Fico by chcel výnimočný stav, zakazovať vychádzanie, použiť vojsko, ale nemôže (komentár šéfredaktorky)

Fico čoraz ťažšie odoláva nástrojom autokratov, keď sa ocitne zoči-voči sebavedomým občanom.

Situácia je veľmi vážna, vyhlasuje Robert Fico už niekoľko dní. V tomto sa s ním zhodne veľká časť Slovenska.

Fico vidí ohrozenie a presviedča občanov, že aj oni sú ohrození.

Tým nechce povedať, kto konkrétne ohrozuje Slovensko, organizátori protestov jasne pomenúvajú dôvody, prečo pozývajú ľudí na námestia: súdružské návštevy do Moskvy, ministerská ničiteľka kultúry, špekulácie o tom, či je naša budúcnosť v Únii a Dankove vyznania lásky Putinovi.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Momentálne najväčšie ohrozenie stability vlády a všetkého, čo ho drží pri moci, má Fico vo svojej insitnej koalícii.

Samozrejme, nenásilné protesty môžu vyvíjať tlak na nerozhodných poslancov Hlasu alebo Dankovho ochotníckeho klubu, ale samy osebe nemôžu položiť vládu. O jej prípadný koniec sa môže postarať iba rozklad koalície zvnútra.

Premiér zvolal bezpečnostnú radu, aby to vyzeralo, že niekto protesty organizuje s cieľom násilne vyhnať Fica z Úradu vlády.

Už jej samotné zvolanie na základe hromadného e-mailu s kalendárom protestov a nejakých ďalších nešpecifikovaných zistení Slovenskej informačnej služby vedenej synom bývalého policajného prezidenta, ktorý je obžalovaný, by malo vyvolať podozrenie zo zneužívania tohto inštitútu.

No v krajine, kde sa bezpečnostná rada zaoberala aj nálezom dlažbových kociek v blízkosti Úradu vlády, ktoré tam nechali robotníci po rekonštrukcii námestia, nemáme až také puristické očakávania.

Tí, čo stále dúfajú, že prezidentský palác opäť raz bude centrom ochrany ústavnosti, a nie servisné centrum pre Roberta Fica, sa ani tentoraz nedočkali.

Prezident Pellegrini po zasadaní rady hovoril o štruktúre v pozadí, finančných tokoch, ktoré zaútočia na ústavné zriadenie. Čo to presne znamená? Nevieme, ale odpoveď by sme asi našli v konšpiračných kanáloch.

Treba, samozrejme, oceniť, že Pellegrini zdôraznil neodňateľné právo ľudí na demonštrácie. Najdôležitejšie však je, že Fico a Pellegrini nevyhlásili výnimočný stav. Pri tomto vyhlásení sa však tvárili, akoby existovali legitímne dôvody na zvažovanie takého kroku.

Keby vláda vyhlásila výnimočný stav na základe „informácií“ na úrovni proruských youtube kanálov, musela by spozornieť aj samotná Únia, lebo v jej členskom štáte sa porušujú základné občianske práva.

S čím sa Fico a Pellegrini pohrávali pri myšlienke výnimočného stavu? S obmedzovaním zhromažďovacieho práva, čo by im umožnilo zákaz demonštrácií. Mohli by zakázať vychádzanie alebo pohyb osôb na určitých miestach alebo v určitých časoch a cenzurovať médiá.

Na udržanie toho, čo nazvú „poriadok“, by mohli použiť ozbrojené sily a mohli by zhabať budovy, autá alebo iný majetok pre potreby štátu. Až o takejto vážnej veci rozhodovala dnes rada.

Aj pre toto je situácia veľmi vážna, v tom sa s premiérom zhodneme. Vážna je však preto, že Fico čoraz ťažšie odoláva nástrojom autokratov, keď sa ocitne zoči-voči sebavedomým občanom, ktorí poznajú svoje práva.

Tu sa však ukazuje, prečo je naše členstvo v EÚ kľúčové: je to jedna zo zásadných bariér, ktorá drží na uzde Fica.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO