Chceli drevo z vlastného pozemku, stíhajú ich za krádež. Robia z nás zlodejov, vraví majiteľ
O majetok sa treba starať, odkazujú úradníci.
SUCHÁ HORA. Les okolo dediny patrí urbáru aj súkromníkom. Lokalita Lom má niečo vyše 14,5 hektára. Všetky parcely sú na listoch vlastníctva vedené ako orná pôda alebo trvalý trávny porast. Pred desaťročiami na niektorých samonáletmi vyrástol les. Drevo po kalamite z tohtoročnej Veľkej noci však majitelia spracovať nemôžu.
Do Lomu sa môžu chodiť vlastníci pozemkov iba prechádzať. Hoci sa niektorí snažili spracovať tohtoročnú vetrovú kalamitu, prestali, lebo prišla polícia. „Chcel som popíliť polámané stromy, kým napadne sneh,“ hovorí Vendelín Škvarek, jeden z vyše stovky vlastníkov pozemkov v danej lokalite. „Neurobil som nič, hneď ma stopli policajti.“
Pred rokmi boli ľudia informovaní, aby si založili spoločenstvo, ak chcú obhospodarovať lesné pozemky. Mali si dať vytýčiť parcely a určiť hospodára. K tomuto však nepristúpili. „Prišlo nám zbytočné robiť v dnešnej dobe spoločenstvo súkromníkov.“
Problémy začali vlani pred Vianocami, keď sa zopár ľudí rozhodlo ísť do svojej hory zobrať sucháre. Už vtedy prišla prvá policajná hliadka. Drevo zostalo v lese. Rovnako ako to, ktoré vyvalil vietor tento rok.
Podľa Jána Trojana sa z parciel stali lesné plochy v 70. rokoch minulého storočia. Niekde už bol les, niekde ľudia stále kosili či orali. Vtedy štát do obhospodarovania nezasahoval.
V texte sa dočítate:
- koho štát poveril starostlivosťou o les a prečo,
- v akej veci niektorých majiteľov stíha polícia,
- ako budú ďalej postupovať,
- aké otázky adresujú úradom.
„Tak to fungovalo roky,“ hovorí majiteľ. „Chodili sme si sami po drevo. Jedným časom povoľovali výruby družstevníci, normálne sme si mohli chodiť do našej hory. A teraz nám idú na vlastnom zakazovať a robiť z nás zlodejov.“
Majiteľov hnevá najmä to, že pre policajné kontroly a zákazy kalamitné drevo ležiace na zemi hnije a znehodnocuje sa.
Štát vyzýval majiteľov
Lokalitu majú od roku 2022 na starosti Lesy SR, štátny podnik, na základe rozhodnutia pozemkového a lesného odboru Okresného úradu Námestovo.
„Rozhodnutie určuje Lesy SR za obhospodarovateľa lesa s povinnosťou zabezpečenia osobitného obhospodarovania na lesných pozemkoch v katastrálnom území Suchá Hora na lesnom celku Oravice,“ uvádza sa v rozhodnutí. Je tam aj dôvod, prečo úrad pristúpil k takémuto postupu.
„Vlastníci na základe výzvy nezaslali orgánu štátnej správy lesného hospodárstva v lehote do 60 dní odo dňa jej doručenia oznámenie o zabezpečení odborného hospodárenia v lesoch a nepodali návrh na zápis do evidencie lesných pozemkov.“
Ešte v roku 2020 vyzvali vlastníkov, aby si usporiadali vzťahy k lesným pozemkom. Výzvy boli vyvesené na úradných tabuliach príslušných obcí a miest. Do roku 2022 štátny podnik na súkromných parcelách nevykonával žiadnu činnosť.
„Odborná správa na predmetných parcelách, resp. jednotkách priestorového rozdelenia lesa je riešená viac-menej administratívnou činnosťou,“ informovala Katarína Palková, hovorkyňa Lesov SR.
„Spracovať kalamitu na lesných pozemkoch je oprávnený obhospodarovateľ zapísaný v registri vedenom príslušným okresným úradom. Vlastníci lesa by si mali uvedomiť, že o majetok sa treba starať a dať si do súladu druh pozemku na C aE parcelách.“
V praxi to vyzerá tak, že pri tzv. éčkových parcelách nemusí druh pozemku korešpondovať so skutočným druhom, preto tento údaj pri E parcelách nie je záväzný. Na rozdiel od tzv. céčkových parciel, kedy už druh pozemku záväzný je.
„Napríklad, parcela registra E s parcelným číslom XY na liste vlastníctva evidovaná ako druh pozemku orná pôda je v skutočnosti parcela registra C evidovaná ako lesný pozemok,“ vysvetľuje právnička Katarína Moľová.
Zatiaľ neznámy páchateľ
Niektorí z majiteľov dostali v septembri oznámenie o začatí trestného stíhania vo veci prečinu krádeže. Podľa oznámenia sa mal skutku dopustiť zatiaľ neznámy páchateľ tým, že na lesných pozemkoch v Suchej Hore, v lesnom celku Oravice, nepovolene vyrúbal 32 kusov smreka obyčajného s celkovým objemom vyše 34 metrov kubických. Oznámenie obsahuje aj výpočet parciel, na ktorých malo dôjsť ku krádeži.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO