Důchod v hotovosti prudce zdraží. Vyplatí se účet, radí úřad
Výplaty důchodů, které vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v hotovosti prostřednictvím České pošty, výrazně podraží. Penzisté budou muset nově od 1. února 2025 platit 78 korun místo současných 35 korun.
V současnosti pobírá svůj důchod v hotovosti více než půl milionu penzistů. Z toho zhruba polovina příjemců preferuje doručení hotovosti na svou adresu. Ostatní si důchody přebírají ve stanovený výplatní termín na poštách.
„Cena za tuto službu byla doposud 35 korun. České pošta prokázala, že reálné náklady jsou více než dvojnásobné. Na základě jednání mezi ministerstvem práce a sociálních věcí a ministerstvem vnitra tak dojde k úpravě ceny od února 2025, a to na 78 korun za jeden vyplacený důchod,“ informuje sociální správa.
Poplatek je ekvivalentní ceně poštovní poukázky typu B, která odpovídá finanční transakci, kdy je příslušná částka poslána z účtu a vyplacena v hotovosti. Cena poukázky B s dodáním do vlastních rukou ve stanoveném výplatním termínu je právě 78 korun.
„Česká pošta provozuje 2900 poboček a kontaktní síť, ve které každý den dopisy a poukázky roznáší na jakékoli místo v republice přes 4000 doručovatelů. Své služby nemůže nabízet pod náklady. To by se ve svém důsledku projevilo i na kvalitě poskytovaných služeb. Jsem rád, že k dohodě došlo a pošta tak dostane zaplaceny peníze, které ji dle poskytované služby ekonomicky náleží,“ říká ke zdražení ředitel sdílených služeb České pošty Ondřej Škorpil.
Lidé si mohou zvolit, zda chtějí vyplácet důchod na bankovní účet, nebo hotově. O částce za výplatu v hotovosti je důchodce informován při podání žádosti. Vyplácený důchod je pak o tento poplatek každý měsíc snížen. Cena za výplatu hotově je stanovena mezi ČSSZ a Českou poštou smluvně.
Zvýšení poplatku za výplatu důchodu v hotovosti se nevztahuje na příjemce, jimž byl důchod přiznán před 1. lednem 2010 a jejich nárok na důchod stále trvá. Výdaje za hotovostní výplatu důchodu v tomto případě hradí ČSSZ. U důchodů přiznaných od 1. ledna 2010 už ale hradí náklady příjemce, částka je mu odečtena z důchodu.
„Všem klientům doporučujeme zvážit možnost změny způsobu výplaty důchodových dávek na bankovní účet. Tento způsob je pro klienty nejen levnější, ale také pohodlnější. Je to bezpečný způsob výplaty, který využívá stále více klientů. V hotovosti již vyplácíme pouze necelých 20 procent důchodů,“ uvedl František Boháček, ústřední ředitel ČSSZ.
Pokud příjemce po avizovaném zvýšení už nebude chtít platit poplatky za výplatu důchodu v hotovosti a zvolí raději výplatu na bankovní účet, musí vyplnit tiskopis „Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu“. Ten vlastnoručně podepíše a podá u kterékoliv správy sociálního zabezpečení.
Další možností je zasílání důchodu na účet manžela či manželky. V tomto případě klienti vyplní tiskopis „Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky) v České republice“. Žádost podepsanou oběma manželi a potvrzenou bankou podají u kterékoliv správy sociálního zabezpečení.
Výplata důchodu na účet jiné osoby je možná pouze v případě, že jde o zákonného zástupce nebo ustanoveného opatrovníka či zvláštního příjemce. Výplatu důchodu nelze zasílat například na účet dětí, vnoučat, druha, družky.
„Změnu výplaty z hotovosti na bankovní účet provádí správa po doručení žádosti, zpravidla od druhého výplatního měsíce po datu doručení žádosti. „A to i přesto, že zákon poskytuje ČSSZ na provedení změny delší lhůtu – nejpozději od třetího výplatního měsíce po datu jejího doručení,“ dodává správa.
Poplatek za výplatu důchodu v hotovosti se zvyšoval naposledy v září 2023, a to z původních 29 korun na současných 35 korun.
Sdílejte článek, než ho smažem
Vytisknout
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO