Čína ukázala dvojicu stealth lietadiel a nový dron

Oficiálne nie je známe nič.

PEKING, BRATISLAVA. V deň, ktorý poznáme ako druhý sviatok vianočný, si Čína pripomína narodeniny Mao Ce-Ttunga, zakladateľa komunistického režimu v krajine.

Práve tento deň si režim vybral na ukážku niekoľkých nových lietadiel, z ktorých najmenej dve by mohli byť novými bojovými lietadlami šiestej generácie.

Popri dvojici pilotovaných lietadiel s prvkami stealth, teda na zníženie zistiteľnosti radarom, sa objavil najmenej jeden dron.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Zatiaľ nejde o oficiálne predstavenie, po sociálnych sieťach a leteckých serveroch sa začali šíriť amatérsky vyhotovené zábery letiacich strojov, ktoré na niektorých fotografiách či videách sprevádzajú stíhačky známych typov.

Pri dvojici lietadiel ide zrejme o rôzne prototypy od dvoch rozličných výrobcov a môže ísť o pokus o zatiaľ najmodernejšie bojové lietadlá na svete.

Tretím strojom je zrejme dvojtrupový prúdový dron WZ-9 Divine Eagle. V tom prípade by nešlo o bojový, ale o radarový dron, ktorý by plnil podobné úlohy ako lietadlá včasnej výstrahy – či už so systémom AWACS alebo podobnými.

Bez smerových kormidiel

Dve lietadlá s charakteristikami stealth, ktoré sa v médiách objavili, pochádzajú od dvoch rôznych výrobcov. Jedným je Chengdu, druhým Shenyang.

Americký vojnový novinár David Axe v magazíne Forbes napísal, že čínske ozbrojené sily tradične oznamujú významné technologické pokroky na prelome rokov podľa západného kalendára. Pripomenul, že v januári 2011 takto „unikli“ prvé snímky lietadla Chengdu J-20, ktoré dnes v čínskych ozbrojených silách slúži v stovkách kusov.

Obe nové lietadlá, ktoré sa cez vianočné sviatky na internete objavili, majú podobný dizajn. Ide o deltovité lietajúce krídlo bez smerových kormidiel. Takáto konfigurácia znižuje radarový odraz, no prináša množstvo problémov s manévrovaním, čo je dôležité osobitne pri stíhacích lietadlách.

V moderných lietadlách tieto problémy vyvažujú počítačové systémy, ktoré môžu byť kombinované s vektorovaním ťahu motorov, teda pohyblivými dýzami, aké sú známe z lietadiel F-35 alebo modernejších ruských strojov značky Suchoj.

Konfigurácia bez chvostových plôch môže znížiť aj aerodynamický odpor a lietadlo by tak bolo lepšie prispôsobené na dlhé vysokorýchlostné prelety.

Fakt, že obe lietadlá majú podobný koncept, podľa Axea znamená, že čínske ozbrojené sily uprednostnili „neviditeľnosť“ stroja pred obratnosťou.

Nové lietadlo od továrne Chengdu sprevádzala stíhačka Chengdu J-20.

Server The War Zone upozornil, že zo zverejnených záberov sa nedá určiť, kde presne stroj lietal, no zrejme ide o letisko továrne Chengdu.

Hoci lietadlo má výrazné deltovité krídla, TWZ píše, že jeho trup sa podobá na J-20. Lietadlo by mohlo mať aj podobnú dĺžku trupu, teda zhruba dvadsať metrov.

Zaujímavá je odtoková, teda zadná hrana deltovitého krídla, na ktorej je až päť oddelených kormidiel, ktoré nahrádzajú klasické smerové kormidlá. TWZ si na lietadle zatiaľ nevšimol prvky, ktoré by nasvedčovali, že má vektorovateľný ťah motorov.

Jeho nos je však pomerne široký a server z toho usudzuje, že lietadlo môže mať dve pilotné sedadlá vedľa seba, hoci zatiaľ nie je isté ani to, či je jednomiestne, alebo dvojmiestne.

Dvojica sedadiel vedľa seba nie je typická pre stíhacie lietadlá, majú ju skôr útočné lietadlá, ktoré napádajú pozemné ciele, ako napríklad ruské Su-24 alebo Su-34.

Na záberoch je viditeľný aj vysunutý podvozok lietadla, ktorého hlavné nohy nesú po dve kolesá za sebou. Zdvojenie kolies by mohlo signalizovať vyššiu hmotnosť lietadla. Znamenať by mohla nielen väčší náklad zbraní, ale aj paliva či viac vnútornej výbavy.

V súčte by tak nový typ od Chengdu mohol byť určený viac na útoky na pozemné ciele, poprípade slúžiť ako ťažký záchytný stíhač.

Súvisiaci článok Čína na leteckých dňoch predvádza vlastnú techniku. Internet sa z ruskej stíhačky smeje Čítajte 

S hmotnosťou podľa TWZ súvisí aj ďalšia zaujímavosť – sacie otvory prúdových motorov. Lietadlo má podľa servera dvojicu sacích otvorov po boku trupu a navyše tretí na hornej strane.

Autori preto špekulujú, či lietadlo nemá až tri prúdové motory, čo by pri bojových lietadlách bolo veľmi nekonvenčné, no bolo by to v zhode s možnosťou, že nový typ je ťažší ako jeho predchodca J-20.

Druhé lietadlo je menšie

Popri prvej „delte“ sa na sociálnych médiách objavili aj zábery druhého lietadla, vo vzduchu ho sprevádzal niektorý z Čínou vyrábaných variantov ruského lietadla Su-27.

Druhé lietadlo zrejme pochádza z továrne Shenyang, je menšie, zrejme dvojmotorové, a ak má aj kokpit (toto ešte nie je isté), išlo by zrejme o stíhacie lietadlo.

Jeho pôdorys už nie je čistá delta, ale tvoria ho šípovité krídla spojené s trupom. Podobne ako pri lietadle od Chengdu, ani menšie lietadlo od Shenyang nemá zvislé chvostové plochy, čo zvyšuje nároky na digitalizáciu jeho ovládania.

The War Zone v inom článku tvrdí, že nie je náhoda, že Peking „oznámil“ existenciu dvoch nových lietadiel v krátkom slede, aby tak zvýšil mediálny účinok.

Expert na čínske letectvo Andreas Rupprecht v článku tvrdí, že obe lietadlá sú vývojovými štádiami stíhacích, nie bombardovacích lietadiel.

TWZ však píše aj o hypotéze, že väčšie z dvojice nových lietadiel sa viaže k projektu JH-XX, čo je čínsky vývoj taktického bombardéra s charakteristikou stealth, ktorý by mal dopĺňať väčší strategický bombardér Xian H-20, ktorý je tiež ešte vo vývoji.

„Hovoriť o šiestej generácii je možno trochu predčasné, ale myslím si, že sme v bode, kedy vidíme, aké má Čína predstavy o stíhačkách novej generácie,“ povedal Rupprecht.

Súvisiaci článok Ukrajina už dostala F-16-tky. Z fotografií sa dajú odpozorovať zaujímavé detaily Čítajte 

Je možné, že ide o konkurenčné projekty a do sériovej výroby sa nakoniec dostane iba jedno lietadlo. Projekty však môžu dopadnúť aj tak, že sa obe lietadlá v bojovom nasadení budú dopĺňať.

Objavil sa aj dron

Popri dvojici stealth lietadiel, pri ktorých môžeme očakávať, že budú mať pilotov v kokpite, a nie na zemi, sa objavili aj zábery nového čínskeho dronu. Server The Aviationist píše, že ide o dron Wuzhen-9 alebo WZ-9, ktorý už experti poznajú zo satelitných záberov či v podobe makety.

Dron je typický nekonvenčným dizajnom, pri ktorom je hlavná nosná plocha vzadu a vpredu má vodorovnú plochu, ktorá by pri klasickom lietadle bola na chvoste.

Obe plochy spája dvojica trupov, ktoré sú v prednej časti vyduté, a ukrývajú zrejme komunikačnú a pozorovaciu aparatúru, teda satelitné antény či radary.

O stroji je známe iba to, že má plniť úlohy lietadiel včasnej výstrahy, teda z výšky radarmi a inými prístrojmi sledovať situáciu na bojisku, poskytovať ostatným lietadlám prehľad o cieľoch, a pomáhať im pri ich zameriavaní a navádzaní munície.

Nie je napríklad známe, či ide o dokonale autonómny dron, alebo je na jeho riadenie potrebný aj človek.

Server Army Recognition o lietadle píše, že má rozpätie krídel 35 metrov a poháňa ho jeden dvojprúdový motor.

Tvrdí aj to, že dron je stavaný presne na to, pred čím majú prvé dve spomenuté lietadlá unikať – aby bol schopný zachytiť lietadlá s charakteristikou stealth. Článok osobitne spomína americké bombardéry B-2 či stíhačky F-22 a F-35.

WZ-9 majú podľa neho na oblohe pracovať v skupinách, ktoré budú prepojené dátovými tokmi.

Načítavam video…

Drony

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO