Ficove predstavy sa rozchádzajú nielen s realitou, ale aj so zákonmi
Rétorika koalície o reálnej hrozbe nezodpovedá jej nízkej aktivite.
BRATISLAVA. Na jednej strane silné slová o štátnom prevrate so zapojením zahraničia a expertov, na druhej strane žiadne prijaté opatrenia vo vzťahu k verejnej bezpečnosti.
Taký je výsledok štvrtkového rokovania Bezpečnostnej rady SR s účasťou prezidenta, premiéra, šéfa SIS a mnohých ministrov, ktorá mala riešiť informácie o štátnom prevrate.
Rokovanie rady zvolal premiér Robert Fico na žiadosť prezidenta Petra Pellegriniho – potom ako sa prezident v stredu oboznámil so správou SIS o dlhodobej vplyvovej operácii s cieľom destabilizácie Slovenska.
Tú už v utorok prezentoval v parlamente v utajenom režime Robert Fico. Denník SME získal informácie, že táto správa v skutočnosti vychádza z jediného e-mailu z prostredia občianskeho sektora, v ktorom sa hovorí o návrhoch na nenásilné verejné občianske protesty.
Fico by chcel výnimočný stav, zakazovať vychádzanie, použiť vojsko, ale nemôže Čítajte
Po rokovaní Bezpečnostnej rady SR pred novinárov predstúpil najskôr prezident, potom vedenie parlamentu a následne aj Robert Fico po boku so šéfom SIS Pavlom Gašparom a všetkými ministrami.
Hoci hrozba „puču“ je podľa koaličných politikov eminentná, reálna či skutočná, závery rokovania rady tomu nezodpovedajú.
Prezident Peter Pellegrini, ktorý sa na nej zúčastnil tiež, nevidí dôvod na vyhlásenie výnimočného stavu a napriek vykreslenej „najväčšej hrozbe, akej Slovensko v histórii čelilo“ postačuje podľa neho práca bezpečnostných zložiek v bežnom režime.
Robert Fico pokračoval vo vytváraní konštruktu o štátnom prevrate. Jedinú konkrétnosť, ktorú zmienil, je občianska iniciatíva Mier Ukrajine.
Tajuplným jazykom ju nazýva „štruktúrou“, hovorí o jej finančných a personálnych prepojeniach na zahraničie, na opozíciu a na „expertov“ v oblasti protivládnych zhromaždení z Ukrajiny a Gruzínska. Dokonca sa opýtal, či nemajú „strelné zbrane“ prepašované na Slovensko cez Ukrajinu.
Keďže výrazné vyhlásenia premiéra nekorešpondujú s praktickými závermi Bezpečnostnej rady SR ani so známymi informáciami o občianskych protestoch, Denník SME dal dohromady všetky podstatné informácie o súčasnej situácii.
1. Čo je to tá štruktúra Fica a Gašparovcov, ktorá organizuje protesty?
Aktuálne prebiehajúce kolo občianskych protestov zastrešuje občianska iniciatíva Mier Ukrajine. Práve ju Fico ako jedinú konkrétne pomenoval.
Vznikla v reakcii na ruskú vojenskú agresiu na Ukrajine, organizuje verejné zbierky na podporu Ukrajincov aj ukrajinskej armády a tiež verejné zhromaždenia na podporu Ukrajiny.
Po Ficovej návšteve Moskvy začala koordinovať protestné zhromaždenia viacerých občianskych skupín naprieč Slovenskom pod názvom Slovensko je Európa. Tie nateraz zahŕňajú rôzne iniciatívy vo viac ako dvadsiatich mestách.
2. Čo vieme o iniciatíve Mier Ukrajine?
Hoci premiér a jeho blízki tvrdia, že „štruktúra“, ktorej súčasťou majú byť aj akísi dejatelia protestov na Ukrajine a v Gruzínsku, Mier Ukrajine od počiatku transparentne zverejňuje zloženie svojho pracovného tímu.
Sú medzi nimi verejnosti známi komunálni politici z Bratislavy Marián Kulich či Lucia Štasselová, režisérka Viera Dubačová a občianska aktivistka Andrea Cocherová, ktorá je 25 rokov známa svojou prácou v treťom sektore vrátane organizovania viacerých zbierok.
„Netušíme, o akých prepojeniach premiér hovorí, nemáme takúto vedomosť,“ reaguje iniciatíva.
3. Na základe čoho Fico spája protesty so zahraničnými expertmi?
Jediným zdanlivým spojením medzi myšlienkami premiéra o „štruktúre ľudí zo zahraničia“ a realitou môže byť návšteva občianskeho aktivistu Juraja Rizmana v Gruzínsku v roku 2023.
„Bol som v Gruzínsku raz, robil som tam prezentáciu pre mimovládne organizácie o komunikácii,“ povedal Rizman SME. Viedol tam prednášky ako človek s 25-ročnými skúsenosťami z mimovládneho sektora.
Rizman bol dlhoročným hovorcom a neskôr riaditeľom Greenpeace Slovensko, dnes pracuje v organizácii Post Bellum, ktorá mapuje príbehy pamätníkov druhej svetovej vojny a komunistického odboja, a angažuje sa tiež v Platforme pre demokraciu.
Rizmanovo meno už Fico zmienil v súvislosti so správou SIS a e-mailom o organizácii protestov. Fico tvrdil, že prijímateľom e-mailu mal byť aj Rizman.
K autorstvu e-mailu sa prihlásila iniciatíva Nie v našom meste, ktorej koordinátorka Martina Strmeňová pre SME povedala, že e-mail odišiel na takmer 130 adries.
„Premiér Fico ma dnes spomenul ako jedného z ľudí, ktorým vraj mal byť distribuovaný plán nenásilných občianskych protestov z Banskej Bystrice. Neviem, akú hru tu hrá premiér či SIS, ale nie je pravda, že by som bol medzi tými približne 120 ľuďmi, ktorým bol ten e-mail distribuovaný,“ uviedol Rizman.
Aj keď Rizman nepôsobí v iniciatíve Mier Ukrajine, pred jedným z nedávnych zhromaždení nakrútil pre nich video.
Okrem Rizmana Fico spomenul ako prijímateľa e-mailu, na ktorom je vystavaná správa SIS, aj riaditeľa Nadácie otvorenej spoločnosti Fedora Blaščáka.
„Fico klame. Ako šéf Nadácie otvorenej spoločnosti som nebol medzi tými zhruba 120 adresátmi toho údajného ChatGPT plánu,“ napísal na sociálnej sieti.
4. Finančné toky na zhromaždenia
Iniciatíva Mier Ukrajine funguje na princípe financovania cez príspevky od verejnosti. Ich „finančné toky“ sú dostupné v jej transparentnom účte. Zbierky organizuje cez darcovský portál Donio.
Aktuálne sú tam aktívne tri zbierky. Jedna z nich slúži na financovanie organizácie verejných zhromaždení. Cieľovou sumou je 90-tisíc eur, darcovia iniciatíve prispeli doteraz sumou 91-tisíc eur, bolo ich do tohto času vyše 3100. Znamená to, že priemerná výška príspevku je 28 eur.
Druhá zbierka je na podporu ukrajinských obrancov s vyzbieranou cifrou vyše osemtisíc eur, tretia slúži na podporu pobytu vojnou traumatizovaných Ukrajincov v Tatrách, kde je vyzbieraných 11-tisíc eur.
Ani výška vyzbieraných prostriedkov a ani ich účel neprispievajú k rozkódovaniu Ficových narážok o „finančných tokoch“, ktoré majú byť čriepkom v príbehu o chystanom štátnom prevrate.
5. Personálne prepojenia, na ktoré netreba SIS
Podľa Fica má z komplotu podozrivá „štruktúra“ prepojenia na opozičné strany. Vyplývať to má zo zistení SIS. V skutočnosti ide o triviálny verejne dostupný poznatok, že niektorí aktivisti z Mieru Ukrajine sú alebo boli politicky aktívni.
Viera Dubačová bola v minulosti poslankyňou OĽaNO, Kulich a Štasselová kandidovali v komunálnych voľbách v koalícii Tímu Bratislava a Progresívneho Slovenska, Andrea Cocherová kandidovala v parlamentných voľbách 2023 za Demokratov.
Vzhľadom na veľkosť tretieho sektora na Slovensku a mnohé spoločné aktivity viacerých aktivistov, pracovníkov a organizácií sa mnohí z nich osobne poznajú, čo je tiež informácia, ktorá je zrejmá aj bez spravodajských zložiek štátu.
Tieto „personálne prepojenia“ a „spojenia s opozíciou“ nie sú novou informáciou. Novinkou je, že ich verejne komunikuje SIS prostredníctvom premiéra a bežné pracovné a medziľudské vzťahy číta ako súčasť hrozby pre Slovensko.
6. Zvrhnúť vládu chcú aj médiá
Súčasťou sprisahania proti vláde majú byť podľa Fica aj „niektoré médiá“ bez bližšieho spresnenia.
Fico roky dehonestuje prácu kritických médií, aj počas jeho štvrtej vlády označuje Denník SME, Denník N, portál Aktuality a televíziu Markíza za nepriateľské, prípadne protivládne či protislovenské médiá.
V utorok v parlamente počas mimoriadnej schôdze parlamentu tvrdil, že prejav lídra opozície Michala Šimečku napísalo SME a Denník N.
Naopak, jedným z hlavných komunikačných kanálov koaličných politikov sa stali rôzne konšpiračné, proruské či dezinformačné weby a stránky, ktoré nekriticky preberajú jeho vyjadrenia.
Okrem týchto známych skutočností však Fico vo štvrtok nevysvetlil, na základe čoho za spoluaktérov údajného komplotu považuje aj médiá.
7. Fico sa vrátil do roku 2018. Odmietol, aby sa opakoval
Robert Fico spomenul aj rok 2018, keď po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, masových občianskych protestoch a ultimáte Bélu Bugára musel podať demisiu. Teraz sa na nič podobné nechystá.
„Sme tam, kde sme boli v roku 2018. My si krajinu rozvracať nedáme.“
V roku 2018 Fico prvýkrát siahol po konšpiráciách. Aj vtedy hovoril o pokuse o štátny prevrat, v ktorom mal hrať úlohu vtedajší prezident Andrej Kiska a tiež maďarsko-americký miliardár židovského pôvodu George Soros.
Fico napríklad tvrdil, že vtedajší prejav prezidenta „nevznikol na Slovensku“.
Slovenskými sociálnymi sieťami a konšpiračnými médiami sa rozšírila falošná správa, že na Slovensko prišiel Marcello Fabiani, „pravá ruka Georgea Sorosa“, ktorý mal byť expertom na prevraty. Takýto človek pritom neexistoval.
Fico žiada preventívne opatrenia pre protesty. Čo hovorí zákon a ako sa zachovať? Čítajte
8. Ako to je s výnimočným stavom?
Napriek vyhláseniam premiéra o puči prezident Pellegrini po Bezpečnostnej rade SR vo štvrtok vylúčil vyhlásenie výnimočného stavu.
Dodal, že nikdy nebude spochybňovať právo občanov na protest alebo štrajk, musia byť však v rámci zákona. Vyzval ľudí, aby boli zhromaždenia pokojné, aby neohrozovali majetok a bezpečnosť.
Uvažovanie o výnimočnom stave v súvislosti s nenásilnými protestmi je úplne nelogické. Zákon zakazuje vyhlásiť výnimočný stav s cieľom zakázať alebo obmedziť verejné zhromaždenia, okrem troch mimoriadnych situácií. A ani v tom prípade nemožno vyhlásiť výnimočný stav plošne.
9. Kedy môže prezident vyhlásiť výnimočný stav?
Výnimočný stav je možné vyhlásiť, len ak došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde:
- k teroristickému útoku,
- k rozsiahlym pouličným nepokojom spojeným s útokmi na orgány verejnej moci, drancovaním obchodov a skladov alebo s inými hromadnými útokmi na majetok,
- k inému hromadnému násilnému protiprávnemu konaniu, ktoré svojím rozsahom alebo následkami podstatne ohrozuje alebo narušuje verejný poriadok a bezpečnosť štátu, ak ho nemožno odvrátiť činnosťou orgánov verejnej moci a ak je znemožnené účinné použitie zákonných prostriedkov,
10. Kde a na ako dlho možno vyhlásiť výnimočný stav?
Výnimočný stav možno vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území. Teda nemožno ho vyhlásiť automaticky na celom Slovensku.
Navyše je možné ho vyhlásiť iba v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 60 dní. A neskôr predĺžiť maximálne na ďalších 30 dní.
11. Kedy nie je možné vyhlásiť výnimočný stav?
Zákon vyslovene zakazuje vyhlásiť výnimočný stav s cieľom potlačiť štrajk alebo s cieľom znemožniť či rozpustiť verejné zhromaždenie. Výnimkou je, že by priamo na zhromaždení došlo k terorizmu, pouličným nepokojom alebo hromadnému násilnému protiprávnemu konaniu.
12. Ak prezident výnimočný stav vyhlási, aké právomoci má štátna moc?
Výnimočný stav je mimoriadne opatrenie najmä preto, že by vláda alebo štátne orgány mali rozsiahle právomoci. Mohli by:
- obmedziť niektoré práva a slobody – napríklad vlastnícke právo, právo zhromažďovať sa, právo nedotknuteľnosti obydlia, právo na štrajk,
- zaviesť cenzúru, obmedziť médiá, slobodné informovanie a slobodu prejavu,
- obmedziť slobodu pohybu, donútiť ľudí zdržiavať sa na určenom miesta alebo sa evakuovať,
- uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie zjazdnosti cestnej či železničnej infraštruktúry, elektriny, kanalizácie či výroby.
Texty o krokoch vlády a protestoch nezamykáme
Aj pre vážnosť situácie sme sa v denníku SME rozhodli v najbližšom čase nezamykať články a komentáre, ktoré vám prinášajú podrobné informácie o spoločenskom dianí, o krokoch vlády a nenásilných protestoch.
Ďakujeme, že nás čítate, dôverujete nám a našu prácu podporujete. Môžete to urobiť aj kúpou predplatného.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO