by som nepovedal, že to bola neúspešná vláda alebo tragédia. Skôr si myslím, že to bolo len nesprávne obsadenie. Biden chcel byť prezidentom tak dlho a toľkokrát sa mu to nepodarilo. Vždy bol skôr tvorom Senátu než Bieleho domu,“ zhodnotil to Carlos Lozada, komentátor denníka New York Times.
V článku sa dočítate aj:
- aké sú najväčšie úspechy a neúspechy jeho vlády,
- čo spravil v zahraničnej politike,
- ako sám chce, aby si ho ľudia pamätali,
- akú chybu podľa analytikov urobil ku koncu vlády,
- či bude jeho politický odkaz navždy spätý s Trumpom.
Prispieť a budovať
Keď Biden prebral v januári 2021 úrad, krajina silne cítila hospodárske dôsledky pandémie koronavírusu. Spolu s Kongresom však krízu pomohol zažehnať zákonom, ktorý finančne pomohol samosprávam aj domácnostiam.
Väčšina analytikov sa tiež zhoduje, že viacerými ďalšími krokmi pomohol posilniť ekonomiku a znížiť nezamestnanosť. Vyzdvihujú najmä dotácie pre vybrané sektory, investovanie do budovania infraštruktúry ako mosty či cesty aj do tzv. zelených iniciatív. Na boj proti klimatickej zmene napríklad vyčlenil rekordných takmer 400 miliárd dolárov.
Joe Biden (82)
-
narodil sa v Pensylvánii,
-
vyštudoval históriu a politológiu na University of Delaware a neskôr právo na Syracuse University v štáte New York,
-
v rokoch 1973 – 2009 bol senátorom za štát Delaware,
-
v rokoch 2009 až 2017 bol viceprezidentom Baracka Obamu,
-
v rokoch 2021 až 2025 bol 46. prezidentom USA.
Benefity však ľudia nepocítili okamžite.„Mnohé z týchto vecí začnú prinášať ovocie až po rokoch – otvorenie tovární na výrobu polovodičov, prechod na čistú energiu a všetky pracovné miesta, ktoré s tým súvisia. Budú mať však trvalý vplyv ešte dlho po tom, ako prezident v januári opustí úrad,“ povedal pre americkú stanicu NPR Ben LaBolt, riaditeľ komunikačného odboru Bieleho domu.
Biden už sám načrtol, ako by sa chcel zapísať do povedomia ľudí doma aj v zahraničí. „Dúfam, že história bude hovoriť, že som prišiel a mal som plán, ako obnoviť ekonomiku a obnoviť vedúce postavenie Ameriky vo svete. Dúfam tiež, že sa do nej zapíše, že som to robil čestne a poctivo, že som povedal, čo som mal na mysli,“ povedal v nedávnom rozhovore pre USA Today.
Najnovší prieskum agentúry Gallup však jeho prianie neodzrkadľuje. Z Bieleho domu odchádza s ratingom, ktorý sa blíži k najnižšej hodnote za celé jeho úradovanie. Pozitívne ho hodnotí len 39 percent opýtaných oproti 57 percentám opýtaných zo začiatku jeho funkčného obdobia.
Problémy s migráciou aj so synom
S platmi však narastala aj inflácia, ku ktorej Biden sčasti prispel svojou politikou výdavkov. Napriek tomu, že celkovo sa americkej ekonomike darilo, voliči osobne taký pocit nemali.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO