Čtvrtina úřadů práce skončí. Máme jejich seznam
Příští rok se uzavře 83 poboček Úřadu práce ČR po celé republice. Jde skoro o čtvrtinu z jejich celkového počtu – teď je poboček celkem 356.
Nejvíce jich skončí v Jihočeském kraji a na Vysočině, kde zanikne po 12 pobočkách. Zavírání se naopak nedotkne Prahy.
Úřad práce slibuje, že lidé z dotčených oblastí budou mít jiné pobočky v dojezdové vzdálenosti 25 minut autem nebo 45 minut veřejnou dopravou, a to včetně času na přestup a pěšího přesunu od zastávky k úřadu.
Důvodem tak zásadního omezení pobočkové sítě je podle generálního ředitele úřadu práce Daniela Krištofa částečně finanční úspora, protože některé pobočky nejsou dostatečně využívané, ale především bezpečnost pracovníků.
Podle Krištofa stoupá počet násilných incidentů na úřadech. Od ledna to bylo už 689 verbálních i fyzických útoků, z toho jen za říjen 92, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 84 procent. Za minulý měsíc bylo podáno devět trestních oznámení. O agresivitě na úřadech práce jsme podrobně psali nedávno: Úřad práce řeší sílící útoky na své lidi. Plán na obranu se dotkne všech
„Dostupnost našich služeb se v jednotlivých regionech značně liší, nerovnoměrné je také vytížení pracovišť v jednotlivých krajích. Klíčová je i bezpečnost našich kolegů na pobočkách. Kritická jsou především menší pracoviště, kde je obtížné zajistit takovou bezpečnost a takové pracovní prostředí, které bychom si představovali,“ říká Krištof.
Úřední objekty se teď také začnou připojovat do systému centralizované ochrany Policie České republiky, která má pomoci zlepšit ochranu zaměstnanců i majetku. V rušených pobočkách v současnosti pracuje 403 zaměstnanců, o místo by ale přijít neměli.
„Cílem není služby úřadu omezovat, ale naopak zkvalitnit a posílit tam, kde je to skutečně potřeba. Kolegové z racionalizovaných poboček se postupně přesunou na naše klíčová pracoviště, rozhodně to tedy neznamená, že bychom měli v plánu někoho propouštět,“ vysvětluje Krištof.
Ruší se tak často právě menší regionální pobočky, které jsou takzvaně výjezdní nebo fungují pouze pár hodin v týdnu a jsou obsluhovány jedním nebo dvěma zaměstnanci. U větších poboček, kterých se racionalizace dotkne, je podle Krištofa zabezpečena dostupnost ostatních pracovišť.
„Vzali jsme v úvahu pohyb ohrožených klientů, podle dat mobilních operátorů, a také rozsah populace ve vyloučených lokalitách a celou řadu dalších faktorů. I po těchto změnách zachováme plnou dostupnost služeb ve všech regionech. Díky změnám bude rozložení pracovišť rovnoměrnější a všechna pracoviště umístěná v přirozených spádových oblastech zůstanou zachována,“ slibuje ředitel Krištof.
V tichosti úřad několik poboček zrušil už letos: v Jaroměřicích nad Rokytnou, v Nasavrkách, Duchcově, Ledenicích, ve Zlivi, Borovanech, Miroticích, Protivíně a Chocni. Zavírají se i pobočky v Klášterci nad Ohří a Nýřanech. O dalších více než osmi desítkách poboček, které postupně v příštím roce také zaniknou, začali krajští ředitelé úřadu práce jednat se starosty dotčených měst a obcí.
Krištof připomíná, že se pobočky ruší v době, kdy stále víc lidí využívá online služby úřadu přes klientskou zónu Jenda. Případně komunikují prostřednictvím datových schránek.
„Klientům jsou k dispozici také vybrané pobočky České pošty. Ve spolupráci s ní probíhá zkušební projekt ve třech krajích – v Libereckém, Ústeckém a kraji Vysočina, kde si na celkem 56 poštách mohou lidé podat žádost o rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení a přídavek na dítě. Po vyhodnocení pilotního projektu budou tyto služby poskytovat pobočky České pošty ve všech regionech České republiky,“ dodává Krištof.
Sdílejte článek, než ho smažem
Vytisknout
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO