Ekonomika EU zdvojnásobila růst, Německo se těsně vyhnulo recesi
Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí zdvojnásobila růst proti předchozím třem měsícům na 0,4 procenta. Ve svém rychlém odhadu to ve středu na základě sezonně přepočtených údajů oznámil statistický úřad Eurostat. Růst hrubého domácího produktu (HDP) v celé EU činil 0,3 procenta, což je stejné mezičtvrtletní tempo jako ve druhém kvartálu. Růst české ekonomiky činil 0,3 procenta. Vzrůst HDP oproti předchozím třem měsícům hlásí i Německo.
Růst ekonomiky eurozóny překonal odhady analytiků. Ti v anketě agentury Reuters očekávali, že zůstane na 0,2 procenta. Meziročně tempo růstu HDP v eurozóně zrychlilo na 0,9 procenta z 0,6 procenta ve druhém čtvrtletí, v celé EU pak růst zrychlil z 0,8 na 0,9 procenta, v Česku z 0,6 na 1,3 procenta.
Z členských zemí, za které už jsou data k dispozici, vykázalo nejvýraznější mezičtvrtletní růst Irsko. Ekonomika tam vzrostla o 2,0 procenta, druhá Litva zaznamenala růst o 1,1 procenta a třetí Španělsko o 0,8 procenta. Největší pokles naopak registruje Maďarsko, kde se HDP snížil o 0,7 procenta, další je Lotyšsko s poklesem o 0,4 procenta a pak Švédsko, kde se HDP snížil proti předchozím třem měsícům o 0,1 procenta.
Německo nečekaně roste
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí nečekaně vzrostla. Hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,2 procenta, vyplývá z rychlého odhadu Spolkového statistického úřadu. Ve druhém čtvrtletí ekonomika vykázala pokles a většina analytiků se domnívala, že v poklesu bude pokračovat.
„Německé hospodářství se těsně vyhnulo recesi,“ uvedl ke statistice šéf průzkumů hospodářského institutu Ifo Klaus Wohlrabe. Podle něj lze ve čtvrtém čtvrtletí čekat opět mírné oživení.
Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých firem. Trápí ji ale oslabení průmyslového sektoru kvůli zastavení dodávek levného zemního plynu z Ruska po invazi ruských vojsk na Ukrajinu, dále kvůli slabé poptávce v Číně a potížím automobilového průmyslu v souvislosti s přechodem na elektromobily. V pondělí šéfka podnikové rady Volkswagenu uvedla, že tato největší evropská automobilka v Německu plánuje zavřít nejméně tři závody a zrušit desítky tisíc pracovních míst.
Německá vláda se snaží ekonomiku podpořit, její členové ale předkládají různé recepty. Kancléř Olaf Scholz se v úterý sešel se zástupci průmyslu a odborů a po schůzce avizoval, že vznikne „pakt pro průmysl“, který bude obsahovat konkrétní opatření.