Dvořák: ČR půjde u eura spíše spontánní cestou, politická podpora teď není
Praha – Česko půjde podle ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) v případě přijetí eura spíše spontánní cestou. V české ekonomice bude operací prováděných v této měně stále přibývat a jejich objem bude narůstat, až se země dostane do fáze, v níž se ukáže jako nesmyslné udržovat zároveň českou korunu. Dvořák to řekl na dnešní tiskové konferenci.
Vláda se na konci listopadu neshodla na potřebě jmenovat národního koordinátora pro euro. Hnutí STAN vytvoření pozice požadovalo. Kabinet tehdy také projednal analýzu Národní ekonomické rady vlády (NERV). Závěrem mimo jiné je, že pobyt v mechanismu směnných kurzů ERM II má trvat co nejkratší dobu a má být spojen s oznámením indikativního data vstupu Česka do eurozóny, řekl tehdy ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Dvořák dnes řekl, že ho ne úplně příjemně překvapilo, že zpráva NERV, která měla vyhodnotit ekonomické dopady, za zásadní překážku pro přijetí společné evropské měny uvedla to, že takový krok nemá veřejnou ani politickou podporu. „Argument relevantní, pro politika obzvlášť, ale není to argument úplně ekonomický,“ uvedl ministr.
Politická vůle podle Dvořáka začne stoupat ve chvíli, kdy se ukáže, že veřejné mínění k takovému rozhodnutí směřuje a podpora pro přijetí eura se zvyšuje. Ministr se domnívá, že pokud by aktuálně byla nějaká reálná šance, tak spíše spontánní cestou. Dostatečně silnou politickou podporu pro takový cíl nyní nevidí. Stranický poměr uvnitř současné koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a STAN je podle něj dva ku dvěma.
Česko letos po několika letech zřejmě splní většinu podmínek pro vstup do eurozóny, jedinou výjimkou bude členství v mechanismu ERM II. Z analýzy NERV podle Stanjury vyplývá, že pobyt v ERM II má trvat co nejkratší dobu a být spojen s oznámením možného data českého vstupu do eurozóny. Důvodem je to, že pokud by se zafixoval kurz, centrální banka by musela plnit cíl cenové stability, zároveň by se ale musela soustředit na cíl kurzové stability, a k tomu by měla jediný nástroj, a to úrokovou sazbu, podotkl ministr financí.
Ve vládní koalici letos vypukl spor o přijetí společné evropské měny, když část stran požadovala, aby kabinet přinejmenším stanovil termín vstupu do ERM II. Ke vstupu do eurozóny se Česko zavázalo při přistoupení k EU v roce 2004. Z deseti zemí, které tehdy do unie vstoupily, zatím společnou měnu kromě Česka nezavedly Polsko a Maďarsko.
Pro vstup do eurozóny je třeba kromě dvouletého členství v ERM II splnit kritéria nízké inflace a nízkého úročení vládních dluhopisů a udržovat deficit veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu (HDP) a celkové zadlužení pod 60 procenty HDP.
Reklama
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO