Energetický expert pre ta3: Plynová katastrofa Slovensku nehrozí. Vyhrážky by sa nám mohli nepekne vypomstiť
Podľa odborníka bude prerušenie tranzitu v praxi znamenať hlavne to, že štát definitívne príde aj o posledné príjmy z dodávok.
„V minulosti Slovensko zarábalo stovky miliónov eur z toho, že plyn cez naše územie prechádzal hlavne do Rakúska, do Českej republiky, do Talianska. Toto už v posledných rokoch neplatí,“ ozrejmil Potočár.
Čítajte viac
Vysvetľujeme: Ukrajina definitívne zablokuje ruský plyn, Slovensko hľadá riešenie. Putin odkazuje, že Gazprom si nájde cestu
Pripravovali sme sa na rôzne scenáre
Zatiaľ čo v roku 2019 prešlo cez naše územie okolo 70 miliárd metrov kubických, minulý rok to bolo už len 15, čím štát prichádza o značné príjmy. Pre Slovensko je preto mimoriadne dôležité zaistiť plyn z alternatívnych zdrojov.
„Toto je v dnešnej situácii už v princípe vyriešené, keďže SPP dlhodobo deklaruje, že má zaistené dodávky z alternatívnych zdrojov,“ uviedol.
Premiér Robert Fico sa pre médiá vyjadril, že vláda zváži recipročné opatrenia voči Kyjevu, keďže slovenská ekonomika kvôli tomu príde o veľké sumy peňazí. Podľa experta nebude rozdiel v príjmoch katastrofický.
„Ak to porovnávame už so súčasným rokom, alebo s rokom 2023, tak ten rozdiel je relatívne menší, keďže v tomto roku už cez naše územie prúdilo pomerne málo plynu,“ hovorí s tým, že vláda operuje s príjmami, ktoré na Slovensko prichádzali ešte z čias spred ruskej invázie na Ukrajinu.
„Vtedy by to boli rádovo stovky miliónov eur,“ hovorí o situácii spred roka 2022.
Cez Ukrajinu to bolo lacnejšie
Šéfredaktor energetického portálu potvrdil, že bez plynu Slovensko neostane. Vyjadril sa aj k cenám alternatívnych možností.
„Ruský plyn tranzitovaný cez Ukrajinu bol lacnejší, pretože jeho preprava bola zaťažená menšími poplatkami, ako keď sa plyn prepravuje po mori a potom cez územie viacerých európskych štátov. Tým pádom je tam cenový rozdiel, ak sa plyn prepravuje zložitejšími logistickými cestami,“ vysvetlil.
Plynová katastrofa však Slovensku zo dňa na deň nehrozí. „Sú tu zachované ostatné trasy, ktorými plyn do Európy prúdi,“ ubezpečil odborník na energetiku.
Čítajte viac
Fico ponúkol Putinovi Slovensko na mierové rokovania. Ukrajine pohrozil zastavením dodávok elektriny
Zastavenie výpomoci by mohlo mať vážnu dohru
Pripomenul, že z celoeurópskeho hľadiska sú už takmer všetky prepravné trasy z Ruska zastavené vrátane tej ukrajinskej, ktorou prúdi plyn na Slovensko. Z dlhodobého hľadiska to podľa experta bude určite znamenať, že na európsky trh sa bude dostávať menej tejto nerastnej suroviny. Dôležité budú preto ostatné alternatívy vrátane dodávok skvapalneného zemného plynu.
Vyhrážky o prípadnom zastavení havarijnej výpomoci by sa podľa Potočára mohli Slovensku nepekne vypomstiť v tom, že by sa k nám podobne mohli v budúcnosti zachovať susedné štáty, ktoré by nám neposkytli pomoc vo chvíľach, keď by sme ju potrebovali.
„Bolo by to porušením zmluvného záväzku, ku ktorému Slovensko pristúpilo a ktorý aj prednedávnom Slovenská elektrizačná prenosová sústava opäť predložila,“ ozrejmil.
Kontrakt skončil, nikto ho neporušil
Expert sa vyjadril aj k téme sankcií voči Ukrajine, ktoré sa v poslednej dobe v médiách skloňujú práve v súvislosti s radikálnym stopnutím tranzitu.
„Ukrajina rok a pol avizuje, že ten kontrakt nepredloží, že ku koncu tohto roka sa tranzít definitívne zastaví. Z tohto pohľadu Ukrajina neporuší nijakú dohodu, pretože tá dohoda už nebude platiť. Dohoda končí ku koncu tohto roka,“ uzavrel.
Celý rozhovor s odborníkom Radovanom Potočárom si môžete pozrieť nižšie:
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO