Compliance má zásadní význam. Proč dbát na každoroční školení zaměstnanců?

V průběhu měsíce října prováděl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) několik neohlášených inspekcí. Advokáti radí, co a jak ve firmě ošetřit, aby bylo vše v pořádku. Velmi důležitý je zejména compliance program. Co to je a jaký je jeho význam v rámci ukládání pokut?

„Ve chvíli, kdy jsme z médií mohli sledovat hned několik případů za sebou, kdy firmám najednou zaťukali na dveře zaměstnanci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, vnímáme jako vhodné připomenout několik zásad, které by firmy měly dodržovat, aby se jim podobný případ nejlépe nikdy nestal,“ uvádí Adam Přerovský, expert na soutěžní právo z advokátní kanceláře Dentons.

Pozor na citlivé informace

Ačkoliv někdy si to firmy neuvědomují, při realizaci například fúzi nebo akvizic dochází k předávání obchodně citlivých informací. V některých případech pak může dojít k porušení pravidel hospodářské soutěže. Firmy tak mohou překročit mantinely soutěžního práva omylem, vysvětluje advokát Tomáš Pavelka z Dentons.

„Úřad může vyhodnotit jako protisoutěžní jednání i to, co zaznělo na zcela neformální schůzce mezi zástupci dvou společností, třeba na golfu,“ říká Adam Přerovský. „V této situaci jde o případy, kdy zpravidla jeden z účastníků schůzky toho druhého nahlásí úřadu,“ dodává advokát.

České startupy chtějí lobbovat za své zájmy, hájit je bude bývalý pirátský poslanec

Zásady ukládání pokut za protisoutěžní jednání

Při ukládání výše pokuty Úřad pro ochranu hospodářské soutěže přihlíží k řadě okolností. Mezi ně patří závažnost správního deliktu (především způsob jeho spáchání, jeho následky a okolnosti, za nichž byl spáchán) a dále k jednání právnické osoby nebo orgánu veřejné správy v průběhu řízení před Úřadem a jejich snaze odstranit škodlivé následky správního deliktu.

Uložená výše pokuty vychází ze zásad stanovených Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Pokuta může dosáhnout až 10 procent čistého obratu za poslední ukončené účetní období příslušného soutěžitele, resp. celé skupiny. Rizika nejsou malá a firmy by jim měly věnovat patřičnou pozornost. „Zároveň se v případě porušení mohou potýkat také s neplatností smluv a s poškozením pověsti,“ míní Tomáš Pavelka. Společnosti by tak měly zavést vhodné nástroje a opatření stanovící postupy k řádnému zajišťování souladu s právními předpisy.

Compliance programy a tzv. program shovívavosti

Compliance programy mohou změkčit uložené sankce. „Nově jsou soutěžní compliance programy již oficiálně brány jako polehčující okolnost,“ vysvětluje Pavelka. „Compliance program by měl být každoročně aktualizovaný a zaměstnanci by průběžně měli procházet školením,“ dodává advokát.

Samotná existence compliance programu může být považována za polehčující okolnost, i když program nebyl zcela funkční a firma přesto porušila soutěžní předpisy. „V takovém případě může úřad snížit základní částku pokuty až o 10 procent, a to za předpokladu, že daná firma existující compliance program dodatečně upraví. Naopak, pokud je zahájeno správní řízení pro porušení soutěžního práva se společností, která nemá zavedený compliance program, může jí úřad snížit základní částku pokuty až o 5 procent, pokud v rámci řízení zavede nový efektivní soutěžní compliance program,“ uvádí advokátní kancelář Dentons.

Co je compliance program ve firmách?

Compliance program ve firmě je soubor opatření a procesů, které zajišťují dodržování pravidel. Zahrnuje:

  • Identifikaci rizik – mapování právních a etických rizik.
  • Interní pravidla – tvorbu směrnic, kodexů a postupů.
  • Školení – vzdělávání zaměstnanců o povinnostech a etice.
  • Monitoring – kontrolu a dohled nad dodržováním pravidel.
  • Reporting – mechanismy pro hlášení porušení (např. whistleblowing).
  • Nápravu – řešení a prevence zjištěných problémů.

„Rovněž při maření postupu úřadu je dobré mít na paměti, že hrozí riziko sankcí jak pro právnické osoby, tak i pro ty fyzické, přičemž současné vedení úřadu pokutuje zpravidla v maximální možné míře,“ upozorňuje Adam Přerovský.

Leniency program (politika shovívavosti) se do ČR dostal ze Spojených států amerických. Zákon rozeznává dva typy shovívavosti. U soutěžitelů, kteří aktivně spolupracují s úřadem a poskytují informace, je jednak možné úplné upuštění od uložení pokuty, jednak dochází ke snížení pokuty až o 50 procent. Pokud chce soutěžitel dosáhnout úlev na základě shovívavosti, musí o to požádat.

VIDEOPokud se Čína rozhodne nám škodit, bude to fatální. Proto vyrábíme i v Evropě, říká podnikatel Dědek v pořadu FLOW

Video placeholder

FLOW: Pokud se někdy Čína rozhodne nám škodit, bude to fatální. Proto vyrábíme i v Evropě, říká miliardář Dědek • e15

Zdroj Zde