Čínske elektromobily prídu do Európy aj napriek clám. Automobilky si tu postavia vlastné fabriky (rozhovor)

Clá, strategické rozhodnutia a bezpečnostné obavy. Európa práve prechádza turbulentným obdobím v oblasti automobilového priemyslu, kde sa tradičné značky snažia udržať krok s čínskym elektromobilovým boomom.

V rozhovore pre Aktuality.sk Steven Cai, viceprezident čínskej spoločnosti Gotion, ktorá plánuje významnú investíciu do výroby batérií v Šuranoch, otvorene hovorí o budúcnosti automobilového priemyslu. Vysvetľuje, prečo európske automobilky strácajú pozície v Číne, odkrýva pozadie čínskeho úspechu v elektromobilite a reaguje na obavy skeptikov. Jeho pohľad je o to cennejší, že prichádza v čase, keď Európska únia zvažuje zavedenie ciel na čínske elektromobily – krok, proti ktorému sa postavilo aj Slovensko.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

– Prečo je elektrický pohon kľúčový pre budúcnosť autonómneho riadenia;

– Čo stojí za čínskym úspechom v elektromobilite;

– Prečo európske značky strácajú svoj podiel na čínskom trhu;

– Kedy budú elektromobily v Európe stáť rovnako ako klasické autá;

– Ktoré európske automobilky neprežijú tvrdý konkurečný boj v nasledujúcich rokoch;

– Prečo sa nemáme obávať čínskych investícií z bezpečnostného hľadiska.

Jednou z najväčších aktuálnych tém v rámci EÚ je zavedenie dovozných ciel na čínske elektromobily. Ako vnímate toto opatrenie?

Chápem motiváciu únie. Keď sa pozriete na súčasné európske automobilky, ich proces elektrifikácie napreduje pomalšie, ako pôvodne plánovali. Čínski výrobcovia prichádzajú s produktami, ktoré sú trendy, ponúkajú množstvo funkcií a majú výbornú cenu. Európski výrobcovia cítia tlak a snažia sa chrániť.

Na druhej strane s tým čínski výrobcovia prirodzene nesúhlasia, pretože to spomalí ich plány vstupu na európsky trh.

Ale Slovensko spolu s Nemeckom hlasovali proti zavedeniu tohto cla.

Áno, a tento postoj sme v Číne zaznamenali a aj ho oceňujeme. Keď slovenský premiér nedávno navštívil Čínu, tento bod sa spomínal opakovane na rôznych úrovniach, od najvyšších predstaviteľov až po provinčné vlády.

Ako budú čínski výrobcovia reagovať na európske dovozné clo?

Najpravdepodobnejším riešením bude vybudovanie montážnych závodov priamo v EÚ. Obchádzanie ciel cez tretie krajiny ako Vietnam by bolo náročné – pri tak komplexnom produkte ako auto sa nedá zakryť pôvod výrobku.

Myslím, že väčšina výrobcov uvažuje o založení závodov v Európe, čo by bolo pre európsky trh vlastne prínosné – prinesie to rast hrubého domáceho produktu (HDP, pozn. red.), zamestnanosť a nové technológie.

Čo konkrétne by príchod čínskych výrobcov znamenal pre európsky automobilový priemysel?

V podstate by išlo o prebudovanie celého automobilového odvetvia smerom k elektrifikácii. Áno, niektoré tradičné závody na výrobu motorov či prevodoviek sa zatvoria, ale nahradia ich moderné závody na batérie. Zaujímavé je, že batériové závody pri rovnakom počte zamestnancov generujú vyššie tržby než závody na motory. Navyše majú menší potenciál znečistenia a nižšiu spotrebu energie než tradičné prevádzky.

Kam vlastne smeruje automobilový priemysel z dlhodobého hľadiska?

Skutočná dlhodobá budúcnosť automobilov leží v autonómnom riadení. To je kľúčové a mnohí si to neuvedomujú. Pre autonómne riadenie potrebujete elektrickú architektúru – tradičné spaľovacie motory to jednoducho nezvládnu. Mechanická reakcia motora, palivového systému a výfuku trvá okolo 200 milisekúnd, zatiaľ čo čisto elektrické vozidlá reagujú v jednotkách milisekúnd.

Pri rýchlosti 130 kilometrov za hodinu znamená rozdiel 200 milisekúnd vzdialenosť 7-8 metrov – to je príliš veľa pre bezpečné autonómne riadenie.

Kto je momentálne lídrom v oblasti autonómneho riadenia?

Tesla má náskok a veľkú základňu elektrických vozidiel. Pri autonómnom riadení potrebujete, aby váš systém umelej inteligencie fungoval dokonale s obrovským množstvom dát. Je to ako trénovať mozog, aby bol inteligentnejší.

Rýchlosť vývoja kontrolného modelu závisí od množstva dát, ktoré dokážete zozbierať. A to priamo súvisí s počtom vozidiel v prevádzke. Nestačí, keď auto stojí – musí jazdiť v rôznych scenároch, či už v Alpách, na strmých svahoch alebo na nerovných cestách.

Predpokladám, že čínske automobilky budú chcieť dobehnúť tento náskok.

Áno, tento rok bude v Číne prelomový – prvýkrát sa s najväčšou pravdepodobnosťou predá viac elektromobilov než áut so spaľovacím motorom. S takou veľkou základňou elektromobilov bude Čína veľmi rýchlo doháňať v tréningu AI modelov.

Na Západe je Elon Musk považovaný za priekopníka elektromobility. Má Čína podobné osobnosti?

Čína má mnoho takých podnikateľov. Napríklad Li Bin z Nio alebo He Xiaopeng z Xiaopeng. V Číne sú veľmi známi, majú imidž módnych, trendových osobností z IT priemyslu, ktoré prešli do automobilového priemyslu. Sú podobní Elonovi Muskovi.

Steven Cai4fotky v galérii Steven Cai Zdroj: Branislav Wáclav/Aktuality.sk

Kto vlastne stojí za týmto rýchlym rozvojom elektromobility v Číne? Ako sa vlastne rozhodla vsadiť na túto kartu?

Začalo sa to pred viac ako desiatimi rokmi a iniciovala to čínska vláda z dvoch dôvodov. Hlavným dôvodom bolo znížiť závislosť na rope – Čína dováža až 72% svojej spotreby a len 27% produkuje interne. Čínska vláda to vnímala ako strategický krok k zníženiu tejto závislosti na úroveň, ktorá by bola lepšie zvládnuteľná. Chceli, aby náklady na prevádzku vozidiel neboli ovplyvnené vojnou na Blízkom východe alebo problémami s prepravou ropných tankerov.

Ako konkrétne vláda v Pekingu podporila tento prechod?

Čína v podstate prevzala program z USA, konkrétne kalifornský program nulových emisií. Rozdiel bol v tom, že čínska vláda skutočne poskytla peniaze a zaobchádzala so všetkými rovnako – či už išlo o známu automobilku alebo malý startup. Pred desiatimi rokmi vznikli v Číne desiatky nových startupov vyrábajúcich autá. Niekedy vyrobili len pár kusov, ale mohli získať vládne stimuly, ktoré boli naozaj významné.

Viete povedať viac ohľadom týchto stimulov?

Stimuly prichádzali z viacerých zdrojov. Časť peňazí bola alokovaná na výskum a vývoj v oblasti elektromobilov a batérií. Ďalšie peniaze išli priamo kupujúcim vo forme zliav. A tretí prúd financií smeroval na podporu výroby – keď ste postavili závod na batérie, dostali ste podporu od vlády, často od lokálnej vlády. Ak ste išli do určitej provincie, tá vám poskytla peniaze na vybudovanie výrobného závodu.

Ako v súčasnosti čínsky štát finančne podporuje svoje automobilky?

Pred piatimi rokmi začali stimuly znižovať a dnes sú prakticky nulové. Napriek tomu sa elektromobily predávajú veľmi dobre, pretože prevádzkové náklady sú nižšie než pri benzínových autách. Nabíjacia infraštruktúra je všade a elektrina je lacnejšia než benzín. Navyše elektromobily majú lepšiu dynamiku jazdy, poskytujú okamžitý krútiaci moment, takže sa ľahšie ovládajú.

V súčasnosti sa európskym automobilkám nedarí na čínskom trhu a neustále strácajú trhový podiel. Čo je dôvodom tohto negatívneho trendu?

Strácajú, pretože nemajú dostatočnú ponuku elektromobilov. Polovica predajov už ide na vrub elektromobility, čo znamená, že tradičný trh so spaľovacími motormi sa zmenšil na polovicu. V segmente tradičných vozidiel sa im stále darí – ak si niekto chce kúpiť auto so spaľovacím motorom, stále si vyberie nemecké značky.

Problém je, že polovica zákazníkov už nechce tradičné spaľovacie motory. Preto Mercedes, BMW, VW, General Motors, Toyota, všetci títo zahraniční výrobcovia strácajú trhový podiel.

Prežijú všetky európske automobilky najbližšie desaťročie?

Ťažko predpovedať.

Tak skúste dať vašu prognózu.

Momentálne sú európske automobilky stále veľké a silné. Možno o päť rokov budem vedieť lepšie odhadnúť situáciu. Teraz je ich tradičný biznis stále silný, aj keď strácajú na čínskom trhu. Všade inde stále zarábajú a v Európe, najmä ak sa začnú uplatňovať clá, môžu spomaliť vstup čínskych výrobcov. Majú tak ešte pár rokov na to, aby zareagovali a získali silu na udržateľné fungovanie.

Ako by ste porovnali automobilový priemysel v Európe, Číne a USA?

Čo sa týka elektrifikácie vozidiel, Čína je na čele. Myslím, že v budúcnosti budú nasledovať európski výrobcovia. USA budú stále viac zaostávať. Našťastie majú Teslu, inak by mali s elektrifikáciou vozidiel veľké problémy.

Spomínali ste, že v Číne sú už ceny elektromobilov porovnateľné s klasickými autami. V Európe to tak nie je. Kedy to môžeme očakávať?

Nie je to až také zložité. Cenový rozdiel vyplýva hlavne z ceny batérií, ktoré tvoria polovicu nákladov na celé vozidlo. Zatiaľ je cena batérií v Európe oveľa vyššia než v Číne. Dúfam, že so spustením výroby v závode spoločnosti Gotion v Šuranoch sa táto situácia zmení. Mohli by sme vyrábať batériové systémy na Slovensku za podobnú cenu. Myslím, že to je možné dosiahnuť v horizonte troch rokov.

Ako napreduje projekt v Šuranoch?

Všetko postupuje podľa plánu. Nemám sa na čo sťažovať, najmä po tejto ceste v Číne máme oveľa väčšiu verejnú podporu, z čoho mám radosť. Som si istý, že s podporou miestnej i národnej vlády sa nám podarí projekt čoskoro rozbehnúť.

Čo hovoríte na kritikov projektu?

Nesťažujem sa na kritikov. Pozerám sa dovnútra, na to, čo môžeme urobiť my. Ľudia majú právo na svoj názor, Slovensko je slobodná krajina so slobodou prejavu. Nemôžem im zakázať hovoriť. Rešpektujem práva každého. Chceme pochopiť ich pohľad. Gotion chce byť dobrým občanom komunity, robíme veľa práce s miestnymi komunitami, školami, zapájame sa do všetkých druhov sociálnych aktivít. To je to, čo môžeme robiť.

Môžeme sa tiež snažiť vzdelávať ľudí prostredníctvom rozhovorov ako je tento, aby ľudia pochopili, čo sú lítium-iónové batérie. Keď si uvedomia, že nejde o žiadnu environmentálnu katastrofu či problémy s vodou, čo sú nepravdivé informácie, myslím, že mnohí zmenia názor na tento náš projekt.

Keď hovoríme o čínskych investíciách, mnohí ľudia majú obavy o národnú bezpečnosť.

Nevidím žiadne prepojenie medzi výrobou batérií a národnou bezpečnosťou. Ak sa obávajú o bezpečnosť dát, tie zbierajú automobilky a šuranský závod bude dodávať batérie európskym výrobcom.

S lokálne vyrábanými batériami budú európske krajiny vlastne bezpečnejšie, nie nebezpečnejšie. Európske krajiny sa budú môcť v prípade potreby spoľahnúť samy na seba, namiesto dovozu z Číny.

Steven Cai4fotky v galérii Steven Cai Zdroj: Branislav Wáclav/Aktuality.sk
Steven Cai4fotky v galérii Steven Cai Zdroj: Branislav Wáclav/Aktuality.sk

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO