Členovia Rady FPU nepoznajú ani uznávaných umelcov, nemajú radi počítače a internet

Šimkovičovej nominanti blokujú fungovanie fondu.

BRATISLAVA. Ilustrátorka a grafická dizajnérka Daniela Olejníková je autorkou množstva kníh a grafík. Ide o umelkyňu rešpektovanú doma aj v zahraničí. Tento rok spolu s Pavlom Bálikom vyhrala hlavnú cenu na Bologna Ragazzi Award 2024 a nominovaná je aj na Národnú cenu za dizajn. Napriek tomu ju Rada Fondu na podporu umenia (FPU) neuznala ako vhodnú členku odbornej komisie. Jej členstvo zablokovali noví členovia, ktorých vymenovala ministerka Martina Šimkovičová (SNS).

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

„Nehnevajte sa, ale nepodporiť Danielu Olejníkovú, ktorá je ovenčená cenami a je ilustrátorkou toľkých detských knižiek, že ju musí poznať každé malé dieťa, považujem za nonsens. Ak nie Olejníkovú, koho iného chcete, aby odborne posudzoval ilustrácie?“ pýtala sa nahnevane po stredajšom hlasovaní služobne staršia členka rady Marta Součková, profesorka v odbore teória literatúry na Prešovskej univerzite.

Na zasadnutí rada bez akéhokoľvek odôvodnenia zároveň nepredĺžila mandáty viacerým odborníkom. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o spôsob, ako komplikovať fungovanie celého FPU a dosadiť si spriaznených ľudí aj do nižších štruktúr fondu. „Pre pokoj by bolo dobré komisie obmeniť,“ povedal asi v polovici zasadania nový podpredseda rady Matúš Oľha.

Nevedeli si prečítať životopisy

Oficiálne proti Olejníkovej síce nehlasoval nikto, noví členovia sa však zdržali hlasovania, čím jej nominácia nezískala nadpolovičnú väčšinu. Túto stratégiu využívali nominanti ministerstva kultúry opakovane.

Podobne ako viaceré iné body programu aj vymenovanie nových členov a členiek odborných komisií a predlžovanie mandátov žiadal podpredseda Oľha odsunúť. Podľa jeho slov sa pre technické problémy systému nevedel dostať k životopisom. Vo väčšine prípadov pritom išlo o umelecky a odborne činné osobnosti, ktoré by si aj noví členovia rady mohli v prípade zlyhania systému ľahko nájsť na internete. Oboznámiť sa s navrhovanými menami je súčasťou ich práce, za ktorú majú zaplatené.

Zajímavost :  Po útoku v Ankaře na leteckého výrobce TUSAŞ jsou podle ministra mrtví tři lidé

Činnosť v odbornej komisii sa tak nepredĺžila napríklad režisérovi Jánovi Mikušovi, ktorý získal viacero ocenení za divadelné a rozhlasové réžie, ani uznávanej poetke a prekladateľke Márii Ridzoňovej Ferenčuhovej.

Odborné komisie majú po zmene legislatívy, ktorú presadila SNS, len poradný charakter a nemôžu rozhodovať o pridelení finančných prostriedkov na projekty. Stále však zohrávajú významnú úlohu pri posudzovaní žiadostí. Členovia jednotlivých komisií musia preštudovať desiatky projektov, obodovať ich, diskutovať o nich na zasadnutí a napokon posunúť či neposunúť na schválenie radou.

Navrhli členov, ktorí nemajú e-mail

„Narážame na mieru kompetencie rady,“ povedal na stredajšom zasadaní jej predseda Dušan Buran, keď rada neprijala viacerých odborníkov, pretože ich nepoznala.

Rada je najvyšší orgán Fondu na podporu umenia, má zaručovať najvyššiu znalosť problematiky. Trinásti členovia rady, z ktorých väčšinu vymenovala Šimkovičová, pritom po novom rozhodujú aj o pridelení tridsiatich miliónov eur pre kultúrne projekty po celom Slovensku.

Podľa zákona o FPU možno za členov vymenovať len ľudí s najmenej päťročnou odbornou praxou v oblasti umenia, kultúry alebo kreatívneho priemyslu. Životopisy viacerých členov súčasnej rady však nie sú k dispozícii a prinajmenšom u Petra Grutku či Viktora Magica nie je zrejmý nijaký vzťah k umeniu a ku kultúre.

Zajímavost :  Při izraelském útoku v Pásmu Gazy zemřelo 73 lidí, tvrdí Palestinci

Nepredĺžením mandátu pre odborníkov v komisiách ohrozila rada fungovanie prinajmenšom jedného programu. Ide o nový program, v ktorom môžu vysoké školy žiadať financie na podporu aktivít, ako sú napríklad festivaly.

Mandát všetkých odborníkov sa skončil tento rok a bolo treba opäť ich schváliť, aby mohla v budúcnosti zasadnúť sedemčlenná komisia. Rada však mandát predĺžila len trom členom. V praxi to znamená, že vedenie FPU musí hľadať ďalších odborníkov a predložiť ich rade na schválenie.

Ani potom však nie je zaručené, že ich rada prijme.

Zhruba v polovici stredajšieho zasadnutia sa totiž ukázalo, že nová rada sa pokúsila navrhnúť vlastných odborníkov. Tí sa však nevedeli zaregistrovať do systému, nemali e-mailové adresy a ani s pomocou manažérky kancelárie riaditeľa FPU neboli schopní vyplniť dotazník. „Každému z nich som robila telefonicky hepldesk, bola som im nápomocná a prechádzala som s nimi registračný systém, kde majú čo odkliknúť. Napriek tomu neboli schopní podať žiadosť a ja im, žiaľ, neviem pomôcť,“ povedala na zasadnutí Eva Turanská.

Člen rady Ondrej Zimka na to povedal, že si spomína, ako sa ku koncu socializmu vravelo, že počítače budú ľuďom zjednodušovať život. „Nie je to pravda, počítače ľuďom život komplikujú,“ poťažkal si Zimka.

Fond blokuje, úradníci šikanujú

Tak ako na predchádzajúcom zasadnutí rady, ktoré sa konalo pred dvoma týždňami, ani v stredu rada neschválila štatút či vnútorné predpisy. Podpredseda rady Matúš Oľha argumentoval, že ide o príliš vážne dokumenty a preberať by ich mali osobitne a bod po bode.

Je to situácia, ktorá sa opakuje cyklicky. Rada FPU, ktorá má po novom trinásť členov, z ktorých až osem vymenúva ministerka, posúva nepohodlné body programu na ďalšie rokovanie. Prerokovanie predpisov bod po bode pritom nedáva logiku. Členovia rady by si mali potrebné dokumenty preštudovať sami, vopred poslať svoje pripomienky či sporné miesta a iba o nich by sa na zasadnutí mala viesť diskusia.

Zajímavost :  Brusel sa dohodol na 35 miliardovej pôžičke Ukrajine zo zmrazených ruských aktív. Návrh ide do europarlamentu

Súvisiaci článok Nová rada FPU funguje pomaly a rozpačito. Najviac otázok mal Machalov človek Grutka Čítajte 

Hoci noví členovia rady evidentne nestíhajú alebo nechcú študovať materiály potrebné na riadne fungovanie fondu, najmä šéf sekcie verejného obstarávania na ministerstva kultúry Peter Grutka žiada od riaditeľa FPU Roberta Špotáka stále nové a nové dokumenty, tabuľky a štatistiky, bez ktorých sa vraj nevie zodpovedne rozhodnúť. Grutka napríklad predostrel žiadosť, aby mu vedenie fondu dalo informácie, aké projekty každý odborník posudzoval. Celkový počet odborníkov sa pritom ráta v stovkách a projekty v tisícoch.

„Nejaký referent to bude musieť manuálne vytiahnuť za hodiny a hodiny svojej práce. Ak máte na mysli takúto šikanu, pokojne si to vyžiadajte, ale to potom činnosť fondu zablokuje dvojnásobne,“ odznelo v jednej chvíli z úst riaditeľa rady Burana.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO