Donald Trump hneď po inaugurácii začal vládnuť. Niektoré nariadenia sú dobré, iné zase mimo reality (ekonomický výber)

Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravil reportér ekonomickej redakcie Martin Odkladal.

Trump začal hneď úradovať, podpísal deväť nariadení. Ich účinky sú zmiešané: Nový americký prezident Donald Trump ešte počas inauguračnej ceremónie podpísal deväť nariadení s okamžitou platnosťou. Časť z nich môžeme jednoznačne označiť za prínosné – môžu pomôcť americkej ekonomike a rovnako sa môžu stať vzorom aj pre ďalšie krajiny vrátane členských štátov EÚ.

Trump zakázal všetkým federálnym úradom vydávať nové regulácie. Tento krok je jednoznačne prínosný v časoch, keď byrokracia na globálnej úrovni z roka na rok narastá. Nemôžeme teraz očakávať, že v USA príde k okamžitému rušeniu legislatívy. Minimálne však môžeme očakávať, že regulačná lavína sa zastaví.

S tým súvisí aj druhé nariadenie – zákaz zamestnávať nových štátnych zamestnancov na federálnej úrovni. V praxi má začať fungovať špeciálna komisia pre administratívne záležitosti, ktorá bude posudzovať zmysluplnosť všetkých vládnych úradníkov a ich funkcií. Rovnako aj toto nariadenie sa dá zhodnotiť ako jednoznačne správne.

Nový americký prezident vo svojom prvom dni prikázal, aby sa všetci federálni zamestnanci vrátili z homeofficu na svoje pracoviská. Podľa odborníkov digitalizácia na federálnej úrovni nepatrí k najvyspelejším na svete, preto zákaz práce z domu pre úradníkov môže mať pozitívny vplyv.

Ďalšie nariadenie však patrí do klasických politicko-populistických, ktoré absolútne neriešia podstatu problému. Šéf Bieleho domu totiž nariadil federálnym úradom, aby riešili zníženie inflácie. Lenže skutočný pôvod zdražovania v USA momentálne nepochádza od úradníkov, ale priamo od prezidenta a vlády – fiškálna politika, ako aj centrálnej banky – monetárna politika.

Trump okrem iného zrušil 78 nariadení, ktoré podpísal ešte jeho predchodca Joe Biden. Tento krok sa momentálne dá ťažko vyhodnotiť. Naznačuje to však odhodlanosť nového amerického prezidenta, aby sa čo najskôr odpútal a dištancoval od politiky Bidena.

Bokom nezostala ani zelená politika. USA tak najnovšie odstupujú od Parížskej klimatickej dohody. Čo to nakoniec prinesie do bežného života, je otázne. Pokiaľ by to znamenalo, že environmentálna politika sa bude riadiť viac faktami a dátami namiesto čistej ideológie, ako to často robia niektoré členské krajiny EÚ, tak to môže americkej ekonomike len pomôcť. Ak to však bude znamenať len zabetónovanie doterajších fosílnych palív v energetike USA, tak to rozhodne neposilní tamojšie hospodárstvo v dlhodobom časovom horizonte.

Nový šéf Bieleho domu v neposlednom rade nariadil federálnym úradom, aby si ctili slobodu prejavu, a zakazuje im, aby ju akýmkoľvek spôsobom obmedzovali. V krajine, ktorá si zakladá na slobode, by mala byť takáto skutočnosť úplnou samozrejmosťou.

Za zmienku ešte stojí príkaz, ktorý by mal predchádzať „brojeniu“ oponentov predchádzajúcej vlády. Tento krok sa dá zhodnotiť ako politické gesto a nahráva stúpencom Donalda Trumpa.

Po Slovensku si behá ďalší biely kôň, ktorý kompetentným vôbec neprekáža: Pred necelými piatimi rokmi zahviezdila neznáma eseročka Baracuda Amiz Club v slovenskom biznise. Podľa jej zverejnenej účtovnej závierky za rok 2019 sa pýšila titulom najbohatšia firma s majetkom v hodnote 99 miliárd eur. Za touto firmou stál úplne neznámy človek Miroslav Slezák, ktorý si pred menom píše dva tituly – doktor a inžinier.

Po tom, ako o tejto firme informovali médiá, že u nás z večera do rána vyrástla mega bohatá spoločnosť, sa celá situácia zmenila. Baracuda Amiz Club totiž podala opravné daňové priznanie. Z neho vyplynulo, že realita bola úplne iná a táto eseročka nemá žiadny majetok a dokonca nevykonáva ani žiadnu činnosť. Najnovšie zistenia Aktuality.sk ukazujú, že zo Slezáka sa stal obľubený hrobár zadlžených firiem. Viac si prečítate v našom článku.

Všetky zmeny v daňovom bonuse na dieťa, ktoré platia od tohto roka: Rok 2024 bol druhým a posledným z prechodného obdobia, keď si rodičia uplatňovali daňový bonus vo výške až 140 eur. Od tohto roka však nastali zmeny, keď sa znížila nielen veková hranica, ale aj jeho výška.

Daňový bonus je daňová úľava daňovníkovi, ktorý v zdaňovacom období 2023 dosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti, príjmy z podnikania či z inej samostatnej zárobkovej činnosti a zároveň vyživuje dieťa či deti žijúce s ním v spoločnej domácnosti.

Uplatniť si ho môžete na každé dieťa v spoločnej domácnosti – ale môže tak urobiť len jeden z rodičov – daňový bonus nesmú poberať obaja rodičia súčasne na každé vyživované dieťa. Zvýšenie malo platiť len počas prechodného obdobia dvoch rokov, teda do konca roka 2024.

Kolegyňa Andrea Farkašová pripravila kompletný prehľad zmien v daňovom bonuse na dieťa, o ktorých si môžete prečítať v tomto článku.

Číslo týždňa

V roku 2024 zaniklo celkovo 5 930 spoločností, čo je o 20 percent viac ako v predchádzajúcom roku. Medziročne ich vzniklo o vyše tisícku menej, presnejšie 20 568. Na počet zánikov mohli mať vplyv opätovne zavedené daňové licencie. Vyplýva z údajov portálu Finstat.sk.

Graf týždňa

Koncom novembra 2024 malo Slovensko najnižšiu rizikovú prirážku na vládne dlhopisy od augusta 2022. Prirážky štátov eurozóny sa postupne približujú k nemeckej referenčnej hodnote a rozptyl medzi nimi sa oproti roku 2022 značne zmenšil. Vyplýva to z údajov Európskej centrálnej banky.

Rizikové prirážky na štátne dlhopisy3fotky v galérii Rizikové prirážky na štátne dlhopisy Zdroj: ECB, ISA

Video týždňa

Niektorí slovenskí europoslanci sa doma prezentujú, akí sú tvrdí a nekompromisní voči svojim zahraničným kolegom. No a potom je tu realita – v tohtotýždňovom videu v podaní Moniky Beňovej zo Smeru.

Zahraničie

CBS: Donald Trump, ktorý sľúbil premeniť USA na svetovú kryptometropolu, spustil cez víkend svoje nové „meme“ mince – $Trump a $Melania. Tie v pondelok dosiahli ohromujúcu celkovú hodnotu 9,5 miliardy dolárov (9,2 mld. eur). Trumpova minca, zdobená jeho podobizňou so zdvihnutou päsťou a nápisom „FIGHT FIGHT FIGHT“, vystrelila až na 75 dolárov za kus, no neskôr klesla na 40 dolárov. Minca Melanie, s jej čiernobielym portrétom, zaznamenala volatilnejší štart a klesla o 20 percent na 5,40 dolára.

Ako uvádza portál CBSnews, tieto digitálne meny, podobne ako známy dogecoin, nemajú žiadnu reálnu ekonomickú hodnotu – sú len odrazom internetovej kultúry a komunít. Podľa Joea McCanna z investičnej spoločnosti Asymmetric ide o spôsob, ako Trump využíva svoju online popularitu na prilákanie podporovateľov. Podobne ako jeho predchádzajúce komerčné projekty – od NFT tokenov cez Bibliu až po tenisky a parfumy.

Odborníci varujú pred rizikami investovania do meme mincí. Ich hodnota je extrémne nestabilná a nemožno ju predvídať tradičnými finančnými modelmi. Ako poznamenal McCann: „Obchodné školy neučia študentov, ako merať kultúru, viralitu alebo komunity.“ Samotné webstránky mincí zdôrazňujú, že nejde o investičné príležitosti, ale skôr o digitálne zberateľské predmety a vyjadrenie podpory.

Bloomberg: Nate Anderson, ktorý sa preslávil ako „policajt na akciovom trhu“ a zakladateľ analytickej spoločnosti Hindenburg Research, oznámil prekvapivé ukončenie svojej činnosti. Táto správa prichádza po sérii jeho významných odhalení, ktoré otriasli svetovým finančným trhom a spôsobili miliardové straty niekoľkým prominentným podnikateľom.

Podľa agentúry Bloomberg sa Anderson preslávil najmä v januári 2023, keď obvinil indického magnáta Gautama Adaniho z „najväčšieho korporátneho podvodu v histórii“. Následne sa zameral aj na ďalšie významné osobnosti ako Jack Dorsey či Carl Icahn. Jeho odvážne vyšetrovania viedli k celkovým stratám až 173 miliárd dolárov na trhovej hodnote dotknutých spoločností.

Štyridsaťročný finančník začínal ako drobný zamestnanec na Wall Street a postupne sa vypracoval na jedného z najrešpektovanejších investigatívnych investorov. Pod jeho vedením Hindenburg Research vyrástla na 11-člennú firmu, ktorej odhalenia viedli k občianskym a trestným obvineniam približne stovky osôb vrátane miliardárov a oligarchov.

Anderson svoje rozhodnutie skončiť vysvetlil potrebou venovať sa iným aspektom života, keďže intenzita práce ho pripravila o čas s blízkymi. Plánuje sa teraz sústrediť na šírenie svojich skúseností prostredníctvom série vzdelávacích videí o investigatívnych metódach Hindenburgu a pomôcť svojim zamestnancom s prechodom na nové pozície.

Ako úspešný bol Anderson vo svojom odhaľovaní firemných podvodov, dokazuje nasledujúca tabuľka, ktorá ukazuje, ako sa vyvíjali ceny akcií firiem, o ktorých zverejnila firma Hindenburg Research svoje zistenia.

Ako sa darilo Hindenburgu3fotky v galérii Ako sa darilo Hindenburgu Zdroj: Aktuality.sk

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO