Čínská realitní krize se prohlubuje, developeři čelí rekordním dluhům i návrhu na likvidaci
Jeden z velkých čínských developerů Sunac China Holdings čelí v Honkongu další žádosti o nařízení likvidace. Jeho realitní konkurent China Vanke se zase potýká s rekordním dluhem ve výši 4,9 miliardy dolarů (více než 119 miliard korun), který se blíží splatnosti. Současně s tím klesají ceny akcií, jak nemovitostní krize vstupuje do pátého roku bez větších známek zlepšení, napsala agentura Bloomberg.
V pátek ráno klesly akcie čínské stavební společnosti Sunac China Holdings, která je v platební neschopnosti, v Hongkongu až o 30 procent, což je nejvíce od 8. října. Stalo se tak poté, co společnost, která před několika lety zachránila jinou firmu před nechtěným převzetím, obdržela další žádost o nařízení likvidace.
Společnost Sunac, jejíž projekty zahrnují luxusní rezidenční komplexy v Pekingu, restrukturalizovala svůj zahraniční dluh v roce 2023. Zasáhly ji ale obavy o její schopnost dostát novým splátkovým závazkům.
Společnost China Vanke, jeden z největších developerů v zemi, mezitím zápasí s dluhem ve výši 4,9 miliardy dolarů, který má splatit letos. Rostou obavy o likviditu China Vanke i o to, zda firma najde nové financování, aby se vyhnula nesplácení. Podle údajů agentury Bloomberg klesl dolarový dluhopis Vanke splatný v roce 2029 od začátku roku o přibližně sedm centů, a dostal se tak na nejnižší úroveň od září.
Dalším signálem chmurného vývoje v tomto sektoru je, že index čínských developerů agentury Bloomberg Intelligence se v letošním roce propadl o zhruba 12 procent. To je mnohem více než čtyřprocentní pokles honkongského indexu Hang Seng i indexu CSI 300.
Pekingu se nedaří situaci zachránit
Ke zhoršení finanční situace mnoha developerů dochází navzdory snahám Pekingu o stabilizaci trhu s bydlením. Vláda snížila náklady na stávající hypotéky, uvolnila omezení nákupu ve velkých městech a snížila daně z nákupu nemovitostí. Snížila také pořizovací náklady pro lidi, kteří chtějí modernizovat obydlí v některých velkých městech.
I přesto však celkový sektor bydlení vykazuje minimální známky oživení, přičemž prodeje stovky největších stavebních firem se v loňském roce propadly více než o čtvrtinu oproti poklesu o 16,5 procenta v roce 2023.
„Pokud se prodeje domů rychle nezotaví, může přízrak slabých peněžních toků nadále pronásledovat čínské developery s vysokým výnosem,“ uvedl Gary Ng, hlavní ekonom společnosti Natixis SA. Zlepšení v sektoru se zatím soustředilo na větší města, ale problém je mnohem větší v těch menších, dodal.
V pátek hongkongský soud nařídil likvidaci klíčové dceřiné společnosti firmy China Evergrande Group. Tři další významní developeři, včetně společností Country Garden Holding a Times China Holdings, se budou tento měsíc v Hongkongu rovněž bránit proti žádostem nařízení o likvidaci.
Developeři chystají velké změny
Řada stavebních firem stále pracuje na restrukturalizaci. Společnost Country Garden právě navrhla zásadním bankám nové podmínky, které by snížily její dluh a výpůjční náklady, ale klíčová skupina držitelů dluhopisů s nimi nesouhlasí, uvedli lidé obeznámení s touto záležitostí.
Developerská společnost Logan Group, která se ocitla v platební neschopnosti, také nedávno představila revidovaný návrh podmínek restrukturalizace v zahraničí v hodnotě osmi miliard dolarů.
Bez výrazného oživení v tomto odvětví však budou mít developeři i nadále problémy s dodržením termínu splátek. Podle analytiků JPMorgan Chase budou čínští stavitelé v roce 2025 největším zdrojem nesplácených úvěrů v Asii.