ČSOB varuje před podvodníky. Vydávají se za příbuzné, kterým se rozbil telefon

Kybernetičtí podvodníci Volači a Klikači zkoušejí novou fintu, jak přesvědčit oběti, aby jim dobrovolně zaslaly peníze. Prostřednictvím aplikací typu WhatsApp, SMSek nebo e-mailů rozesílají zprávy, ve kterých se vydávají za rodinné příslušníky nebo kamarády. Tvrdí, že mají nové telefonní číslo a nutně potřebují pomoc.

Poté, co útočníci takto získají pozornost a důvěru svých obětí, žádají vzápětí o peníze. Velmi často využívají taktiku naléhavosti – například že rychle potřebují finanční prostředky, aby si pořídili nový mobilní telefon nebo vyřešili jinou krizovou situaci.

„V hektickém předvánočním období jsou kybernetičtí podvodníci nejaktivnější. Využívají toho, že lidé často nakupují, jsou roztržití a neověřují si informace. Když k tomu přidají emoční manipulativní techniky a tlak na okamžitá rozhodnutí, zvyšuje se šance, že oběť podlehne,“ upozorňuje Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB.

„Důležité je nikdy se nenechat vmanipulovat do časové tísně a tlaku a všechny informace si ověřit. Například zavoláním na telefonní číslo rodinného příslušníka, za kterého se útočník vydává. V případě pochybností mohou klienti ČSOB kdykoli zavolat na bezplatnou Linku pro hlášení internetových podvodů 499 900 010,“ doplňuje Petr Vosála z ČSOB.

ČSOB dlouhodobě pracuje na osvětě veřejnosti v oblasti kybernetické prevence prostřednictvím projektu „Braňte se rozumem“, v rámci kterého už proškolila společně s Policií ČR více než třičtvrtě milionu lidí.

Pokračováním těchto aktivit je i nový televizní seriál „Tohle radši nezkoušejte!“, který vznikl ve spolupráci ČSOB, Mastercard, Policie ČR

a České televize. Pořad odhaluje největší nebezpečí digitálního světa a diváky chce naučit, jak hrozby rozpoznat a účinně se jim bránit

Zdroj Zde