Donald Trump je späť a Federálny rezervný systém znižuje úrokové sadzby (týždeň vo svetovej ekonomike)

Koncom mája, keď opúšťal súdnu sieň v New Yorku po tom, čo bol odsúdený za falšovanie obchodných záznamov, Donald Trump ostro kritizoval rozhodnutie súdu a vyhlásil, že Američania budú mať posledné slovo.

Trvalo iba niečo viac ako päť mesiacov, aby sa 78-ročný republikán dostal z pozície odsúdeného k pozícii novozvoleného prezidenta, pričom presvedčivo porazil Kamalu Harrisovú a dokončil svoj vlastný politický návrat.

Trumpova pozícia bola najhoršia po útoku na Kapitol zo 6. januára 2021, keď jeho podpora prudko klesla a bol obžalovaný za podnecovanie nepokojov, ktorých cieľom bolo zastaviť pokojné odovzdanie moci.

Aj keď ho vtedy odsúdili aj vysokí republikánski senátori ako Mitch McConnell a Lindsey Graham, odmietli podporiť jeho konečné odsúdenie v Senáte, čo by mu zabránilo v opätovnej kandidatúre.

Jednoznačné víťazstvo

Práve táto malá šanca na politický návrat bola tým, čo Trump neúprosne využil, a to s podporou oddanej skupiny svojich spolupracovníkov a konzervatívnych priaznivcov hnutia „Make America Great Again“, ktorí ho nikdy neopustili.

Nakoniec to ani nebolo tesné. Prezidentské voľby, ktoré sa dlho predpovedali ako veľmi vyrovnané, sa rýchlo zmenili na jednoznačné víťazstvo Donalda Trumpa.

Namiesto očakávaného niekoľkodňového čakania na výsledok Trump získal dostatok hlasov na vyhlásenie víťazstva už o 2:30 ráno miestneho času po volebnom dni. Tentokrát nebolo potrebné spochybňovať výsledky, ako to robil v roku 2020.

Zajímavost :  Minimálna mzda sa v roku 2026 zvýši o približne sto eur

Trumpovo víťazstvo sa neopieralo o tesné rozdiely v niekoľkých kľúčových štátoch, ako to bolo pri jeho výhre v roku 2016. Tentokrát získal podporu naprieč celou krajinou, v „červených“ aj „modrých“ štátoch, čím vyvrátil mnohé bežné predpoklady o limitoch jeho strany a jeho samotného. Dokonca aj v jeho rodnom štáte New York, jednom z najsilnejších „modrých“ štátov, znížil rozdiel vo svojej neprospech z 23 na 11 percent.

Zmena voličov

Tieto výsledky naznačujú meniaci sa americký elektorát. Koalícia etnických menšín, ktorá dlhé roky podporovala demokratov, sa zdá byť oslabená a časť voličov sa priklonila na stranu Trumpa. Tento trend bol najvýraznejší medzi latinskoamerickými voličmi, menej výrazný, no stále pozorovateľný, medzi Afroameričanmi.

Ženy, na ktorých Harrisová stavala svoje nádeje, ju nepodporili v dostatočnom počte na zmenu výsledku. Podľa niektorých exit pollov získala viac hlasov bielych žien ako Joe Biden pred štyrmi rokmi, zatiaľ čo Trump si udržal výraznú podporu mužov, najmä mladších ako 30 rokov.

V oboch predchádzajúcich voľbách, v rokoch 2016 a 2020, Trump prekvapil analytikov svojou schopnosťou osloviť nových voličov, často ľudí, ktorí predtým neprejavovali záujem o voľby. Aj v roku 2024 sa mu, na prekvapenie mnohých pozorovateľov, podarilo dosiahnuť to isté.

Na volebnej mape je zaujímavé vidieť široký rozsah miest, kde Trump zvýšil svoj podiel hlasov, a to aj v „červených“ štátoch, kde už predtým dominoval.

Rozsah a charakter Trumpovho víťazstva poukazujú na možnú prestavbu americkej volebnej mapy, ktorá môže dramaticky zmeniť politiku v Spojených štátoch na dlhé roky.

Zajímavost :  Otras mozgu aj zlomený nos. Známu redaktorku napadli počas natáčania reportáže, leží v nemocnici

Šéf Fedu sa nechystá odstúpiť

Jednohlasné rozhodnutie, prijaté dva dni po voľbách, ktoré priniesli nové neistoty ohľadom budúcnosti najväčšej ekonomiky sveta, predstavuje miernejšie zníženie oproti septembrovému polpercentnému poklesu, ktorý mal za cieľ podporiť slabší trh práce.

Fed začal dvojdňové zasadnutie v stredu, deň po voľbách, v ktorých republikáni porazili demokratov. Trump avizoval rozsiahle clá, deportácie a deregulácie spolu s daňovými úľavami pre bohatých a firmy.

Akciové trhy vzrástli v očakávaní vyšších ziskov podnikov, avšak ekonómovia varujú, že Trumpove plány môžu priniesť nielen vyššiu infláciu, ale aj pomalší rast.

Powell odmietol špekulovať o tom, ako by Fed reagoval na ďalšiu administratívu, keďže je podľa neho príliš skoro na posudzovanie Trumpových ekonomických politík. „Nepredpokladáme, nešpekulujeme a nerobíme domnienky,“ povedal Powell na tlačovej konferencii po zasadnutí.

Hoci je Fed nezávislou inštitúciou, Trump počas svojho prvého funkčného obdobia kritizoval Fed za to, že úrokové sadzby neznižoval dostatočne rýchlo. Trump bude môcť nominovať nového predsedu Fedu po skončení Powellovho funkčného obdobia v máji 2026.

Niektorí Trumpovi poradcovia ho vyzývali, aby požiadal Powella o skoré odstúpenie, ale predseda Fedu jasne odpovedal „nie“. Dodal, že zákon neumožňuje novej vláde odvolať predsedu skôr, než vyprší jeho mandát.

Republikáni si okrem Bieleho domu zabezpečili aj väčšinu v Senáte a pravdepodobne budú mať väčšinu aj v Snemovni reprezentantov.

Trumpove plány na predĺženie daňových úľav z prvého funkčného obdobia vyvolávajú obavy ohľadom veľkosti amerického rozpočtového deficitu. Powell vyhlásil, že Fed zohľadní „významné“ a „dlhotrvajúce“ zmeny v nákladoch na vládne pôžičky.

Federálny výbor pre otvorený trh (FOMC) vyhlásil, že ekonomika rastie „solídnym tempom“, hoci podmienky na trhu práce sú miernejšie v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Zajímavost :  Ekologické obaly sú na vzostupe. Firmy aj spotrebitelia si čoraz viac uvedomujú ich dôležitosť

Fed označil infláciu za „mierne zvýšenú“ a potvrdil, že riziká na dosiahnutie nízkej, stabilnej inflácie a zdravého pracovného trhu sú „zhruba v rovnováhe“. Predstavitelia Fedu diskutujú o tom, ako rýchlo znížiť úrokové sadzby na „neutrálnu“ úroveň, ktorá nepodporuje ani neznižuje dopyt a zároveň udržiava infláciu na dvojpercentnom cieli.

Powell zdôraznil, že silné zdravie americkej ekonomiky znamená, že pre prechod na neutrálnu úroveň je vhodné postupovať „opatrne“ a „trpezlivo“. Fed sa rozhodol neposkytovať konkrétne usmernenia o ďalšom vývoji sadzieb, pričom uviedol, že sa bude riadiť aktuálnymi dátami.

Autor je portfólio manažér spoločnosti HABERL

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO