Darování krevní plazmy je jednodušší, než si myslíte. Navíc s příspěvkem pro dárce
Darování krevní plazmy je jeden z největších darů, které můžete pro druhé udělat. Je snadné stejně jako darování krve, byť o celkovém procesu odběru mohou kolovat mnohé mýty. Pojďme se na darování krevní plazmy podívat blíže. Stejně jako na finanční kompenzaci pro dárce, která platí i pro OSVČ.
Na úvod je důležité říci, že darování krevní plazmy je jednoduché a bezpečné, ačkoliv se na první pohled může zdát, že se jedná o složitý proces. Darováním zachraňujete životy, navíc existuje možnost finančního příspěvku, který vám vykompenzuje náklady na váš čas spojený s odběrem plazmy.
Krevní plazma pod mikroskopem
Krevní plazma je jedna z tekutých složek krve, tvoří přibližně 55 % jejího objemu. V krvi dospělého jedince koluje zhruba 3 až 3,5 litru krevní plazmy. Obsahuje vodu, enzymy, soli, protilátky a důležité bílkoviny. Je navíc nezbytná při léčbě pacientů, kteří trpí na poruchy srážlivosti krve (hemofilie), popáleniny, některá autoimunitní onemocnění, neurologická onemocnění a další.
Krevní plazmu nelze vyrobit uměle, proto je potřeba darování. Někteří pacienti se totiž bez ní a léků, které se z ní vyrábí, neobejdou.
Jak probíhá odběr?
Odběr krevní plazmy (plazmaferéza = odběr provádění pomocí tzv. separátorů) probíhá tak, že se z krve oddělení buněčné složky krve a plazma. Krev obsahující červené krvinky a krevní destičky, je poté převedena zpět do krevního oběhu dárce. Odběr je velmi podobný klasickému odběru krve. Celý proces trvá zhruba 45 minut až hodinu a je zcela bezpečný. Plazmu lze darovat jednou za 14 dní.
Zajímá vás více informací o darování krevní plazmy? Mrkněte na Amberplasma.com.
Kdo může být dárce: Základní podmínky a rizika
Ačkoliv je darování bezpečné, je potřeba splňovat také určitá kritéria, která zajistí bezproblémový odběr plazmy. Mezi základní podmínky patří věk 18 až 60 let, minimálně 50 kg a celkový dobrý zdravotní stav. Důraz se klade také na nerizikový životní styl – dárce nesmí při darování užívat narkotika, alkohol ani psychofarmaka. Kouření cigaret odběru nevadí, doporučujeme nicméně nekouřit bezprostředně před odběrem.
Mezi vhodné dárce naopak nepatříte, pokud se léčíte s cukrovkou, poruchou srážlivostí krve, hepatitidou typu B nebo C, plicní tuberkulózou, kardiovaskulárním onemocněním, epilepsií či pohlavními chorobami.
Darování dočasně vynechejte, pokud jste nachlazení, máte chřipku nebo opar, sádru či ortézu, nebo jste byli nedávno na očkování. S dárcovstvím vyčkejte i v případě, že vám trhali zub, měli jste nedávno klíště nebo máte akutní projevy alergie.
Co s sebou vzít na odběr?
1. nezapomeňte si platný doklad totožnosti a kartičku pojištěnce
2. mějte seznam léků, které aktuálně užíváte, abyste je měli k dispozici při konzultaci s lékařem před odběrem
3. doporučujeme lehké jídlo (bez tuku) a dostatek tekutin
Výhody pro dárce včetně OSVČ
Dárci krevní plazmy obdrží finanční příspěvek za každé darování. Slouží k pokrytí nákladů na čas dárce i cestu strávenou do odběrového centra.
Pokud jste OSVČ, můžete navíc využít náhradu příjmu, která vám pomůže pokrýt výpadek příjmu během darování. To umožňuje darování krevní plazmy prakticky pro všechny, kteří by si nemohli dovolit jakýkoliv výpadek příjmů.
V centrech Amberplasma za každý úspěšný odběr získáte finanční náhradu ve výši 900,- a navíc si z každého bezpříspěvkového darování můžete odečíst 3000,- na daních.
TIP: Pokud se vám podaří přesvědčit nového vhodného dárce k darování krevní plazmy, můžete v centrech Amberplasma získat 1000,- jako odměnu za nového superhrdinu. Podmínkou je, aby nový dárce absolvoval alespoň dva odběry a při registraci nahlásil vaše jméno.
Kde můžete darovat krevní plazmu?
Odběrová centra Amberplasma najdete celkem v 12 městech: Praze, Mladé Boleslavi, Příbrami, Plzni, Chebu, Karlových Varech, Chomutově, Teplicích, Litoměřicích, Děčíně, České lípě a v Jablonci nad Nisou.
Seznam všech dárcovských center včetně adresy i možnosti objednání najdete tady.