Fico nepochopil úlohu ciel. Ak sú čínske autá kvalitné, nech nesúťažia cenou (rozhovor)

5. nov 2024 o 17:05  I 

Zrušenie víz nie je veľký úspech.

Robert Fico (Smer) po návšteve Číny kritizoval nové európske clá na čínske elektromobily. Povedal, že súťažiť s Čínou máme kvalitou, a nie clami.

Špecialista na Čínu Matej Šimalčík hovorí, že premiér nepochopil úlohu vyrovnávacích ciel. Podľa neho práve clá majú súťaž na báze kvality umožniť.

„Ak sú čínske autá kvalitné, nech súťažia kvalitou, a nie nízkou cenou, ktorú majú vďaka vládnym dotáciám,“ dodáva.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Ako vraví, vďaka štátnej podpore dokážu čínske firmy stlačiť v Európe ceny aj pri verejných obstarávaniach, napríklad pri výstavbe diaľnic a železníc.

„Bez štátnej podpory by také ceny nedokázali ponúknuť,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií Matej ŠIMALČÍK v rozhovore pre INDEX.

Je Čína pre EÚ už viac obchodný konkurent než partner?

Oboje. Sme partneri pri rokovaniach ohľadom ekologickej výroby a klimatickej zmeny, ale konkurenti v ekonomike a najmä elektromobilite. Čína tiež usiluje o systémové rivalstvo s dominanciou západnej liberálnej demokracie. Snaží sa oslabovať terajší medzinárodný poriadok, čo nie je v našom záujme. Čína presadzuje vzťahy založené na moci namiesto pravidiel.

Súvisiaci článok Ráž chce diaľnice od Číňanov. Z Poľska ich vyhodili, Čierna Hora takmer skrachovala Čítajte 

Firmy pristúpili na model „pre Čínu v Číne“

Nedávno zavedené clá na čínske elektromobily sú nielen na výrobky čínskych značiek, ale na všetky autá vyrobené v Číne. V čom je potom problém?

Čína sa snaží vytvárať dojem, že akékoľvek opatrenia voči nej sú diskriminačné až rasistické. Lenže z týchto vyrovnávacích ciel nie sú vyňaté západné automobilky pôsobiace v Číne. Takisto benefitujú zo štátnej podpory Číny, hoci nie každá značka rovnako.

Európske clá zohľadňujú mieru dotácií?

Zajímavost :  Evropa se začíná bát zpomalení ekonomiky, ECB zatím neporazila inflaci

Áno, priamo úmerne. Čím viac sú automobilky dotované, tým vyššie je clo. A ešte sa hodnotí miera spolupráce automobilky s Európskou komisiou pri zisťovaní výšky štátnej podpory. To jasne hovorí, že Komisia sa pri clách pozerala najmä na ekonomiku, a nie na politiku.

Stále platí, že čínsky štát chce mať aj v západných firmách majoritu alebo aspoň nejakú inú formu kontroly?

To závisí od sektora ekonomiky. Joint venture podniky už nie sú podmienkou, ako to bolo v minulosti, napríklad v automobilovom priemysle. Vtedy boli európske automobilky opatrnejšie a nepresúvali výrobu najnovších modelov do Číny. Báli sa o stratu technológií a duševného vlastníctva.

Už to neplatí, keďže Čína pochopila, že pri autách so spaľovacími motormi Európu nedobehne a masívne investovala do elektroáut. Čína prijala jednostranné otvorenie tohto sektoru pre západné firmy v snahe zmierniť obavy Západu z jej ekonomického modelu. Bola to aj reakcia na krach rokovaní o európsko-čínskej investičnej zmluve.

Stratili európske firmy obozretnosť?

Určite. Sú to však súkromné firmy, sledujú zisk, takže im to nemôžeme vyčítať. No pre rast ekonomiky EÚ to nie je dobré. Export áut z EÚ do Číny klesá aj preto, lebo sa vyrábajú priamo tam. Automobilky pristúpili na výrobný model „v Číne pre Čínu“, čo potenciálne ohrozuje aj vývoz áut do Číny zo Slovenska.

Zajímavost :  Podle MMF dosáhne globální veřejný dluh do konce roku 100 bilionů dolarů

Slovensko nepotrebujú z ekonomických dôvodov

Ako môže vyzerať obchodná vojna medzi Čínou a EÚ a kto môže byť víťazom?

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO