Elektromobily spotřebovávají čím dál více elektřiny. Dobíječek přibude, byť se zatím nevyplácejí

Ryze elektřinou poháněných automobilů na českých silnicích sice nepřibývá závratným tempem, objem dobíjením odebírané energie však stoupá velmi svižně. Největší energetické společnosti v Česku jako ČEZ, E.ON nebo Pražská energetika proto rozšiřují síť veřejných dobíjecích stanic, přičemž se zaměřují hlavně na ty nejvýkonnější. Výrazný posun a zlepšení dostupnosti stojanů slibují řidičům během příštího roku, kdy mají přibýt další stovky dobíjecích míst ve městech i na dálnicích. Naopak v menších obcích či v pohraničí se významnější posun neblíží.

ČEZ, který aktuálně provozuje přes 820 stanic, plánuje v příštím roce přidat další téměř dvě stovky a jako první v republice přesáhnout tisícovou hranici. Zaměřuje se hlavně na rozšiřování ultrarychlého dobíjení o výkonu 150 kilowattů a více, kterého je v Česku stále velmi málo, jak připouštějí i sami provozovatelé. Z letos zprovozněných téměř dvou set stanic tvořily ty ultrarychlé rovnou polovinu.

„Rozhodující položkou je pro nás celkový výkon sítě, který bychom rádi zvýšili z více než sedmdesáti megawattů na konci letošního roku nad sto megawattů na konci roku 2025,“ říká ředitel sekce elektromobility ČEZ Tomáš Dzurilla. Dodává, že mají-li elektromobily v dohledné době nahradit spalovací vozy, musejí být dobíječkami osazené především hlavní dálniční a silniční tahy i města.

Hlavně do dobíjecích hubů sdružuje stojany E.ON. Eviduje jich přes 260, příští rok má přibýt asi pět desítek a většinou ultrarychlých. „V říjnu jsme například v Českých Budějovicích otevřeli dobíjecí hub s pěti dobíječkami, z toho mají tři výkon tři sta kilowattů a dvě padesát kilowattů. Naráz zde může dobíjet až deset vozů,“ popisuje postup firmy jednatel E.ON Drive Infrastructure Martin Klíma.

Objem odebírané energie, která teče ze stojanů do baterií elektrovozů, poměrně rychle roste. Například Pražská energetika, která dosud vystavila 731 stanic, pozoruje meziroční růst spotřeby za tři čtvrtletí téměř o polovinu. Využití stanic je však dál velmi nízké, činí jen asi tři procenta – ta představují skutečné množství dodané energie vůči maximálnímu možnému objemu, který může ze stojanů do elektrovozů přitéct. Konkurence je na tom podobně či hůře.

„Příští rok se budeme významně zaměřovat na projektování nových lokalit, posilování stávající sítě, zvyšování výkonů u stanic, kde vidíme rostoucí využití, a připravovat se tak na další roky,“ uvádí mluvčí PRE Martin Houška. Společnost aktuálně připravuje ceníky dobíjení pro příští rok: „Cenový růst nepředpokládáme.“

Elektromobilů na silnicích přibývá

Objem dobíjením spotřebovávané energie rychle roste i u ČEZ. Předpokládá, že letos skrz jeho stanice proteče k vozům zákazníků přes osm milionů kilowatthodin certifikované bezemisní elektřiny. „V příštím roce očekáváme růst objemu odebrané energie v síti asi o čtyřicet procent. Na zlepšení vytížení stanic, které bychom rádi v dalších letech zvýšili ze stávajících dvou procent alespoň k osmi procentům, dlouhodobě pracujeme,“ dodává Dzurilla.

ČEZ například promuje kampaň „Z 0 na 100“, kterou upozorňuje na fakt, že vybudoval stovku ultrarychlých stanic. Tvrdí, že zákazníci s tarifem Premium s cenou jedenáct korun za načerpanou kilowatthodinu dostanou nejlevnější cenu na trhu ve srovnání tří největších dodavatelů. Registrovaní řidiči ČEZ mají oproti neregistrovaným ušetřit sedm korun na kilowatthodinu v tarifu Standard a devět korun v tarifu Premium.

Byznys zvyšuje tlak na Berlín, aby dovolil obchodovat s Ruskem, říká nový velvyslanec Čistecký

Nových čistě elektrických osobních vozidel na českých silnicích přibývá, jejich podíl je však oproti zemím západní či severní Evropy dál poměrně velmi nízký. Od ledna do října přibylo těchto nových osobních vozů zaregistrováno 8706, takže se podílely 4,5 procenta na veškerých registracích. Pro srovnání: Loni se za stejné období jednalo o 5363 elektromobilů a o téměř tříprocentní podíl.

Řada průzkumů již odhalila, že k nejčastějším důvodům, proč se nejen Evropané, ale například i Američané do nákupů „elektrik“ nehrnou, patří jejich vysoká pořizovací cena, obavy z omezeného dojezdu nebo z nerovnoměrně či nedostatečně pokryté sítě dobíjecích stanic.

„Když se podíváme na čísla, tak za tři čtvrtletí letošního roku odebrali zákazníci 2,4 gigawatthodiny energie oproti loňským 1,3 GWh. Za letošních devět měsíců evidujeme 112 tisíc případů dobití oproti loňským 67 tisícům. Trend je tedy pozitivní, nicméně na pozitivní obchodní model to nadále nestačí. U české dobíjecí infrastruktury nadále platí, že předbíhá trh s prodejem elektrických vozidel,“ tvrdí Klíma z E.ON.

Negativní zkušenosti z provozu

Řadu potenciálních zájemců o koupi elektrovozu také patrně odrazují některé negativní praktické zkušenosti z provozu, které na sociálních sítích sdílejí aktivní uživatelé. K často probíraným neduhům patří například situace, kdy zákazník platí za určitý výkon a s ním spojenou rychlost dobíjení, ve skutečnosti ale energie „teče“ do vozu pomalejším než očekávaným tempem.

„Ve většině případů je nižší výkon způsoben tím, že zákazníkův vůz není schopen přijímat takový výkon, který stanice nabízí. Typicky v případech, kdy je podchlazený, nebo naopak přehřátý trakční akumulátor vozu,“ tvrdí shodně zástupci provozovatelů dobíječek. Algoritmus, kterým auto poptává výkon stanice, závisí totiž především právě na stavu baterie. Tedy nejen na její teplotě, která se odvíjí do značné míry i od okolní teploty a aktuálního počasí, ale i na architektuře, jež může být například 400- či 800voltová.

K negativním trendům patří i pokusy podvodníků, kteří přelepují přístupové QR kódy umístěné na dobíjecích stanicích. Když se řidič při propojování s mobilní aplikací „nachytá“, falešný kód ho navede na podvodné stránky s cílem vylákat z něj peníze. Někteří provozovatelé proto do budoucna plánují zobrazovat QR kódy výhradně na displejích.

Zdroj Zde