Erik Tomáš ukázal bič na nezamestnaných. Tvrdí, že nejde len o Rómov, no dáta ukazujú opak
12. jan 2025 o 19:00 I Aktualizované 13. jan 2025 o 10:18 I
Zmeniť sa majú aj exekúcie, nové sú pravidlá pre ukončenie PN.
BRATISLAVA. Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším podielom dlhodobo nezamestnaných v Európe. Horšie sú na tom len Taliansko, Španielsko či Grécko.
V európskej štatistike z roku 2023 Slovensko skončilo na piatom mieste s mierou dlhodobej nezamestnanosti 3,8 percenta. Politici pritom už roky hovoria, že je nutné dostať do zamestnania ľudí, ktorí nepracujú dlhšie ako rok.
Minister práce Erik Tomáš z Hlasu teraz prišiel s riešením, ktoré jeho kritici označujú za bič na nezamestnaných, ktorí dostávajú dávku v hmotnej núdzi. Na niekoľko mesiacov by o ňu mohli prísť, ak nezačnú pracovať.
Zmenu majú priniesť novely dvoch zákonov, a to o službách zamestnanosti a o hmotnej núdzi. Tento týždeň ich dalo ministerstvo pripomienkovať. Do leta by podľa Tomáša mali byť schválené.
Minister tvrdí, že sa dotknú všetkých nezamestnaných a nemajú byť diskriminačné. Dáta však ukazujú, že podiel Rómov je najvyšší práve v okresoch Slovenska, kde je zároveň najvyššia dlhodobá nezamestnanosť. Zároveň je tam najviac ľudí poberajúcich dávku v hmotnej núdzi. Ide najmä o východ Slovenska, ale aj o okresy ako Rimavská Sobota či Revúca.
„My, samozrejme nemôžeme nikoho nútiť pracovať, ale základná otázka je, prečo taký človek, ktorý môže pracovať, dostáva dávky z daní ľudí, ktorí riadne pracujú,“ tvrdí Tomáš.
Čo sa v texte dozviete:
- Ako ide minister odoberať dávky, ak človek odmietne prácu
- Že na úradoch budú škrtanie dávok kontrolovať Rómovia
- Mapy o výskyte dlhodobo nezamestnaných v rómskych komunitách. Tiež ľudí, ktorí poberajú dávku v hmotnej núdzi a kde sú voľné pracovné miesta
- Ako sa zmenia exekúcie a ako sa po novom ukončujú PN-ky
- Ako chce minister Erik Tomáš dotovať prácu a ako sa má zmeniť školská dochádzka
1. Ľudia, ktorí nepracujú, prídu o dávku
Dávku v hmotnej núdzi berie 63-tisíc ľudí. Ak k nim prirátame aj spoluposudzované osoby (členov domácností), číslo narastie až na 123-tisíc.
Ide o ľudí, ktorí nemusia byť zaevidovaní na úrade práce. V praxi sa tak nemusia chodiť hlásiť, ani ich úrady neposielajú na rôzne pohovory na voľné pracovné miesto.
Má sa to zmeniť. Ako vysvetľuje Michal Páleník z mimovládneho Inštitútu zamestnanosti, novela, ktorú zverejnilo ministerstvo, týchto ľudí akoby priradí na úrady práce. Po novom budú aj oni dostávať ponuky na voľné pracovné miesta. Potvrdzuje to aj ministerstvo.
Ak takýto človek prvýkrát ponúkanú prácu odmietne, príde na jeden mesiac o dávku v hmotnej núdzi alebo mu ju skrátia.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO