Firmy nejsou připravené na pravidla o transparentním odměňování, ukázal průzkum

Většina českých firem zatím není připravena na nová pravidla o transparentním odměňování, která začnou platit od poloviny roku 2026. Podle evropské směrnice budou muset firmy zveřejňovat výši mezd mužů a žen na stejných pozicích, což by mělo přispět ke snížení rozdílů v odměňování. Šest z 10 českých zaměstnavatelů zatím ani nezná skutečnou výši rozdílů v odměňování ve vlastních strukturách, ukázala analýza poradenské společnosti Deloitte.

Evropská směrnice by měla snížit mzdové rozdíly mezi muži a ženami. V EU ženy dostávají v průměru za hodinu práce o 12,7 procenta méně než muži. V Česku je rozdíl ještě výraznější. Podle nových pravidel budou muset firmy s více než sto zaměstnanci pravidelně zveřejňovat rozdíly v odměňování mezi pohlavími, a pokud tento rozdíl přesáhne pět procent, budou muset analyzovat příčiny a situaci napravit. Zároveň bude pro všechny zaměstnavatele nově platit povinnost zveřejňovat u nabízených pozic nástupní mzdu nebo její rozpětí.

Konference Equal Pay Day 2025

Rovnému odměňování mezi ženy a muži se věnuje i konference Equal Pay Day. Ta se koná 25. a 26. března 2025. 

16. ročník konference Equal Pay Day 2025 s podtitulem „Potenciál“ se zaměří nejen na problém rovného odměňování, ale také otevře diskuzi o tom, co může přispět k využití plného potenciálu žen (i mužů) pro rozvoj naší země. Tématem je nejen reflexe současného stavu, ale především hledání konkrétních řešení a cest.

„Transpozice směrnice s sebou přinese vyšší transparentnost a předvídatelnost odměňování, očekávat můžeme i zvýšený tlak na růst mezd. Na druhou stranu je však potřeba brát v potaz také změny vnitřních odměňovacích procesů a poměrně výraznou administrativní zátěž, a to jak pro společnosti, které budou muset vytvořit přehledy o pozicích, kompetencích a odměnách, tak pro stát, který bude údaje o odměňování shromažďovat a případné nedostatky postihovat,“ uvedla Jana Černá z právní kanceláře Deloitte Legal.

Analýza Deloitte ale ukázala, že přípravy na spuštění nových pravidel zatím zahájilo jen 22 procent firem a čtvrtina ještě ani nemá představu, jak se na směrnici bude připravovat. Tři pětiny společností zároveň zatím ani neznají rozdíly v odměňování mužů a žen ve své společnosti.

V České republice ženy podle Eurostatu vydělávají průměrně o 17,9 procenta méně než muži, což znamená, že v průměru pracují o 65 dní déle, aby dosáhly na stejnou odměnu jako muži. Jde o třetí nejhorší výsledek mezi zeměmi EU. Tomuto tématu se věnuje konference Equal Pay Day. Cílem je upozorňovat na tuto problematiku, otevírat veřejnou diskuzi a pomáhat hledat řešení, aby se odměňování stalo férovým.

„Problematika rovných příležitostí je otázkou celospolečenskou a aby byla úspěšná, je třeba, aby se do jejího řešení zapojili i muži. Rozdíl ve mzdách žen a mužů je nefér nejen vůči ženám, ale především vůči celým rodinám,“ říká Lenka Šťastná, zakladatelka a prezidentka veřejně prospěšné společnosti Business & Professional Women CR, která EPD organizuje. „Česká republika se posouvá kupředu velmi pomalu. Stále narážíme na předsudky, ke kterým jsme vychováváni. Existují vžité představy o tom, co je typicky ženská a typicky mužská profese.“

Zdroj Zde