Dokedy bude maslo pre Slovákov luxusom? Vieme, kedy by mohlo konečne zlacnieť

Ešte v auguste tohto roka slovenskí spotrebitelia zaplatili za 250-gramové maslo zhruba 2,50 eura. Momentálne si obchodníci za rovnaké balenie pýtajú už viac ako štyri eurá. Z masla sa tak stala jedna z najdiskutovanejších tém, ktorú riešia nielen médiá, politici, ale aj bežní ľudia.

Aké sú dôvody, že Slováci si musia za túto potravinu výraznejšie priplatiť a stal sa z nej tak trochu luxusný tovar? Aktuality.sk sa bližšie pozreli na skutočné príčiny tohto neutešeného stavu a oslovili nielen producentov, ale aj obchodníkov.

Je maslo v skutočnosti drahé?

Podľa šéfa Levických mliekarní Mariána Šoltyho maslo v súčasnosti nie je extrémne drahé, keď sa na to pozrieme optikou nákladov na jeho výrobu. Na výrobu jedného kilogramu masla producenti spotrebujú v priemere 22 litrov kravského mlieka. Súčasná cena surového kravského mlieka sa pohybuje na úrovni 45 centov za liter. Čiže len priamy náklad na základnú surovinu predstavuje takmer 10 eur. K tomu musíme pripočítať aj ďalšie náklady na spracovanie – energie, mzdy, obaly, dopravu ako aj odpisy.

Aké sú dôvody veľkého zvýšenia ceny masla?

Za aktuálnym zdražením masla je súhra viacerých negatívnych faktorov. „Toto leto bolo v celej Európe výrazne suché a teplé. Preto sa znížila dojivosť na celom kontinente. Zároveň mlieko obsahovala menej tuku, z ktorého sa následne vyrábajú mliečne produkty,“ hovorí Šolty.

Preto následne európske mliekarne vyrobili menej produktov pri rovnakej spotrebe. Spracovatelia nedokážu nafúknuť produkciu a môžu si len vybrať, aké výrobky vyprodukujú. To znamená, že keď vyrobia viac syrov či smotany, tak im nezostane nič na maslo.

Zajímavost :  Rezort dopravy navrhuje zaradiť dobudovanie diaľnice D1 po Ukrajinu medzi strategické investície

Práve vyšší dopyt po syre sa odrazil na cene masla. „Zvýšila sa spotreba syra, čo znižuje zásoby mlieka a smotany na výrobu iných produktov z mliečneho tuku vrátane masla. Na porovnanie, v Nemecku stúpla medziročne cena masla takmer o 34 percent, čiže ide o problém v celej Európe,“ dodáva Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO).

Aký je cenový vývoj potravín vo zvyšku Európy?

Rast cien potravín vrátane masla je jedným z najvýraznejších ekonomických javov posledných rokov v Európe a vo svete. Podľa mesačnej správy Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) svetové ceny v septembri výrazne vzrástli takmer vo všetkých skupinách komodít. Z konkrétnych údajov vyplýva, že ceny potravín na svetovom trhu dosiahli 124,4 bodu, čo je o tri percentá viac ako v auguste.

V septembri dosiahol index cien mliečnych výrobkov FAO 136,3 bodu, čo je o päť bodov (3,8 percenta) viac ako v auguste a o 24,3 bodu (21,7 percenta) viac ako v rovnakom období minulého roka. Tento nárast spôsobili vyššie ceny všetkých mliečnych výrobkov, pričom najviac vzrástli ceny plnotučného mlieka v dôsledku silného dopytu po dovoze z Ázie, a to aj napriek sezónnemu nárastu produkcie v Oceánii. Svetové ceny masla sa zvyšovali jedenásty mesiac po sebe v dôsledku silného dopytu, obmedzených zásob a nedostatočnej ponuky mlieka v západnej Európe.

Globálna produkcia mlieka zostáva nízka v porovnaní s rastúcim dopytom, čo núti výrobcov uprednostňovať prideľovanie mlieka konkurencieschopnejším výrobkom, ako je syr, a nie maslo, uviedol analytik mlieka z Rabobank Michael Harvey. Svedčia o tom údaje EÚ, ktorá vo svojej správe uviedla, že produkcia masla v Európe v roku 2024 klesla o 1,6 percenta, zatiaľ čo výroba syra vzrástla o 3,2 percenta.

Zajímavost :  Federální rezervní systém ve čtvrtek snížil úrokové sazby o čtvrt procentního...

Podľa Eurostatu došlo k určitým zmenám aj v hierarchii výroby mlieka. Dodávky od najväčších producentov mlieka – Nemecka a Francúzska – sa znížili, čo ovplyvnilo distribúciu tohto výrobku v Európe. Medzi najväčšími distribútormi mlieka sa ďalej vyskytuje aj Taliansko, ktoré sa môže vyšvihnúť vyššie v rebríčku vďaka nárastu výroby mlieka.

Cena masla na komoditnom trhu (EEX) – EUR/tona

Vývoj ceny masla na europskej komoditnej burze (EEX)2fotky v galérii Vývoj ceny masla na europskej komoditnej burze (EEX) Zdroj: tradingeconomics.com

Prečo maslo na Slovensku stojí viac ako v iných európskych krajinách?

Slovenský trh je v tomto smere špecifický a maslo bolo u nás vždy drahšie. „Súvisí to okrem iného aj s našou nesebestačnosťou. Na Slovensku totiž dokážeme vyrobiť len tretinu masla z celkovej spotreby,“ vysvetľuje šéf Levických mliekarní.

Cenové rozdiely vysvetľujú naši obchodníci tým, že nakupujú od slovenských dodávateľov vo všeobecnosti za drahšie ako v okolitých krajinách. Okrem toho je však veľmi dôležité poukázať aj na rozdiely v legislatíve, ktorá u nás platí.

„Na Slovensku platí zákaz predaja pod kúpnu cenu, čo znemožňuje obchodníkom investovať do ceny na úkor svojej marže. Tento cenový damping je však v okolitých krajinách dovolený a často sa aj v rámci predajných akcií používa. To je ďalší faktor, prečo môžu byť na Slovensku ceny masla mierne vyššie v porovnaní s Českom alebo inými krajinami v regióne,“ približuje Krajčovič.

Ide o prvý prípad, keď maslo výrazne zdraželo?

Maslo je cyklická potravina a jeho cena sa v priebehu roka vždy mení. Podobné extrémne zvýšenie sme zažili aj počas pandémie.

„Nechápem, prečo sa okolo masla robí taká panika momentálne. Jeho cena bola aj bude vždy cyklická. Bez neho sa predsa spotrebitelia zaobídu. Nie je to jediný tuk, ktorý by si mohli ľudia nakúpiť,“ skonštatoval Šolty. Zároveň to prirovnal k olejom. Môžete si kúpiť v obchode obyčajný repkový za 1,5 eura, ako aj extra panenský olivový za 20 eur.

Zajímavost :  Daň z transakcií dopadne aj na obyčajných ľudí. Nikto sa jej len tak ľahko nevyhne (panel expertov)

Dočkáme sa v blízkej dobre zlacnenia?

K cenovým predikciám sa kompetentní ľudia momentálne nechcú veľmi vyjadrovať. Situácia je podľa nich mierne napätá, a preto odmietajú odhadovať a zverejňovať konkrétne čísla.

Podľa neoficiálnych informácií by však situácia minimálne do konca roka mala zostať nezmenená. Cenové tlaky by mohli poľaviť až začiatkom budúceho roka. Spotrebitelia by sa tak mohli zlacnenia masla dočkať začiatkom jari, keď kravy začnú produkovať viac mlieka.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO