Čo je ATACMS? Začínal v Perzskom zálive, dnes pomáha Ukrajine
21. nov 2024 o 14:44 I
Prečo nie je každá strela raketou.
KYJEV, BRATISLAVA. Útok na muničný sklad v ruskej Brianskej oblasti vykonalo šesť raketových striel, z toho päť sa podarilo protivzdušnej obrane zostreliť a požiar bol rýchlo uhasený.
Takto sa oficiálne ruské miesta pokúšali zarámcovať ukrajinský útok na muničný sklad neďaleko mesta Karačev, po ktorom podľa zverejnených videí nastala séria obrovských explózií.
Pravdepodobne išlo o prvé použitie amerických taktických balistických striel ATACMS, len dva dni po tom, ako Washington Kyjevu povolil používať tieto strely na ciele mimo ukrajinského územia. Ukrajina ich zrejme odpálila až osem naraz, čo je štandardná taktika, aby aspoň niektoré strely zo salvy prešli protivzdušnou obranou a zasiahli ciele.
Strely ATACMS sú určené presne na tento typ útokov – presné ničenie muničných skladov, železničných uzlov, letiskových odstavných plôch či zhromaždísk techniky a vojakov.
Po povolení používať ATACMS Ukrajina čakala na súhlasné stanoviská Washingtonu, Londýna a Paríža ohľadom používania striel Storm Shadow a ich francúzskych variantov SCALP-EG mimo svojho územia, ktoré sa dostavilo v stredu.
Nemecko ešte stále váha a nie je ochotné Ukrajine dodať svoje strely Taurus.
V nasledujúcich riadkoch porovnáme trojicu zbraní, ktoré Ukrajina už má, a priblížime, čo dokážu.
V článku sa dočítate:
- kde debutoval systém ATACMS,
- ktoré krajiny ním disponujú,
- prečo je Storm Shadow iný typ zbrane,
- na aké ciele sa dá využívať.
ATACMS začínal v Perzskom zálive
Zo spomenutých zbraní môžeme jedine ATACMS nazvať raketou, pretože má raketový motor s pevným palivom. Formálne ide o taktickú balistickú raketovú strelu krátkeho doletu.
Odpaľuje sa z mobilných raketometov HIMARS, ktoré slúžia aj na odpaľovanie menších raketových striel GMLRS s doletom do 90 kilometrov. ATACMS je tou „väčšou“ raketou, ktorá sa dá z HIMARS vypúšťať a má dolet okolo tristo kilometrov. Preto sa preň zažilo označenie „strela dlhého doletu“, hoci s tristo kilometrami sa zmestí do kategórie balistických striel krátkeho doletu.
Od tisíc kilometrov vyššie sa hovorí o strelách stredného doletu a zhruba od 3500 kilometrov vyššie už hovoríme o strelách dlhého doletu.
Vývoj systému sa začal koncom sedemdesiatych rokov, keď ozbrojené sily USA potrebovali mobilný a presný systém balistických striel. Nové strely mali byť určené práve na to, na čo ich použila Ukrajina – na presné ničenie cieľov v tyle nepriateľa ako sú veliteľské strediská či protivzdušná obrana, píše server Army Recognition.
V polovici osemdesiatych rokov zadali americké pozemné vojská (US Army) kontrakt na vývoj zbrane spoločnosti Martin Marietta, ktorá v roku 1995 sfúzovala s koncernom Lockheed, ktorý sa odvtedy volá Lockheed Martin.
Systém ATACMS sa tak dostal do služby v roku 1991 a debutoval v operácii Púštna Búrka v Iraku.
Vojna na Ukrajine
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO