ČNB zavřela pokladny ve třech krajích. Kde teď vyměníte bankovky?

Česká národní banka ode dneška trvale uzavřela pokladny v Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem. Pro zájemce o vklady a výběry bankovek a mincí včetně valut nadále zůstávají v provozu pokladny v Praze, Brně, Ostravě a Hradci Králové.

Na pobočkách v Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem tedy skončila také výměna starších vzorů bankovek. „Pro výměnu neplatných bankovek je možné využít služeb ČNB v Praze, Brně, Ostravě a Hradci Králové, a to buď formou osobní návštěvy příslušného pracoviště, nebo zasláním neplatné bankovky poštou,“ říká mluvčí centrální banky Petra Vlčková.

Poškozené bankovky a mince je možné vyměňovat na pokladnách běžných bank, které mají zákonnou povinnost tuto službu poskytovat. Počet poboček s hotovostní pokladnou sice dál klesá, přesto jich zůstává v provozu téměř 700.

Bezhotovostní služby bude Česká národní banka v Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem poskytovat do konce roku 2026. „Během této doby vznikne centrální back office v Hradci Králové. Půjde o pracoviště, které bude připravené obsluhovat účty všech klientů a z jednoho místa poskytovat podporu v oblasti platebního styku,“ upřesnil letos v červnu mluvčí ČNB Jaroslav Krejčí.

Zajímavost :  Minimálna mzda sa v roku 2026 zvýši. Podľa odhadov porastie o približne sto eur, tvrdí Tomáš

„Po tomto datu bude komunikace s klienty a vyřizování žádostí probíhat takřka kompletně přes webové rozhraní, tudíž dojde ke zkvalitnění a zrychlení poskytovaných bezhotovostních služeb napříč všemi regiony,“ dodává Vlčková.

Uzavření poloviny krajských poboček prezentuje centrální banka jako zahájení procesu nejvýznamnějších změn v oblasti služeb klientům za poslední tři desítky let. „Cílem je kompletní přechod na digitální komunikaci, což přinese zjednodušení a zrychlení poskytování služeb pro klienty. Těmi jsou primárně státní instituce a veřejné organizace, jako jsou ministerstva, celní správa, školy a školky, policie, hasiči, nemocnice či státní podniky,“ vysvětluje Krejčí.

Zajímavost :  Když ptáčka lapají. Na co si dát pozor u firemních dluhopisů

„Plánované investice do nových technologií výrazně zjednoduší správu bankovních účtů, omezí papírování a skladování dokumentů v písemné formě a rovněž zrychlí vyřizování žádostí a pokynů klientů bez ohledu na to, kde daná státní či veřejná instituce sídlí, případně regionálně působí,“ uvádí Česká národní banka.

„ČNB neustále investuje do svého technologického zázemí s cílem zrychlit a zjednodušit poskytované služby pro své klienty. Znamená to vytvoření nových kvalifikovaných pracovních míst a zároveň i provozní úspory související s digitalizací,“ říká členka bankovní rady Karina Kubelková.

Součástí plánu je také spuštění služby okamžitých plateb pro klienty ČNB, bližší termín zatím banka neupřesnila.

Sdílejte článek, než ho smažem

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO