EÚ plánuje dotácie na podporu predaja elektromobilov. Reaguje tak na Čínu
Článok pôvodne vyšiel v denníku Financial Times.
Brusel prisľúbil, že pomôže sužovanému európskemu automobilovému priemyslu tým, že využije celoeurópske dotácie na zvýšenie dopytu po elektrických vozidlách. Výkonná podpredsedníčka Európskej komisie Teresa Riberová pre denník Financial Times na Svetovom ekonomickom fóre v Davose uviedla, že úradníci stále „formujú“ možnosti stimulačného programu.
„Má zmysel zistiť, ako by sme mohli z celoeurópskeho hľadiska vymyslieť, ako uľahčiť opatrenia namiesto toho, aby sme to riešili prostredníctvom národných dotácií,“ povedala Riberová. Varovala pred „pretekmi, v ktorých by sme proti sebe mohli postaviť národné modely“.
Komplikovaná rovnováha
Nemecký kancelár Olaf Scholz v utorok prezradil, že Komisia zvažuje dotačný program EÚ, ktorý navrhol. Nemecká vláda svoj vlastný program náhle zrušila v roku 2023, čo viedlo k prudkému poklesu predaja elektrických vozidiel.
Mnohé členské štáty EÚ ponúkajú stimuly pre elektrické vozidlá, ale podľa Európskeho združenia výrobcov automobilov sa podmienky značne líšia a niekoľko členských štátov neposkytuje žiadne dotácie na nákup.
Jednou z výziev pre Brusel by bolo navrhnúť systém, ktorý by bol v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie, a zároveň by sa vyhol dotáciám, ktoré tečú čínskym výrobcom automobilov, a ich podiel na trhu tak rýchlo rastie.
Riberová pripustila, že je potrebné nájsť „komplikovanú rovnováhu“ medzi rýchlou elektrifikáciou a „nesúladom so schopnosťou európskych značiek poskytovať to, čo by sme z hľadiska kvantity a kvality chceli, aby sa pohybovalo na našich cestách“.
Komisárka, ktorá je zodpovedná za stratégiu EÚ pre „zelený priemysel“, uviedla, že prípadný systém stimulov by bol jedným z viacerých opatrení na podporu odvetvia, ktoré sa považuje za kľúčové pre európske hospodárstvo.
Európske automobilky „potrebovali komplexný pohľad na to, ako aktualizovať svoje kapacity a dobehnúť to, čo sa už vyžaduje na celom svete,“ povedala Riberová. Naopak, americký prezident Donald Trump tento týždeň prisľúbil ukončiť „nespravodlivé dotácie“ pre elektrické vozidlá.
Rok 2035 sa meniť nebude
Socialistka a bývalá podpredsedníčka španielskej vlády Riberová vylúčila odklad termínu ukončenia predaja nových vozidiel so spaľovacími motormi do roku 2035, pretože automobilový priemysel chce „predvídateľnosť a jasnosť“.
„Nemá zmysel znovu otvárať diskusiu, keď to poskytuje určitú istotu a potrestalo by to priekopníkov, ktorí to vzali vážne, bez akýchkoľvek potenciálnych výhod pre tých, ktorí to ešte neurobili,“ hovorí.
Povedala však, že je otvorená pružnejšiemu prístupu k ročným cieľom predaja elektrických vozidiel a pokutám, ktoré hrozia výrobcom automobilov za ich nesplnenie. Riberová uviedla, že s výrobcami automobilov prebieha „otvorená diskusia“ o alternatívnych záväzkoch, ktoré by mohli prijať z hľadiska investícií.
Výrobcovia automobilov sa sťažovali, že platenie pokút len brzdí ich investičné plány v oblasti elektrických vozidiel, zatiaľ čo nákup kreditov od čínskych výrobcov elektrických vozidiel pomáha čínskym konkurentom.
Dobrý príklad z Číny
Riberová uviedla, že je dôležité „zabezpečiť, aby sa táto legislatíva uplatňovala takým spôsobom, ktorý uľahčí dosiahnutie hlavného cieľa“, ktorým je postupné vyraďovanie benzínových a naftových motorov.
Povedala tiež, že je otvorená rozšíreniu požiadaviek na transfer technológií pre zahraničných výrobcov automobilov, ktorí chcú zriadiť výrobné závody v EÚ. Brusel minulý rok vyhlásil, že bude vyžadovať, aby zahraničné spoločnosti, ktoré získali granty EÚ na vývoj batérií, zdieľali niektoré technológie s miestnymi partnermi.
Z Číny, ktorá stanovila prísne požiadavky na spoločné podniky a zdieľanie technológií, keď tam európske automobilky pred 30 rokmi zakladali továrne, si možno vziať „dobrý príklad“.
Riberová uviedla, že okrem automobilového sektora je ochotná rozšíriť dostupné opatrenia, ktoré by Komisia mohla prijať v prospech európskeho priemyslu. Tvrdí, že sa bude zaoberať požiadavkami na miestny obsah, aby ochránila európskych výrobcov turbín, ktorí čelia tvrdej konkurencii zo strany čínskych spoločností.
Akcie európskych výrobcov veterných turbín utŕžili úder v dôsledku prvých Trumpových politických vyhlásení vrátane pozastavenia prenájmu nových projektov na mori. Riberová trvala na tom, že EÚ bude pokračovať v dekarbonizácii napriek tomu, že Trump odstúpil od Parížskej dohody o znižovaní emisií z roku 2015. Riberová je jedným z jej tvorcov.
Ničivé požiare v Los Angeles podľa nej ukázali, že Spojené štáty už trpia dôsledkami zmeny klímy, čo si vyžaduje veľké náklady. „Svet je oveľa väčší ako Spojené štáty a je tu mnoho ďalších partnerov a hráčov, ktorí chápu, prečo je dôležité zostať jednotní,“ tvrdí.
© The Financial Times Limited 2025.Všetky práva vyhradené.Nesmie sa ďalej šíriť, kopírovať ani nijako upravovať. Za poskytnutie tohto prekladu je zodpovedný výlučne Ringier Slovakia Media. Spoločnosť Financial Times Limited nenesie žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo kvalitu prekladu.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO