Francouzská EDF podala rozklad proti rozhodnutí ÚOHS, který zamítl jejich námitky proti tendru na Dukovany

Francouzská společnost EDF podala rozklad proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který v závěru října zamítl námitky podniku proti průběhu tendru na stavbu jaderných bloků v Dukovanech. Francouzi protestují proti postupu zadavatele a výběru korejské firmy KHNP jako preferovaného uchazeče, sdělila společnost EDF. Námitky vůči tendru podala také společnost Westinghouse, která se zatím ke svému dalšímu postupu nevyjádřila.

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou EDF, dalšího uchazeče – Westinghouse – vyřadila ze soutěže už dříve.

EDF i Westinghouse podaly námitky proti výběru konkurenční firmy v soutěži v závěru srpna. V odvoláních zpochybňovaly oprávnění korejské firmy používat nabízenou technologii a transparentnost řízení. Francouzská firma konkrétně uváděla, že byla porušena nařízení o zahraničních subvencích, obě firmy také označily za nezákonný postup zadavatele, který podle nich mimo jiné nedodržel základní zásady zadávání veřejných zakázek zejména v souvislosti s výběrem preferovaného dodavatele.

Zajímavost :  Cenu vajec zvyšuje nedostatek nosnic, přestavby klecových chovů i ptačí chřipka

Antimonopolní úřad zhruba po dvou měsících rozhodl, že tendr byl v pořádku a námitky zamítl. Zatím ale nepravomocně, protože uchazeči mohou podat rozklad. Ještě předtím ÚOHS také zakázal uzavřít smlouvu s KHNP do doby, než úřad o věci rozhodne pravomocně.

EDF dnes potvrdila, že rozklad v závěru minulého týdne podala. “Společnost EDF ve svém rozkladu žádá předsedu ÚOHS o přezkoumání stížnosti EDF, neboť nesouhlasí s rozhodnutím vydaným dne 30. října 2024,” uvedla společnost.

Zajímavost :  K financování první polské jaderné elektrárny se nabídl další americký partner

Vláda v létě rozhodla, že chce v Dukovanech postavit dva nové jaderné bloky. První z nových reaktorů by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun. Polostátní energetická společnost ČEZ nyní s Korejci jedná o smlouvě, kterou by měly strany podepsat do konce března 2025. Do budoucna stát počítá také s opcí na další dva reaktory v Temelíně.

VIDEO: Rozhovor s odborníkem na jadernou energii Vladimírem Wagnerem

Video placeholder

FLOW: Spor společnosti Westinghouse s KHNP jaderný tendr neohrozí, tvrdí odborník Vladimír Wagner • e15

Zdroj Zde

Zajímavost :  Evropská komise začala vyšetřovat Temu. Dostatečně nekontroluje prodej nelegálních výrobků

Doporučujeme ke čtení také :