Citlivé údaje týchto pacientov sú v ohrození. Lekári nedokážu rozpoznať hackerské útoky (ekonomický výber)
Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravila redaktorka ekonomickej redakcie Katarína Runnová.
Viac ako polovica lekárov by nerozoznala hackerský útok: Citlivé údaje o zdravotnom stave pacientov nemusia byť v zdravotníckych zariadeniach stopercentne chránené. Mnohí lekári a zdravotnícke zariadenia nevenujú dostatočnú pozornosť kybernetickej bezpečnosti. S takýmito zisteniami prišiel prieskum poisťovne Dôvera, ktorý realizovala v spolupráci so spoločnosťou Lekár a.s. a softvérovou firmou Eset.
Do prieskumu, ktorý prebiehal od apríla do júna 2024 formou anonymného dotazníka, sa zapojilo 412 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Boli medzi nimi malé ambulancie aj veľké polikliniky.
Z prieskumu vyplynulo, že viac ako polovica poskytovateľov zdravotnej starostlivosti (58 percent) nedokáže rozpoznať hackerský útok. „Chápeme, že prvoradou úlohou lekárov je liečiť. Upozorňujeme však, že neschopnosť identifikovať bezpečnostný incident alebo zraniteľnosť môže viesť napríklad k strate dát, pozmeneniu ich obsahu a znefunkčneniu prevádzky,“ upozorňuje Roman Varga, manažér kybernetickej bezpečnosti v zdravotnej poisťovni Dôvera.
A to zďaleka nie je všetko. Dáta o zdravotnom stave pacientov totiž patria medzi „najhodnotnejšie“ údaje na čiernom trhu a ich únik býva sprevádzaný finančným vydieraním. Na neopatrnosť lekárov tak môžu doplatiť aj samotní poistenci. Predstavte si, že by vám v lekárni vydali nesprávne lieky, pretože útočník pozmenil údaje v zdravotných záznamoch. Známy je prípad kyberútoku z roku 2021, po ktorom museli v Írsku odložiť tisícky lekárskych zákrokov.
„Počet kybernetických útokov na zdravotnícke zariadenia rastie alarmujúcim tempom. Jednou z najrozšírenejších a najnebezpečnejších hrozieb v sektore zdravotníctva je ransomvér, škodlivý kód, ktorý šifruje zariadenia, pričom za ich odblokovanie si útočníci pýtajú výkupné v astronomických sumách. V lepšom prípade spôsobí útok finančné a reputačné škody, v horšom prípade naň doplatia pacienti svojím zdravím či životom. Investície do moderných bezpečnostných opatrení, ktoré dokážu ransomvér odvrátiť, predstavujú iba zlomok z prípadných škôd spôsobených úspešným útokom,“ spresnil Ondrej Krajč, Senior Technical Pre-Sales Representative spoločnosti Eset.
Ďalším alarmujúcim výsledkom prieskumu bolo, že takmer 63 percent opýtaných používa súkromný mail na služobné účely. „Práve súkromný účet lekára, ktorý využíva aj na posielanie pracovných mailov, sa môže stať vstupnou bránou pre útočníka. Je to najčastejšia cesta, ako naletieť útočníkom cez takzvané phishingové maily,“ vysvetľuje Varga.
Podľa Krajča by mali ambulancie, ktoré poskytujú pacientom wi-fi pripojenie, zabezpečiť, aby táto sieť bola fyzicky oddelená od pracovnej siete. Tým sa zabráni nežiaducemu prístupu k citlivým údajom a ochráni sa chod pracovných systémov a samotnej infraštruktúry.
Ako poznamenáva Filip Hanker, šéfredaktor IT portálu Živé.sk, je smutné, že nielen lekári dnes hromadne robia najzákladnejšie chyby – od klikania na phishing cez komunikovanie súkromným e-mailom až po používanie jednoduchých hesiel a šírenie prístupov s kolegami. Tieto chyby by pritom podľa neho mohli ľahko odstrániť základné školenia s upozorneniami na veľké riziká.
„Ambulanciám však chýbajú chuť a čas kyberbezpečnosť riešiť, rovnako tak aj povedomie o tom, čo by bolo vhodné dodržiavať. V prípade nemocníc to býva rôzne, ale opakuje sa aj časté podcenenie kyberbezpečnosti manažmentom. Tomu potom zodpovedá malý dôraz na ňu, a aj menej prostriedkov,“ hovorí Hanker.
Jedným dychom dodáva, že snahu riešiť tento problém by mali mať nielen samotní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ale tiež štát. Riziká kybernetických útokov by sa podľa neho mali viac preberať už na školách, a to ako na stredných, tak aj na základných.
Aktuality.sk k téme oslovili aj Slovenskú lekársku komoru, tá však na naše otázky pre vyťaženosť zatiaľ nereagovala.
Najzávažnejšie riziká, ktoré vyplynuli z prieskumu o kyberbezpečnosti v ambulanciách
Nedostatočné vzdelávanie v oblasti IT bezpečnosti
Až 78 percent respondentov uviedlo, že sa okrem seminárov, ktoré organizuje vzdelávacia inštitúcia Slovenskej lekárskej komory, spoločnosť Lekár, a.s., nestretli s iným spôsobom vzdelávania v oblasti IT bezpečnosti.
Nedostatočné zálohovanie a obnova dát
Až 15 percent respondentov nevykonáva pravidelné zálohy svojich dát o pacientoch, len 34 percent vie obnoviť prevádzku po takzvanom ransomwarovom útoku. Z prieskumu tiež vyplynulo, že zhruba 40 percent oslovených sa o agendu súvisiacu s IT stará svojpomocne.
Neschopnosť identifikovať bezpečnostné hrozby
Až 58 percent respondentov nevie identifikovať bezpečnostný incident alebo zraniteľnosť, čo môže viesť k strate dát, pozmeneniu ich obsahu a znefunkčneniu prevádzky. Reálny hackersky útok riešili už dve percentá respondentov.
Používanie súkromných e-mailov na pracovné účely
Až 63 percent respondentov používa svoj súkromný e-mail aj na pracovné účely. Sú to otvorené dvere pre takzvané phishingové útoky. Stačí jeden nesprávny klik a útočníci môžu dáta ukradnúť a zašifrovať. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sa vystavujú riziku vydierania a nefunkčnosti prevádzky ambulancie. Až 28,9 percent respondentov zdieľa pracovný e-mail aj s heslom aj s inými kolegami alebo zamestnancami.
Našťastie, viac ako polovica odpovedala, že využíva pri prihlasovaní druhý faktor a iba v 12 percentách ambulancií sa na wifi ambulancie môže pripojiť pacient.
Pozrite si kompletný prehľad odpovedí v dotazníku.
Vyberáte peniaze z bankomatu? V jednej z bánk sa pripravte na novinku: Ešte pred koncom roka zavádza jedna z bánk na našom trhu novú funkciu. V bankomatoch Fio banky si zvolíte skladbu bankoviek, informoval Aktuality.sk Jozef Daňo z PR bankového domu. Banka tvrdí, že chce týmto krokom prispieť ku komfortnému výberu peňazí.
Táto funkcia je podľa jeho slov aktívna na všetkých bankomatoch a klienti majú pri výbere tri možnosti – rýchlu voľbu, keď si klient vyberie z predvolených súm a skladbu bankoviek vyberie bankomat, ďalej voľbu bankoviek, keď si klient sám navolí počet jednotlivých bankoviek a podľa toho sa stanoví celková suma výberu a napokon inú sumu, keď sa klient rozhodne pre hodnotu výberu a bankomat mu podľa svojho algoritmu ponúkne optimálne možnosti skladby bankoviek. Viac si môžete prečítať v článku kolegu Mateja Dedinského.
Kuriéri bijú na poplach, hlásia preplnené depá a málo výdajných boxov: Blížiace sa vianočné sviatky každý rok vyťažujú kuriérov naprieč celou krajinou, v dôsledku čoho dochádza k oneskorenému dodaniu zásielok, preplneniu výdajných boxov a rôznym iným nepríjemným situáciám. Inak to nie je ani tento rok.
Generálny riaditeľ DPD SK Peter Pavuk pre Aktuality.sk povedal, že problémy s oneskoreným doručovaním zásielok sa aktuálne týkajú najmä Bratislavy. Dôvodom má byť nedostatočná kapacita odberných miest a boxov. Ťažkosti so zvládaním náporu objednávok a zásielok pripúšťa aj Slovak Parcel Service a doručovacia služba Packeta, ktorá od začiatku decembra vozí najmä vianočné darčeky, pričom ide o dvojnásobok až trojnásobok spracovaných zásielok oproti bežným dňom v roku.
Situácia sa pritom počas najbližších dní ešte vystupňuje. Podľa dát Packety si totiž ľudia nákupy darčekov obvykle nechávajú na predposledný víkend pred Vianocami. Aké opatrenia prijímajú doručovacie služby, aby stihli pred sviatkami doručiť čo najviac darčekov, si môžete prečítať na Aktuality.sk.
Firma nového riaditeľa SNG musela vrátiť 100-tisíc eur, mala sa dopustiť dotačného podvodu: Firma nového dočasne povereného riaditeľa SNG Jaroslava Niňaja musela vrátiť takmer 100-tisíc eur do Audiovizuálneho fondu (AVF), informuje Denník N. Produkčná spoločnosť FilmWorx vlani požiadala o dotácie na tri filmy – Dve slová ako kľúč, Spiace mesto a Zápisník alkoholičky. Prvým dvom žiadostiam fond vyhovel. Začiatkom roka sa však ukázalo, že ich mal všetky odmietnuť.
Producentom týchto filmov je v skutočnosti česká firma Holiday films a spoločnosť FilmWorx, v ktorej má Niňaj 50-percentný podiel, požiadala o dotácie bez jej vedomia. Druhú polovicu firmy vlastní Peter Neveďal. Konateľ Holiday films, režisér Daniel Svátek, sa o týchto dotáciách dozvedel úplne náhodou koncom roka 2023, keď žiadal český Štátny fond kinematografie o podporu filmu Dve slová ako kľúč.
Súčasťou tohto procesu bol aj audit, ktorý odhalil, že firma FilmWorx naň vlani dostala od slovenského Audiovizuálneho fondu (AVF) dva finančné stimuly v celkovej hodnote 41 189 eur. Režisér filmov sa preto rozhodol na Slovensko poslať list, v ktorom naznačuje, že mohlo dôjsť k dotačnému podvodu.
Obrázok týždňa
Priemerná americká domácnosť vyčlenila v roku 2023 na potraviny takmer 10-tisíc dolárov, respektíve 13 percent svojich celkových výdavkov. Na obrázku si môžete pozrieť stravovacie návyky Američanov.
Číslo týždňa
Hrubý domáci produkt (HDP) sa v treťom štvrťroku 2024 medziročne zvýšil o 1,2 percenta. Informuje o tom štatistický úrad.
Graf týždňa
V roku 2023 sa do krajín Európskej únie z krajín mimo nej doviezli hračky v hodnote 6,5 miliardy eur, zatiaľ čo vývoz z krajín mimo Únie predstavoval 2,3 miliardy eur, informuje Eurostat. Najväčším dodávateľom hračiek do európskych krajín s podielom 80 percent v hodnote 5,2 miliardy eur bola Čína. S omnoho menším podielom šesť percent (367 miliónov eur) ju nasledoval Vietnam a s dvoma percentami (150 miliónov eur) Spojené kráľovstvo.
Zahraničie
Cena Bitcoinu prekročila 100-tisíc dolárov: Hodnota kryptomeny bitcoin vo štvrtok prvýkrát prekročila hranicu 100-tisíc amerických dolárov (v prepočte 95 311 eur). TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a DPA.
Najstaršia a najrozšírenejšia kryptomena na svete za 24 hodín podľa údajov obchodnej platformy Bitstamp posilnila o 4,8 percenta a asi o štvrtej hodine ráno stredoeurópskeho času dosiahla hodnotu 103 253 dolárov. Za posledných sedem dní si digitálna mena pripísala viac ako sedem percent. Analytici pripisujú silný nárast novej politickej situácii v Spojených štátoch po volebnom víťazstve Donalda Trumpa. Bývalý aj budúci prezident počas volebnej kampane vystupoval ako presvedčený zástanca kryptomien.
Český trh s alkoholom je pre novú daň v ohrození: Česko na spotrebnej dani z liehu napriek jej zvýšeniu o desať percent vybralo zhruba toľko čo vlani. Vláde sa tak nedarí zvýšiť príjmy o také čiastky, ako pôvodne predpokladala. Na druhej strane výrobcovia liehovín hovoria o oveľa väčšom zásahu do biznisu než len o znížení trhu asi o desatinu, ako sa očakávalo, píše český portál idnes.cz.
Podľa výrobcov sa totiž ľudia tento rok dramaticky predzásobili, keďže od Nového roka má dôjsť k ďalšiemu desaťpercentnému zvýšeniu dane. Výber dane je pritom podľa Únie výrobcov a dovozcov liehovín skreslený, keďže reálne sa k zákazníkom dostalo približne o 30 percent liehovín menej.
Japonsko poskytne filipínskemu námorníctvu pomoc vo výške 10 miliónov eur: Japonsko vo štvrtok oznámilo, že poskytne Filipínam na posilnenie ich námorných kapacít finančnú pomoc vo výške 1,6 miliardy japonských jenov (približne desať miliónov eur). Tokio svoje rozhodnutie oznámilo po stredajšom incidente medzi čínskou pobrežnou strážou a filipínskou loďou. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.
Filipínske námorníctvo nakúpi za peniaze z Japonska nafukovacie člny s pevným trupom, pobrežné radarové systémy a automatické identifikačné systémy. Balík pomoci „prispeje k udržaniu a posilneniu regionálnej bezpečnosti a zvýši bezpečnosť dôležitých námorných ciest,“ uviedlo vo vyhlásení japonské veľvyslanectvo v Manile po stretnutí veľvyslanca Kazuju Enda s filipínskym ministrom zahraničných vecí Enriquem Manalom.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO