Energetická velezrada všade, kde dá príležitosť (komentár)
Ropnej diverzifikácii sa nedarí akurát na Slovensku a v Maďarsku. Aká náhoda!
Pred rokom autora morili výčitky svedomia. Ako dôkaz, že stretnutie Fico – Šmyhal bolo píár premiéra, totiž označil, že medzi virtuálnou agendou chýbala ozajstná slovensko-ukrajinská téma – koniec tranzitnej zmluvy Gazpromu s Ukrajinou.
Výčitka preto, že faktické upozornenie premiéra, že po Silvestri 2024 budú ohrozené (vyprší zmluva) dodávky ruského plynu cez Ukrajinu, bola chyba. Niežeby informáciu nemal či inak nedostal, ale predsa. Aj sa tak stalo, Kyjev neobnovil zmluvu s Gazpromom. Našťastie, Slovensko mrznúť nebude. Aj keď pranostika hovorí o chladnejšej zime než dve posledné, zásobníky sú plné.
Potiaľ dobre. Na rokovaní s azerbajdžanským diktátorom – v rámci politiky „na štyri strany“ – prišla reč aj na kaspický plyn. Vraj by mohol v ukrajinskej rúre nahradiť ruský. Pre slovenskú (s)potrebu je azerbajdžanská ťažba nedostatočná, avšak v kombinácii s inými zdrojmi, prečo nie. Znalci pomerov akurát poznamenali, že pravdepodobný scenár bude ruský plyn v kaspickom balení.
Isteže, rôznymi švindľami chodí ruský plyn aj do „západnej EÚ“ – molekuly vraj nie sú označené, odkiaľ ktorá je. Práve teraz schválený ďalší sankčný balík ale prezrádza, že obchádzaniu sankcií – trebárs ruskou „tieňovou flotilou“ – sa Únia bude brániť. Na Slovensku, naopak, je v otázke plynu isté jedno: ten posledný, komu by „prebalený“ ruský plyn prekážal, je Fico.
Scenárom „so sojuzom navečno“ pritakáva aj predĺženie výnimky na ropu. O tú Slovensko požiadalo a aj dostalo, i s podporou Čechov, ktorí síce výnimku nepotrebujú – cez TAL aj Ingolstadt sú diverzifikovaní dosť – ale Slovákom radi pomôžu.
Ropnej diverzifikácii sa nedarí akurát na Slovensku a v Maďarsku. Aká náhoda! A aj keď z rafinérie a jej okolia sa v kuse ozýva „ľahká ropa, ťažká ropa, Adria“ a podobne, exponenciálne sa množí indícia, že naratív o reštrukturalizujúcom sa Slovnafte len odpútava pozornosť od zámeru uchovať závislosť od ruskej ropy. Alebo, ak nie závislosť, tak ruský zdroj určite.
V situácii, keď sa kedysi najväčší „prorusi“ – Rakúšania – definitívne odstrihli od ruskej ropy, sa ešte chvíľu utešujme. Experti predsa netárajú, prechod z jedného druhu na iný druh ropy je zložitý a dlhodobý, atď.
Politický kontext, ktorým sú Maďarsko a Slovensko v úlohe európskych kazisvetov, však kladie odborné argumenty – inak v politickom vzduchoprázdne relevantné – na druhú, šiestu až ôsmu koľaj, kde plní funkciu španielskej steny. Schováva velezradný zámer konzervácie a zachovania (zveľaďovania) ruských väzieb a vzťahov všade, kde dá príležitosť.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO