Dotáciu na kaštieľ nedostal ani Anton Hrnko. Ministerstvo v liste s vysvetlením zavádzalo

15. okt 2024 o 19:41  I 

Odvolali sa na komisiu, na jej odporúčanie však nedali.

BRATISLAVA. Vyzerá ako ošarpaná ruina a ani starosta Roman Vajs si nepamätá, kedy naposledy sa vnútri svietilo. Kaštieľ Kasíno v centre Liptovského Jána stojí hneď vedľa potoka Štiavnica. Kým ho neodkúpil historik a bývalý podpredseda SNS Anton Hrnko, chátral.

Teraz už má kaštieľ nový krov a streche nehrozí prepadnutie. Hrnko plánuje nadstavať ešte jedno poschodie tak, ako sa to uvádza aj v pôvodných dobových záznamoch. Po oprave by kaštieľ mohol slúžiť ako ubytovňa a zároveň kultúrny priestor.

„Chceme tu zriadiť galériu, v rytierskej sále na poschodí, dole by zas mohli byť aj priestory pre výstavy,“ hovorí Hrnko, ktorý kedysi šéfoval aj pamiatkovému úradu. „Chcem to len obnoviť a nechať kultúre, ja sám už nemám s takýmito vecami čo robiť,“ dodáva.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Zajímavost :  SNS sa nepáči forma covidových amnestií. Podľa Kotlára sa priestupky nemajú odpúšťať, keďže sa vraj nikdy nestali

Hrnko, ktorý je povolaním historik, sa s projektom opravy kaštieľa uchádzal o dotáciu z jedného z podprogramov programu Obnovme si svoj dom. Projekt podľa vlastných slov vypracoval podľa odporúčaní pamiatkarov. Na vonkajšej fasáde sa im podarilo nájsť gotické girlandy aj ranogotickú atiku, ktorá na Liptove podľa Hrnka nemá obdobu, typická je skôr pre Spiš.

Hrnko na rekonštrukciu žiadal 950-tisíc eur. Odborná komisia, ktorá žiadosti hodnotila, odporučila ministerstvu poskytnúť mu 900-tisíc. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová, nominantka SNS, mu však dotáciu neudelila.

„Buď ma má (Andrej) Danko „rád“, alebo (Lukáš) Machala zabudol, že som to bol ja, kto ho vytiahol z bahna na vrch,“ komentuje rozhodnutie Hrnko.

Súvisiaci článok Najhoršie projekty dostanú najviac peňazí, po Šimkovičovej rozhodnutí odborníci odišli Čítajte 

Zajímavost :  Čelili vydieraniu, väzeniu či ŠtB no nevzdávali sa. LGBTI+ ľudia prešli na Slovensku dlhú cestu

Zoznam projektov s informáciou o tom, ktoré dotáciu mali navrhnutú a ktoré ju dostali, je verejne prístupný.

Denník SME už minulý týždeň informoval, že väčšina projektov v jednom z podprogramov, ktoré komisia hodnotila ako najlepšie a odporúčala im udeliť dotáciu, peniaze nedostane. Naopak, ministerstvo rozhodlo udeliť dotáciu viacerým projektom s najslabším výsledkom. Členovia odbornej komisie na protest odstúpili.

Keď Hrnko žiadal ministerstvo o vysvetlenie, prečo dotáciu nedostane, prišiel mu list, v ktorom sa ministerstvo odvoláva na to, že projekty hodnotila odborná komisia.

„Mimoriadne ma to urazilo. V liste nebola podpísaná ani ministerka, ani štátny tajomník či riaditeľ sekcie, alebo nejakého odboru, ani vedúci oddelenia – len nejaká pani pracovníčka v zastúpení. Vedel som, že obsah listu nie je pravdivý na základe toho, že to podpísal len nejaký posledný vrátnik na ministerstve,“ tvrdí Hrnko. Denníku SME list neukázal.

Ministerstvo pri odôvodnení zavádzalo

Podobne zavádzajúce vysvetlenie prišlo v liste z ministerstva aj organizácii YMCA, ktorá žiadala dotáciu na rekonštrukciu svojej bratislavskej budovy.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO