Čtení knížek vám může změnit život, tvrdí spisovatel Aleš Palán
Tahle kniha ti změní život. To je název nové rozhovorové knížky oceňovaného spisovatele Aleše Palána, který získal už několik prestižních ocenění Magnesia Litera. Palán v nejnovější knize vyzpovídal lidi, jimž skutečně změnila život jedna knížka, která je nasměrovala zásadním směrem.
„Knížky skutečně mohou změnit život ve výjimečných okamžicích a výjimečným lidem. Lidé musejí být připravení a ochotní takový krok udělat, změna je samozřejmě vnitřní. Kniha může být hybatelem proměny a otevřením obzoru,“ uvedl v rozhovoru ve FLOW balance Palán, který probral v nejnovější knížce důležitost čtení s mnoha lidmi napříč společností a popsal jejich pestré osudy.
V knize najdete třeba příběh faráře, bývalé prostitutky, prodavačky ze supermarketu nebo ženy, které záliba ve čtení Jiřího Ortena přinesla do života dva zásadní životní partnery.
Ženy jsou mnohem větší čtenářky
Podle aktuálních dat a výzkumů například Národní knihovny však počet čtenářů v České republice dlouhodobě klesá, asi 73 procent obyvatel přečte alespoň jednu knihu ročně a čtení věnujeme denně průměrně 33 minut. Ve čtenářství jsou také zásadní genderové rozdíly: Ženy čtou výrazně více než muži, a to až dvojnásobně. Muži jsou také častěji úplnými nečtenáři.
V Česku se vydává ročně asi 15 tisíc knih. Právě vánoční období je časem, kdy se prodává nejvíc knížek, které často míří jako dárky pod stromeček. Lidé mají také na čtení v tomto období více času.
Jak se prosadit na knižním trhu jako spisovatel? Dá se pouhým psaním knih v České republice skutečně uživit? A podle jakého klíče vybíral Palán příběhy do své publikace o čtení?
Tato témata jsme probrali s uznávaným spisovatelem podrobně v rozhovoru pro pořad FLOW balance.