Fico potvrdil, že bol nedávno v Chorvátsku. Ani jemu nesedí dátum
Či bola s premiérom ochranka, nechcú povedať.
BRATISLAVA. Vyzerá to na strašné veci, na strašné veci – hovoril premiér Robert Fico zo Smeru pred mesiacom o údajných odhaleniach okolo atentátu na jeho osobu.
Bola sobota 5. októbra a Fico neplánovane vystupoval ako hosť v relácii STVR Sobotné dialógy. V nedeľu 6. októbra bol mimoriadne aj v televíznej diskusii STVR O päť minút dvanásť. Zároveň sa v ten deň zúčastnil na oslavách výročia Karpatsko-duklianskej operácie.
“Tá fotka je mesiac stará.
„
Ak by však platil Ficov výrok z tlačovej besedy po stredajšom zasadnutí vlády, bol by v čase okolo 6. októbra v Chorvátsku so svojou priateľkou Katarínou Szalayovou.
Vyjadril sa totiž k fotografii, ktorá ich tam oboch zachytáva. V utorok ju zverejnil predseda strany Demokrati Jaroslav Naď.
Fico pred mesiacom
„Tá fotka je mesiac stará,“ tvrdil Fico v stredu 6. novembra. Chcel tým vyvrátiť Naďovo tvrdenie, že záber je dôkazom jeho výjazdu do Chorvátska súkromným tryskáčom počas predĺženého víkendu od 25. (piatok) do 28. októbra (pondelok).
Let do Chorvátska v spomenutom čase Fico opäť poprel. Kedy presne tam vycestoval, ako, s kým a načo, opäť jasne nepovedal.
Demokrati tvrdia, že si k Jadranu išiel vyberať nehnuteľnosť. Pozastavili sa aj nad tým, že nie je známe, kto súkromný let platil.
Fica podľa nich sprevádzal poslanec Smeru Anton Stredák, ktorého rodina v oblasti vlastní luxusnú vilu. Ako dôkaz zverejnili dokument, ktorý pôsobí ako zoznam pasažierov. Na vyjadrenie Stredáka redakcia čaká od štvrtka minulého týždňa.
Ohrozený bez ochranky
Fotka Fica z Chorvátska je z vyhliadky neďaleko letoviska Primošten. Zhruba desať kilometrov odtiaľ je prístav Rogoznica, kde majú vilu Stredákovci. Rozsiahly dovolenkový rezort v Rogoznici stavia oligarcha blízky Smeru Jozef Brhel. V okolí vlastnia letné sídla aj ďalší ľudia spojení so stranou.
Fotografia zachytáva Fica s priateľkou zrejme počas výletu na motorke. Premiér má v ruke prilbu. Hoci mu po atentáte sprísnili ochranu, žiadneho ochrankára pri nich nevidno.
Ochranu premiéra zabezpečuje Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, ktorý patrí pod ministerstvo vnútra. Odpovedi na otázku, či bola ochranka s premiérom v Chorvátsku, sa v stredu vyhol.
„Formy, metódy, spôsoby, taktika a režim poskytovania ochrany patria medzi utajované skutočnosti,“ povedal hovorca úradu Matej Neumann.
Fakty alebo fikcia
V Sobotných dialógoch Fico pred mesiacom prehovoril o správe SIS. Strelca Juraja Cintulu nazval aktivistom s plnými kontaktmi na opozičné strany. „Dokonca ešte ďalej ako na opozičné strany. Siska na tom pracuje.“
Doteraz známe informácie z oficiálneho vyšetrovania pritom nehovoria nič o tom, že by Cintula mal nejakých komplicov. Spolu s Ficom to však zvyknú naznačovať aj ďalší predstavitelia koaličných strán.
Zároveň sa Fico vyjadruje v zmysle, že hrozba atentátu naňho stále nepominula. Po oslavách na Dukle zverejnil informáciu, že tam polícia medzi verejnosťou zadržala 76-ročného muža s nabitou zbraňou, ktorý ho mohol ohroziť na živote.
Polícia jeho vyjadrenie korigovala. Muž mal pri sebe legálne držanú zbraň a neuvedomil si, že na oslavy s ňou ísť nemôže. Prepustili ho.
Úloha SIS
Vyšetrovanie atentátu na premiéra z polovice mája pokračuje. Obvinený je stále iba Cintula. Nejasné zostáva, ako je do procesu zapojená tajná služba, vedená Ficovým nominantom Pavlom Gašparom.
K pochybnostiam po Ficovi prispel najmä minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu. Po zasadnutí vlády 15. októbra vyhlásil, že SIS správu o vyšetrovaní atentátu pripravuje na pokyn premiéra. Fico aj SIS to popreli.
Potom sa Šutaj Eštok opravoval. Nemyslel vraj správu o vyšetrovaní atentátu, ale informáciu „o bezpečnostných rizikách spojených s ďalším možným pokusom o atentát na jeho osobu“. Určená je vraj Národnej rade.
Šéf SIS Gašpar v pondelok nečakane prečítal výboru na kontrolu tajnej služby správu „o stave politického extrémizmu na Slovensku“. Zasadnutie bolo neverejné. Poslanci, ktorí sú členmi výboru, sú viazaní mlčanlivosťou. Zástupcovia opozície však odchádzali s obavami.
„Bola to zjavne informácia, ktorá sa týkala v podstate len atentátu na premiéra,“ vyhlásila poslankyňa Mária Kolíková z SaS. Dodala, že predložená informácia bola plná politickej ideológie vládnucich strán. Tajná služba sa podľa Kolíkovej stáva nástrojom politického boja proti opozícii.
SIS v stredu do uzávierky neodpovedala, či správa, ktorá odznela pred výborom v pondelok, je tá, o ktorej hovoril pred mesiacom Fico, a aký bude jej ďalší osud.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO