Čínské akcie: Vyplatí se do nich investovat v roce 2024?
Během poslední dekády se stává čínský trh stále více zajímavější, a to jak z hlediska veřejně obchodovaných společností, tak i tržní kapitalizace, která převažuje tu evropskou. Tento trh je charakterizován především společnostmi, které se zabývají inovativními technologiemi, a výraznějšími vládními zásahy, než jak jsme zvyklí z ostatních trhů. Postupně se přirozeně zvyšuje také zájem zahraničních investorů.
V tomto článku si proto čínské akcie a celý tento trh blíže přiblížíme a uvedeme si příklady zajímavých čínských společností, po kterých se můžete poohlédnout.
Charakteristika: Čínské akcie a trh
V případě čínského akciového trhu se mnoho investorů zaměřuje především na sektory, jako jsou technologie, finance nebo zelené energie. V rámci charakteristiky bychom nemohli opomenout také vládní zásahy, které jsou zde poměrně výrazné. Pojďme si nyní představit základní popis, která vám tento finanční trh blíže přiblíží.
1. Hlavní burzy čínského akciového trhu
- Shanghai Stock Exchange (SSE): Burza cenných papírů v Šanghaji je tou největší v celé Číně. Obchodují se na ní velké a státní podniky, u kterých se setkáte s označením „A-shares“ pro akcie denominované v jüanech a „B-shares“ pro akcie denominované v zahraničních měnách – obvykle dolarech.
- Shenzhen Stock Exchange (SZSE): Druhá největší burza v Číně, která je zaměřená na technologické společnosti s růstovými akciemi. Burza Shenzhen je pak důležitým centrem pro menší a inovativní firmy, které nejsou pod tak velkou kontrolou státu jako na SSE.
- Hong Kong Stock Exchange (HKEX): I když je HKEX geograficky mimo pevninskou Čínu, je tato burza klíčová pro čínské společnosti a zejména také pro zahraniční investory, kteří zde nakupují tituly s označením „H-shares“ (akcie čínských firem obchodovaných v Hongkongu).
2. Typy čínských akcií
- A-shares: Akcie čínských firem obchodované na pevninských burzách (SSE a SZSE) a denominované v čínském jüanu. Dlouho byly přístupné jen pro domácí investory, ale programy jako Stock Connect nyní umožňují přístup i zahraničním investorům.
- H-shares: Akcie čínských společností, které jsou obchodovány na Hongkongské burze a jsou denominovány v hongkongském dolaru. Tyto akcie jsou pak zahraničním investorům mnohem lépe přístupné než ty výše uvedeného typu.
3. Regulace a vliv vlády na čínské akcie
- Čínský akciový trh je silně regulován vládou a Čínskou komisí pro regulaci cenných papírů (CSRC). Vláda má rozsáhlý vliv na fungování trhu, což může vést k rychlým změnám v pravidlech a předpisech. Významný dopad na ceny akcií mohou mít například intervence na trhu nebo zákroky proti monopolům a technologickým firmám.
- Vláda se rovněž aktivně snaží kontrolovat tok kapitálu a brání zahraničním vlivům, což znamená, že přístup zahraničních investorů je omezený a musí se řídit specifickými pravidly.
4. Čínské akciové indexy
- Shanghai Composite Index: Sleduje všechny akcie obchodované na SSE a je základním indikátorem pro měření výkonu čínských akcií.
- CSI 300 Index: Reprezentuje 300 největších společností obchodovaných na burzách v Šanghaji a Shenzhenu a je považován za benchmark pro blue-chip akcie.
- Hang Seng Index: Sleduje výkon největších společností na Hongkongské burze a je klíčovým ukazatelem pro čínské společnosti s mezinárodní expozicí.
5. Specifika čínského trhu
- Volatilita: Čínské trhy jsou často volatilní kvůli vládním zásahům, makroekonomickým politikám a občasným náhlým regulacím. Například realitní krize nebo zásahy proti technologickým firmám mohou rychle změnit sentiment na trhu. Vysokou volatilitu zapříčinil například již výše zmiňovaný vládní stimul během září 2024, kdy akcie vylétly o desítky až v některých případech i o stovky procent.
- Růstový potenciál: Čínská ekonomika se stále řadí mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky na světě, což dělá z tohoto trhu velmi atraktivní místo pro domácí i zahraniční investory. Velký potenciál se pak (nepřekvapivě) skrývá v technologiích.
Historie čínského akciového trhu v posledních letech
Pokud bychom se bavili o několika předchozích letech, od roku 2019 do roku 2024 zažil čínský akciový trh několik výrazných vzestupů a pádů, které odrážely globální i domácí ekonomické podmínky, pandemické dopady a vládní zásahy.
Vliv na jeho výkonnost měla před rokem 2019 obchodní válka s USA, kdy během tohoto roku zaznamenal čínský index Shanghai Composite Index poměrně stabilní růst. Na začátku roku 2020 pak přišel rychlý pokles vzhledem k pandemii koronaviru, nicméně i tak se dokázal index CSI 300 rychle zotavit a během stejného roku vyrůst o 30 % (především díky efektivní kontrole pandemie a obnovení výroby, což vedlo k nárůstu důvěry na domácím trhu). V roce 2022 pak přišla nemovitostní krize a zpomalení ekonomiky, které trvalo až do současné chvíle (v době psaní článku) – tedy září/října roku 2024.
V tuto dobu totiž vstoupily v platnost vládní stimuly z měsíce září 2024, které najednou započaly obrovskou růstovou rally. Tyto vládní operace obsahovaly například uvolnění měnové politiky, půjčky pro akciové fondy nebo podpora nemovitostního trhu.
V době psaní článku se nezdá, že by růst prozatím nějakým způsobem zásadně zpomaloval, nicméně v momentě vašeho čtení již může být situace samozřejmě jiná a graf se může lišit. Do budoucna se očekává více takových stimulů.
Porovnání s ostatními finančními trhy (EU, USA)
Oproti evropskému nebo americkému finančnímu trhu nalezneme u čínských akcií několik rozdílů:
- Rozdíl v míře regulace a vládních zásahů: Zatímco u Evropy a USA zasahují regulátoři mírně a poměrně předvídatelně, v případě Číny jsou trhy velmi silně regulované, a to také přímo vládou. Tyto zásahy pro investory zpravidla představují nejistotu a zvýšenou volatilitu.
- Přístup zahraničních investorů: Kvůli přísným pravidlům a omezením je čínský akciový trh pro investory méně přístupný, přičemž trhy v Evropě a USA jsou otevřenější a zahraniční investoři mají jednodušší přístup k širokému spektru aktiv, včetně akcií, dluhopisů a derivátů.
- Volatilita a tržní stabilita: Kvůli vládním zásahům a politickým rizikům, jako je kontrola kapitálových toků nebo zásahy proti konkrétním odvětvím, je čínský akciový trh volatilnější než relativně stabilnější Evropa nebo USA.
- Dominantní sektory: Čínský trh je silně zaměřen na technologické, finanční a průmyslové sektory, přičemž vláda podporuje růst klíčových odvětví, jako je zelená energie, elektromobily a výroba polovodičů. Americký trh je pak dominován giganty jako Alphabet, Apple nebo Microsoft, přičemž v Evropě pak vedou odvětví jako průmysl, finance, energetika a spotřebitelské zboží.
Výkonnost za poslední dekádu
I přes mnoho inovací zůstává Čína stále pozadu za S&P 500, co se dlouhodobé výkonnosti týče. Zatímco u amerického indexu se mohli investoři těšit z průměrně cca 12% ročního výnosu, u šanghajského indexu to bylo pouhých 2,8 %.
Čínské akcie se na druhou stranu mohou výborně hodit pro krátkodobé obchodníky, kteří vyhledávají vhodné momenty pro vstupy do obchodu. Vzhledem k volatilitě tak může volba čínských titulů zajímavou příležitostí, jak v některých případech překonat i pohyby na světových indexích nebo akcií gigantických technologických společností.
Technologické inovace současnosti
Čínský akciový trh v současnosti zažívá významné technologické inovace, které jsou úzce spjaty s vládními prioritami a strategiemi. Zde jsou některé klíčové oblasti technologických inovací:
Umělá inteligence (AI)
Čína masivně investuje do rozvoje umělé inteligence jako klíčového prvku pro ekonomický a strategický růst. V rámci iniciativy „Made in China 2025“ má za cíl stát se globálním lídrem v oblasti AI do roku 2030. Toto dokazuje také fakt, že jen během šesti měsíců bylo schváleno pro veřejné použití více než 40 modelů umělé inteligence.
Využití AI pak v tomto případě zahrnuje širokou škálu aplikací, včetně autonomních vozidel, bezpilotních letadel a dronů, satelitů a vojenských technologií.
Příklady velkých společností, které se zabývají AI:
- Baidu: Čínský technologický gigant, který se zaměřuje na AI a autonomní vozidla.
- Tencent: Tencent, společnost s aktuálně nejvyšší tržní kapitalizací v rámci čínského akciového trhu ve výši okolo 450 mld. dolarů, investuje do AI projektů, včetně rozvoje superaplikací a aplikací pro chytré města.
- SenseTime: Přední čínská společnost zaměřená na AI a rozpoznávání obrazu.
Kvantová komunikace a výpočty
Kromě umělé inteligence bychom zde nalezli také zaměření na oblast kvantové komunikace, což Čína ukázala již v roce 2017 spuštěním kvantového komunikačního satelitu „Micius“. Dlouhodobým cílem je vybudovat kvantovou síť, která by poskytovala bezpečné a neprolomitelné komunikace. Kvantové technologie jsou zde vnímány jako klíčová oblast pro strategické a bezpečnostní aplikace, a proto jsou podporovány státem jako zásadní infrastruktura pro budoucí rozvoj.
Příklady společností pro kvantovou komunikaci a výpočty:
- Alibaba Cloud: Tato divize společnosti Alibaba se zaměřuje na vývoj kvantových výpočetních technologií, aby podpořila svůj cloud computing a AI služby.
- China Quantum Research Institute: Vědecké centrum podporované čínskou vládou, které se zaměřuje na výzkum a vývoj kvantových technologií.
Inovace v oblasti elektroniky a polovodičů
V reakci na omezení a sankce ze strany USA se Čína zaměřila na posílení vlastní výroby polovodičů a vybudování soběstačného technologického ekosystému. Stát podporuje inovace v tomto sektoru, což zahrnuje i vývoj pokročilých čipů a fotonických technologií. Tyto investice jsou součástí širšího průmyslového plánu s cílem posílit geopolitickou a ekonomickou nezávislost.
Největší společnosti, které se zabývají elektronikou a polovodiči:
- SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation): Největší čínský výrobce polovodičů, který se zaměřuje na rozvoj technologické nezávislosti Číny na západních dodavatelích čipů.
- Huawei: Huawei investuje do vývoje vlastních čipů a fotonických technologií, aby snížil závislost na zahraničních dodávkách, zejména po sankcích USA.
- ZTE: Technologický gigant zaměřený na 5G a další komunikační technologie.
Největší a nejzajímavější čínské akcie v 2024
Nyní, když víme, do jakých odvětví mohou největší čínské akcie patřit, pojďme si nyní některé z nich detailněji rozebrat.
1. Alibaba (9988.HK nebo BABA)
Na úvod si uvedeme společnost Alibaba (BABA), kterou můžete znát také z newyorské burzy (NYSE) pod označením BABA. Jedná se opět o jednu z největších čínských technologických a e-commerce společností, která působí v oblastech online obchodování, cloud computingu a digitálních plateb (mezi známé platformy se řadí například AliExpress, Taobao nebo služba AliPay pro digitální platby).
Její akcie se obchodují také na Hongkongské burze pod symbolem 9988.HK a mezi investory jsou populární díky rychlému růstu a inovacím. Obchodovat je lze však také na XTB.
Zaměření | E-commerce, technologie, retail |
Tržní kapitalizace | 239,66 miliard $ |
Průměrné objemy | 19 159 460 |
Cena akcie | 100,07 $ |
P/E | 21,3 |
Změna ceny akcie za rok | +19,26 % |
Počet zaměstnanců | 198 162 |
Prozkoumejte akcie Alibaba na platformě XTB
2. JD.com (9618.HK nebo JD)
JD.com je jedna z největších čínských e-commerce společností a přímý konkurent Alibaby. Společnost se zaměřuje na online maloobchod a logistiku, přičemž nabízí širokou škálu produktů od spotřební elektroniky po potraviny.
Na rozdíl od mnoha jiných e-commerce platforem JD.com většinou spravuje vlastní skladové zásoby a logistiku, což jí umožňuje lepší kontrolu nad kvalitou a rychlostí doručení. Společnost také investuje do technologií, jako je umělá inteligence a automatizace v logistice.
Akcie této společnosti se obchodují na americké burze NASDAQ a hongkongské burze (9618.HK). Naleznete je i na XTB.
Zaměření | E-commerce, technologie, logistika |
Tržní kapitalizace | 62,45 miliard $ |
Průměrné objemy | 19 297 556 |
Cena akcie | 38,70 $ |
P/E | 13,87 |
Změna ceny akcie za rok | +43,63 % |
Počet zaměstnanců | 517 124 |
Prozkoumejte akcie JD na platformě XTB
3. BYD (BYDDF, 002594.SZ nebo 1211.HK)
BYD (Build Your Dreams) je jednou z největších čínských společností zaměřených na výrobu elektromobilů (EV) a bateriových technologií. Kromě elektrických vozidel vyrábí také baterie, solární panely a další produkty spojené s obnovitelnou energií. Společnost BYD se postupně stává globálním lídrem v oblasti čisté mobility, přičemž se zaměřuje na elektrické osobní i komerční vozidla.
Společnost je poté také specifická tím, že pokrývá celý výrobní proces – od výroby samotných baterií až po kompletní výrobu celého elektromobilu.
BYD se obchoduje na hongkongské burze obchodována pod symbolem 1211.HK a na burze v Šen-čenu jako 002594.SZ. Na amerických burzách není přímo kótována, ale lze ji nakoupit přes tkv. OTC (over-the-counter) trh jako ADR (american depository receipts).
Zaměření | Elektromobilní průmysl |
Tržní kapitalizace | 114,17 miliard $ |
Průměrné objemy | 59 264 |
Cena akcie | 35,88 $ |
P/E | 21,88 |
Změna ceny akcie za rok | +15,56 % |
Počet zaměstnanců | 703 500 |
Prozkoumejte akcie BYD na platformě XTB
4. Nio (NIO nebo 9866.HK)
Na společnost NIO nemůžeme zapomenout. Jedná se o čínskou automobilovou společnost, která se zaměřuje na výrobu pokročilých a prémiových elektrických vozidel (EV). Tato vozidla zahrnují funkce autonomního řízení a jedinečný koncept výměny baterií (Battery-as-a-Service), který umožňuje řidičům rychle vyměnit baterii místo dobíjení. NIO se zaměřuje na prémiový segment trhu a konkuruje značkám, jako je Tesla.
Na začátku roku 2021 zažila obrovský boom, kde jsme mohli sledovat zmínky o této společnosti téměř v každém titulku. Od té doby však přichází víceletý pokles na úrovně před tímto rokem. V Evropě se však prodeje vozidel NIO pomalu zvyšují (i když se stále nejedná o zásadní čísla).
Společnost NIO je obchodována na newyorské burze (NYSE) pod symbolem NIO a také na Hongkongské burze pod symbolem 9866.HK. Její akcie naleznete v nabídce mnoha brokerů včetně XTB.
Zaměření | Elektromobilní průmysl |
Tržní kapitalizace | 10,57 miliard $ |
Průměrné objemy | 64 549 043 |
Cena akcie | 4.95 $ |
P/E | -2,93 |
Změna ceny akcie za rok | -39,80 % |
Počet zaměstnanců | 32 820 |
Prozkoumejte akcie NIO na platformě XTB
5. Tencent (TCEHY nebo 0700.HK)
Tencent je jednou z největších technologických společností v Číně, která působí v široké škále odvětví, včetně sociálních médií, her, cloud computingu a fintechu. Společnost se řadí na 20. příčku, co se světové tržní kapitalizace týče. Je známá svými platformami jako WeChat a Weixin, které integrují platby, e-commerce a komunikaci.
Pro investory mohou být akcie Tencentu atraktivní díky diverzifikovanému podnikání a inovacím v oblasti umělé inteligence a cloudových služeb. Na druhou stranu však mohou být volatilní kvůli vládním zásahům a regulacím technologického sektoru, s čímž je třeba počítat u technologických čínských akcií vždy.
Zaměření | Technologie, internet, videohry, e-sport |
Tržní kapitalizace | 484,5 miliard $ |
Průměrné objemy | 2 689 098 |
Cena akcie | 52,76 $ |
P/E | 17,7 |
Změna ceny akcie za rok | +36,33 % |
Počet zaměstnanců | 105 506 |
6. Kweichow Moutai (600519.SS)
Kweichow Moutai představuje přední čínskou výrobní společnost známá pro svůj prémiový alkoholický nápoj baijiu, který je v Číně považován za luxusní.
Firma má silné postavení díky vysoké poptávce po svých produktech a omezené nabídce, což udržuje stabilní růst a ziskovost. Její akcie jsou obchodovány na Shanghai Stock Exchange pod symbolem 600519.SS.
Pro investory je Kweichow Moutai lákavá zejména díky svému poměrně stabilnímu růstu a byznysu, který lze zařadit mezi spíše defenzivní sektory.
Zaměření | Alkoholické nápoje, nápoje |
Tržní kapitalizace | 272,24 miliard $ |
Průměrné objemy | 4 109 942 |
Cena akcie | 216,72 $ |
P/E | 27,7 |
Změna ceny akcie za rok | -8,22 % |
Počet zaměstnanců | 33 302 |
7. PetroChina (601857.SS nebo 0857.HK)
PetroChina, jedna z největších čínských ropných a plynárenských společností, působí v oblasti průzkumu, těžby, rafinace a distribuce ropy a plynu. Společnost je státem vlastněná a hraje klíčovou roli v čínské energetické infrastruktuře. Její akcie se obchodují na Shanghai Stock Exchange pod symbolem 601857.SS a na Hongkongské burze pod symbolem 0857.HK.
PetroChina se řadí také mezi zajímavé dividendové akcie, jelikož odměňuje investory ročním dividendovým výnosem ve výši 4,82 %. Pro dividendové investory se tak může jednat o vhodného kandidáta do portfolia pro pasivní příjem.
Zaměření | Ropa, zemní plyn, energie |
Tržní kapitalizace | 209,37 miliard $ |
Průměrné objemy | 183 858 999 |
Cena akcie | 1,2 $ |
P/E | 9,8 |
Změna ceny akcie za rok | +11,21 % |
Počet zaměstnanců | 365 917 |
8. Agricultural Bank of China (601288.SS)
Agricultural Bank of China (ABC) je jednou z největších čínských komerčních bank, která se zaměřuje na poskytování finančních služeb v oblasti zemědělství, retailového bankovnictví a korporátních financí. Banka je významnou součástí čínského finančního systému a má silnou podporu od státu.
Opět se jedná o velmi slušnou dividendovou akcii, u které získáte 6,69 % ročně ve formě dividend.
Zaměření | Bankovnictví, finanční služby |
Tržní kapitalizace | 236,29 miliard $ |
Průměrné objemy | 506 105 069 |
Cena akcie | 0,7 $ |
P/E | 6,79 |
Změna ceny akcie za rok | +36,78 % |
Počet zaměstnanců | 446 023 |
Zajímavé čínské ETF fondy
Pro pasivnější investory se mohou skvěle hodit čínské ETF fondy, které sdružují tamní akcie do celého „balíčku”. Pokud jste ve světě investování nováčkem a nejste si jisti, co ETF fondy znamenají, můžeme vás odkázat na náš článek o ETF, který vám problematiku přiblíží. Zkráceně řečeno si jedním nákupem pořídíte desítky/stovky akcií společností, které daný fond sleduje. Investoři tak například výrazně ušetří na poplatcích, jelikož si pomocí jednoho nákupu zajistí vše, co chtějí.
Co se týče tedy ETFek pro Čínu, mezi investory jsou nejvíce vyhledávané následující tituly:
- iShares MSCI China ETF (MCHI): Sleduje výkonnost indexu MSCI China, který zahrnuje širokou škálu čínských společností. Zalistován na New York Stock Exchange (NYSE).
- KraneShares CSI China Internet ETF (KWEB): Zaměřuje se na čínské technologické a internetové společnosti. Zalistován na NYSE.
- Xtrackers Harvest CSI 300 China A-Shares ETF (ASHR): Sleduje index CSI 300, který pokrývá 300 největších společností na pevninské Číně. Zalistován na NYSE Arca.
- SPDR S&P China ETF (GXC): Sleduje výkonnost S&P China BMI Index, který pokrývá velké, střední a malé čínské firmy. Zalistován na NYSE Arca.
Prozkoumejte čínské ETF na platformě XTB
Rizika investování do čínských akcií
Jako u každé investice i zde nalezneme několik investičních rizik – v tomto případě však mohou být rizika poněkud specifičtější, než se kterými byste se setkali například u amerických nebo evropských akcií:
- Regulační zásahy: Čínská vláda často zasahuje do technologických a finančních společností, což může negativně ovlivnit jejich tržní hodnotu.
- Geopolitická rizika: Napětí mezi Čínou a dalšími zeměmi, jako je například USA nebo Taiwan, může taktéž trhy výrazně ovlivnit.
- Měnové riziko: Fluktuace hodnoty čínského jüanu vzhledem k české koruně, americkému dolaru nebo euru může mít na hodnotu portfolia zahraničních investorů do čínských akcií také svůj dopad.
- Nedostatek transparentnosti: Informace o některých čínských společnostech mohou být omezené nebo méně spolehlivé, takže je třeba je brát s určitou rezervou a data si o to hlouběji prostudovat.
Jak a kde investovat do čínských akcií
Investovat do čínských akcií lze jednoduše skrze brokerské společnosti, které vám přístup na tento trh umožní (respektive na americké burzy v rámci ADR – amerického depozitního potvrzení).
Jedním z brokerů je například XTB, které umožňuje přístup k více než 3 600 cenným papírům, nebo broker eToro či Trading212. Investovat do čínských akcií můžete pak jednoduše uskutečněním těchto kroků:
- Vyberte si vhodného brokera: První krok zahrnuje výběr vašeho brokera. Orientovat se můžete jednak podle samotné nabídky akcií, tak i dle designu webového rozhraní (či aplikace) nebo účtovaných poplatků. Jako příklad můžeme uvést XTB, které má svou investiční aplikaci zcela v českém jazyce, včetně české zákaznické podpory, a čínské akcie nabízí. Prostudovat si jednotlivé brokery můžete i v našich komplexních recenzích – eToro, XTB.
- Založte si účet a ověřte svou totožnost: Jakmile budete mít platformu vybranou, stačí kliknout na tlačítko se založením účtu/registrací a vyplnit požadované osobní údaje. Součástí registračního procesu pak bude i ověření totožnosti (KYC), které jsou brokerské společnosti povinné po uživatelích vyžadovat z legislativních důvodů. Součástí tohoto ověření bývá nahrání kopií osobních dokumentů, „důkazu” o adrese (např. výpis z bankovního účtu nebo faktura za internet) a vyplnění dotazníku o vašich znalostech ze světa financí a investic.
- Proveďte vklad svých finančních prostředků: V momentě, kdy budete mít svůj účet připravený, bude stačit provést vklad svých finančních prostředků pomocí některé platební metody. Časté jsou platební karty nebo bankovní převody, nicméně u některých brokerů naleznete také elektronické peněženky jako třeba Paypal.
- Vyberte si v nabídce čínské akcie: Se svými financemi na obchodním účtu se nyní můžete vrhnout na výběr čínské akcie, která vás zajímá, nebo třeba čínského ETF fondu. Pokud bychom uvedli jako příklad platformu XTB, zde si mohou investoři vybírat jak z obchodování s CFD, tak i nákupů fyzických akcií.
- Zadejte množství a investujte do vybrané společnosti: Zvolte množství akcií k investici (někteří brokeři povolují také frakční akcie) a potvrďte. Pokud je příslušná burza otevřená, nakoupené akcie budete mít ihned ve svém portfoliu.
Prozkoumejte čínské akcie na platformě XTB
Závěr: Čínské akcie nabízejí zajímavé příležitosti
Čínské akcie mohou vzhledem ke své volatilitě nabízet zajímavé příležitosti. Zvýšená opatrnost zde však je na místě, jelikož mnohokrát tento trh investory nemile překvapil – často to bylo způsobené vládními zásahy jako v případě Tencentu (2021) a Alibaby (2020). Aktuální situace (říjen 2024) poháněná vládními stimuly však dokázala vynést investorům rekordní výnos od roku 2008, což po několika letech učinilo z čínských akcií velmi atraktivní aktiva.
Na americké burze, která je nám velmi přístupná u mnoha brokerů, pak máte na výběr více než 200 akcií čínských společností, které zde jsou uvedeny v rámci ADR. Z dlouhodobého hlediska nemusejí prozatím čínské akcie vykazovat takovou návratnost jako například S&P 500 a člověk by měl být při investování do nich obezřetnější, nicméně co se krátkého horizontu týče, bezpochyby nabídnou zajímavé cenové pohyby a příležitosti.
Často kladené otázky (FAQ)
Které čínské akcie jsou aktuálně největší?
Mezi aktuálně největší čínské akcie se řadí Tencent, Alibaba, Kweichow Moutai, Agricultural Bank of China, PetroChina nebo Industrial and Commercial Bank of China.
Jaká jsou rizika čínských akcií?
Pravděpodobně tím největším rizikem, se kterým se budete u čínských akcií setkávat, jsou v článku zmíněné vládní stimuly nebo regulace, které mohou přijít doslova „zničehonic”. Dejte si také pozor na autenticitu dat, jelikož ta mohou být u některých společností často zkreslená.
Jaké jsou zásadní inovace nebo sektory, na které se Čína zaměřuje?
Čínské společnosti mnoho finančních prosředků investují do AI (DJI, iFlytek, Sensetime, Baidu), polovodičů a elektroniky (Huawei, SMIC) nebo třeba elektromobilů (BYD, NIO, XPENG Motors).
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO