Do postižených regionů putují první stovky milionů. Česko požádá o pomoc také Fond solidarity EU

Stát i kraje začínají sčítat škody po povodních a uvolňovat první finanční prostředky pro zasažené regiony. Ministerstvo pro místní rozvoj už vyčlenilo stovky milionů korun na opravy komunikací, mostů nebo škol. Požáda také o peníze z Fondu solidarity Evropské unie. Další stamiliony poskytnou samosprávy. Například Olomoucký kraj už odklepl pomoc ve výši čtvrt miliardy korun. Šéf státní poklady Zbyněk Stanjura (ODS) odhaduje celkovou výši škod na desítky miliard korun.

„Peníze, které už máme připravené, ale určitě stačit nebudou. Proto hledáme cesty, jak zajistit další,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Potvrdil, že Česko bude usilovat o prostředky z Fondu solidarity i dalších evropských zdrojů.

Fond solidarity vznikl v roce 2002 v reakci na katastrofální povodně, které tehdy postihly střední Evropu včetně České republiky. Od té doby poskytl státům EU přes 8,2 miliardy eur, zhruba 205 miliard korun, na sanaci škod po více než 130 mimořádných událostech.

Zajímavost :  Změny v daňové legislativě: Akcie pro zaměstnance a jak je zdanit

Ministr financí Zbyněk Stanjura po jednání s prezidentem Petrem Pavlem nevyloučil, že bude nutné novelizovat zákon o státním rozpočtu. Možné škody by podle Stanjury mohly dosáhnout desítek miliard korun, přičemž ve vládní rozpočtové rezervě už zbývá pouze jedna miliarda.

Povodně 2024

Česká republika bojuje na většině území s rozsáhlými povodněmi. Na některých místech hrozí stoletá i tisíciletá voda. Pod vodou je Opava, na Jesenicku se zřítilo několik domů, Labe dosáhlo třetího povodňového stupně. Povodně mají první potvrzenou oběť.

  • Sledujte online zpravodajství o aktuálním vývoji v Česku
ONLINE: Povodně si vyžádaly první oběť. Pohřešuje se osm lidí

Další čerstvé zprávy najdete zde

„Pokud by bylo třeba rozpočet novelizovat, vláda by jednala s opozicí o rychlém schválení předlohy,“ řekl ministr. Nyní schválený státní rozpočet pro letošní rok počítá se schodkem 252 miliard korun. Stanjura zdůraznil, že žádný finanční plán nikdy nepočítá s tak velkou rezervou, aby pokryla katastrofu o rozměru nynějších povodní.

Zajímavost :  Zamestnávateľ Kiraľvarga: Niektoré firmy môžu zavrieť, niektoré zvýšia ceny a zaplatia to občania

Stejně jako při minulých záplavách a jiných živelních katastrofách koordinuje následnou obnovu v zasažených územích ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). „Je potřeba, aby se programy podpory různých resortů vzájemně nepřekrývaly, ale vhodně doplňovaly,“ dodal Bartoš. Už proto funguje řídící komise, která bude přímo v terénu vše koordinovat.

V rámci programu Živel řeší pobočky Centra pro regionální rozvoj pod MMR žádosti obcí a krajů o opravy či obnovy silnic, mostních konstrukcí, veřejných budov nebo osvětlení. Finanční podporu je možné použít také na odstranění nánosů ve vodních tocích, vodních dílech a na další související práce. Na jeden projekt lze uvolnit až 20 milionů korun, celkem je zatím k dispozici 200 milionů. Rezort tuto částku navýší o další stovky milionů ze svých zdrojů. Po tornádu na jižní Moravě například vyčlenil 1,3 miliardy korun.

Zajímavost :  V Praze se srazily dva osobní vlaky. Strojvedoucí byl nejspíš pod vlivem alkoholu
ONLINE: Povodně si vyžádaly první oběť. Pohřešuje se osm lidí

Zdroj Zde