GALERIE: Na konferenci SHIFTS vystoupil Tkáč, Čupr, strůjce brexitu i investor Spier
Ve čtvrtek probehl druhý ročník úspěšné konference SHIFTS, kterou pořádá e15. Na pódiu v hotelu Clarion vystoupila izraelská politička Tzipi Livni, světoznámý investor Guy Spier nebo nenáviděný strůjce brexitu Dominic Cummings. Domácí byznys zastupoval spoluzakladatel a investor Investiční skupiny J&T Patrik Tkáč nebo šéf Rohlik Group Tomáš Čupr. Podívejte se na rozsáhlou fotogalerii z akce.
Tzipi Livni na konferenci prozradila, že konflikt na Blízkém východě podle ní stojí na dvou pilířích – náboženském a teritoriálním. „Je jasné, že Hamás a Hizballáh nemohou přijmout myšlenku židovského státu,” řekla a současně dodala, že věří, že si Izrael dokáže udržet svou pozici v obou rovinách.
Investiční manažer a autor Guy Spier zase na konferenci promluvil o hodnotovém investování. „Vezměte si firmy, které přežily druhou světovou válku. Díky čemu to bylo? A stejnou otázku si kladu i dnes,“ říká. Právě schopnost investic přežít možnou moderní katastrofu je podle něj jedním z aspektů, podle kterých se rozhoduje, zda do něčeho vložit peníze.
Patrik Tkáč v rozhovoru s šéfredaktorem e15 Nikitou Poljakovem sdílel svůj recept na to, jak dosáhnout růstu a vybudovat úspěšnou společnost. „Obklopujme se lidmi, kteří jsou lepší než my,“ řekl investor skupiny J&T. České a slovenské firmy podle něj často zbytečně vzhlížejí k těm v západní Evropě. „Přitom jen mají lepší marketing,“ myslí si.
Šéf Rohlik Group Tomáš Čupr a zakladatel technologických firem CDN77, SH.cz a Peering.cz Zdeněk Cendra na konferenci přiznali, že si velmi rychle zvykli na konstantní růst společností, které vedou. „Není nic lepšího, než když je firma postavená na tom, že jsou lidé v ní zvyklí růst neustále,“ řekl Cendra. „Rosteme o 40 až 50 procent ročně. Je pro mě ale zásadní jak, ne přesně o kolik,“ doplnil Čupr.
Dominic Cummings je stále přesvědčený, že se Velké Británii odchod z Evropské unie dlouhodobě vyplatí. Brexit a příležitosti, které s sebou přináší, jsou pro Británii obrovskou výhodou. Sedmadvacítka členských zemí je přeregulovaná, aktivně se staví proti technologiím a podnikatelům. „Lidé ze Sillicon Valley jsou naprosto šokovaní Evropskou unií,” dodal Cummings a jako příklad uvedl přístup Evropské komise k umělé inteligenci.